Linux nasıldır?

1) Oynayacağın oyunları araştır öyle geçiş yap.
2) Sana bağlı.
3) Kullanıcı dostu dağıtımlar kolaydır, aksine kullanımı Windows'tan daha zevklidir.
4) Gerekli cevabı arkadaşlar vermiş.
5) Kısa cevap olarak daha iyi, çünkü Linux'u kendi evim yapabilirim fakat Windows'u yapamam. Zamanı gelince kullanırsan bu sözü daha iyi anlarsın.
Artı olarak Linux bölümünün güzel insanları yine konu soruları hariç her şeye cevap vermiş.

@gen2, depolama birimlerini şifrelemekte bir şeye yaramıyor sanırsam;
1.filesystems - How to reset password on an encrypted fs? - Unix & Linux Stack Exchange
2.Resetting password in Linux Mint when disk is encrypted - Unix & Linux Stack Exchange

Ama konu, konu dışına çıkıyor. Demek istediğimi anlayan anladı.
Anlamayanlar için anlatayım. Genel olarak kimse şifrelemez depolama birimlerini. O yüzden Linux'ta kolayca şifre değiştirebilir.
Madem ingilizcen var şunu da bir dinle.

In summary:
When you encrypt a disk, the data is re-written in an encrypted format. This data is encrypted using a long, secure key. The key is written to the start of the disk. This key is then encrypted using your given password. The password is stored nowhere except your mind.
You CAN reset the password (through some implementations) by re-encrypting the long secure key on the disk using a new password. This requires knowing the old password, to decrypt the key in the first place.
If you don't have the old password, you can't change it, as you don't have any way to decrypt and re-encrypt the long secure key.

Madem ingilizcen var şunu da bir dinle.

In summary:
When you encrypt a disk, the data is re-written in an encrypted format. This data is encrypted using a long, secure key. The key is written to the start of the disk. This key is then encrypted using your given password. The password is stored nowhere except your mind.
You CAN reset the password (through some implementations) by re-encrypting the long secure key on the disk using a new password. This requires knowing the old password, to decrypt the key in the first place.
If you don't have the old password, you can't change it, as you don't have any way to decrypt and re-encrypt the long secure key.
Sanırsam diye ekledim.
Bir de 1. okuduğun kısım öyle. 2. kısım daha farklı şeyler anlatıyor.

2. kısım neresi?
Sanırsam hafiften karıştırdım biraz. Lakin okuduğum daha doğrusu çevirip okuduğum çözümler/makaleler LVM ile şifrelenmiş disklerin, çözüldüğünü söylüyorlar.
Ubuntu Forum'dan araştıracaktım ama banlıyım orada. Siteye ziyaretçi olarak bile giremiyorum.

Linux kullanmak istiyorum ancak bazı sorularım var.

1- Linux'ta rahat oyun oynayabilir miyim?
Genelde CS:GO oynuyorum ancak onun dışında singleplayer oyunlar da oynamayı seviyorum. Linux'ta oyunlar bana sorun çıkarır mı? Açılırsa da FPS düşüşü gibi bir sorun olur mu?

2- hangi işletim sistemini kullanmalıyım?
Linux'taki hangi işletim sistemini kullanmam gerektiği konusunda kararsızım. Genelde oyun oynamak amacıyla kullanıyorum ve bilgisayarımın özellikleri pek iyi sayılmaz. Sistemi zorlamayacak ve bana oyun oynattıracak bir OS önerirseniz sevinirim.

3- Linux kullanımı nasıldır?
Daha önce hiç Linux kullanmadım. Kullanımı kolay mıdır? Rahat alışabilir miyim?

4-güvenlik.
Bilgisayarımın güvenliği konusunda biraz fazla takıntılıyım. Linux'un Windows'tan çok daha güvenilir olduğunu biliyorum. Ancak yine de antivirüs önerebilir misiniz?

5- sizce Linux Windows'tan daha mı iyi? Neden?
1- Linux'ta CS:GO daha optimize çalışır, diğer oyunlar desteklemezse Wine ya da Lutris gibi programlardan yardım alıp oynayabilirsiniz.

2- Tavsiye ettiğim tüm dağıtımlar:
Download | Solus (getsol.us)
KDE Desktop » PCLinuxOS
Download - Zorin OS
Download | Pinguy OS
Download Links – MX Linux
Pop!_OS by System76
Netrunner GNU/Linux
Download and install - OpenMandriva
GnuLinuxFree download | SourceForge.net

3- Biraz garip gelebilir fakat sonradan sonraya alışırsınız.

4- AV gerek yok zaten, zar zor bulaşır virüs Linux sistemlere fakat bu virüs yok demek değildir.

5- Eğer hardcore bir oyuncu değilsen Linux bana göre Windows'tan daha iyidir.
Hatta geçenlerde güya "sadece siyah bir ekrandan ibaret olan bir dağıtım" bana iyi günler diledi.

Screenshot_20210114_145540.png

Sanırsam hafiften karıştırdım biraz. Lakin okuduğum daha doğrusu çevirip okuduğum çözümler/makaleler LVM ile şifrelenmiş disklerin, çözüldüğünü söylüyorlar.
Ubuntu Forum'dan araştıracaktım ama banlıyım orada. Siteye ziyaretçi olarak bile giremiyorum.
Dayanaksız argümanlarla yarattığın tartışmalar yüzünden mi banlandın yoksa?

Yeni konular

Geri
Yukarı