Linux nasıl öğrenilir?

n0n3nt1ty

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
mühendis
Uzun süredir Windows kullanan biri olarak gerçekten sıkıldım pek oyun falan da oynamayacağım. İlk başta teminali öğrenip daha sonra lamer olacağım ve öyle devam edecek diye düşünüyorum. Bunu öğrenmenin ne tarz yolları var kullanarak öğrenirsem sadece işime yaraya komutları öğrenirim fakat ben tamamıyla hakim olmak istiyorum Linux konusuna. İleride siber güvenlik alanında bir yerlere gelmek istediğimden dolayı bu sistemi de adım gibi bilmem gerekiyor ne ile başlamalıyım önerilerinizi bekliyorum.
Birkaç sorum daha var da :D

Linux'u sanal makine de mi daha verimli kullanırım yoksa orijinal makineme kurarak mı?

Kali de kullanabileceğim monıtor mode ve packet ınjectıon destekleyen makul fiyatlarda bir Wi-Fi adaptörü arıyorum ne önerirsiniz?

Orjinal makineye kurmana gerek yok bence ki internette bir sürü linuxun terminalini çalıştırabileceğin siteler/uygulamalar var. Onlardan kullanabilirsin.

İlk önce sanal mekineye kur. Birkaç defe işletim sistemini öğreneceğim diye bozmamak elde değil.

Sanal makinede bence çok deneyim elde edemezsin. En azından masaüstü açısından, sanal makinelerde masaüstü ortamlarında performans sorunu var

Linux Mint veya Fedora öneririm, ancak Fedora’nın kurulum yardımcısı kafa karıştırıcı gelebilir, zaten kendileri de yenilemeyi planlıyorlar.
Mint’in de 3 sürümü var, sistemin eski sayılırsa XFCE veya MATE, değilse Cinnamon seçebilirsin.

Siber güvenlik için Kali’ye ihtiyacın yok, her işletim sisteminde yol kat edebilirsin zaten, ben Fedora’da John The Ripper ve aircrack-ng kullandım mesela. Benim laptoptaki kartın monitor desteği vardı, ondan dolayı kartlara bakmadım.

Son düzenleme:
@eth Peki dostum. Ben de birkaç defa Dell'imi bozdum GNU/Linux dağıtımlarını kullanarak.

Bu arada benim 25 şubat'ta yaptığım hatayı unuttun mu? Umarım beni göz ardı etmemişindir.

Yeni konular

Geri
Yukarı