Linux olmadan olmaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O senin beceriksizligin kardesim.
Windows'ta kendi yaşadığınız sorunları buraya anlatsanız insanlar çözüm üretmeye çalışır ve genelde üretirler ancak ben Linux'ta bir sorun yaşadığımda bunu yediremeyip "O senin beceriksizliğin" demeniz komik duruma düşmenizden başka bir işe yaramıyor.

Daha önceki sayfalarda da "Adamlar senin sisteminde sorunsuz çalışmayı vaat etmiyor" yazmışsınız. Afedersinizde işletim sistemleri benim/senin sisteminde sorunsuz çalışmaktan başka ne vaat edecek?

Hadi diyelim benim beceriksizliğim, yahu son 2-3 kurulumda her şeyi buraya attığım bir rehbere göre yaptım ve hiçbir hata da almadım. Sizin mantığınızla o zaman bu rehberi yapanın mı yoksa "olağanüstü az kaynak tüketimli" Linux'un mu beceriksizliği oluyor?

Bu adamlar salak mı da gidip yılda yüzlerce doları Adobe'a ödüyorlar? Gitsinler 20 bin kullanıcılı Haiku OS'in ücretsiz video editing yazılımını kullansınlar di mi?
Piyasada birkaç kompozisyon/motion graphics programı kullandım, yok yani Adobe'a alışmışım ben. Bu arada yılda 72$ ödüyorum ben. Aylık 6$ öğrenci indirimi olduğu için.

Afedersinizde işletim sistemleri benim/senin sisteminde sorunsuz çalışmaktan başka ne vaat edecek?
Gonulluler tarafindan gelistirilen bir isletim sistemi bilgisayariniz bozulursa evinize teknik servis gonderecegiz mi diyecek?

Linux'ta bir sorun yaşadığımda bunu yediremeyip "O senin beceriksizliğin" demeniz komik duruma düşmenizden başka bir işe yaramıyor.
Pardon, beceriksiz oldugunu yediremeyen kim acaba burada?

Hadi diyelim benim beceriksizliğim, yahu son 2-3 kurulumda her şeyi buraya attığım bir rehbere göre yaptım ve hiçbir hata da almadım. Sizin mantığınızla o zaman bu rehberi yapanın mı yoksa "olağanüstü az kaynak tüketimli" Linux'un mu beceriksizliği oluyor?
Su paragraftan bir anlam cikartabilen varsa bana da anlatsin bekliyorum.

Gonulluler tarafindan gelistirilen bir isletim sistemi bilgisayariniz bozulursa evinize teknik servis gonderecegiz mi diyecek?
Gönüllüler tarafından geliştirilmeyen Windows, sorun yaşadığınız zaman evinize teknik servis mi gönderiyor? Forumlar bunun için var. Ha tabi kendi sevdiği sistemde sorun yaşayan adama yardım etmek veya kabullenmek yerine "Beceriksizsin" diyen sizin bu konuda varoluş amacınızı daha çözemedim.
Pardon, beceriksiz oldugunu yediremeyen kim acaba burada?
Bende size soruyorum. Sizin mantığınızla konudaki tek beceriksiz olan şey Linux oluyor. Zira ben kendim hür irademle hiçbir şey yapmadım. Tamamen rehberden ilerledim.
Su paragraftan bir anlam cikartabilen varsa bana da anlatsin bekliyorum.
Adam belki bunu hizmet icin yapmiyor kendini gelistirmek diger programcilara ornek olmak icin yapiyor, kim dedi ki Linux uygulamalari genele hitap etsin diye yazilir diye sana?

Bu cümleden de bir anlam çıkartabilen varsa bana yardımcı olmasını isterim.

Son düzenleme:
Hayır Linux'un bence hiçbir güzelliği yok. Gündelik ihtiyaçlarımı karşılamıyor, adamakıllı oyun oynayamıyorum, çoğu şeyi komut istemi ile yapmaktan nefret ediyorum, ve flasha bir şey yazdıramıyorum. Bir keresinde Linux'tan Windows'a geçmek için 1 ay ablamın PC'sini almayı bekledim çünkü yazdırma işlemi yapamadım.

Steam o bilgileri toplayacağı zaman size bildirim gönderir siz de izin verip vermeme hakkınızı kullanırsınız. Zorla yangından veri kaçırmıyor şirket. Ama bu yaptığından para kazandığı kesin, en azından birilerine kazandırıyordur.
Hayır göndermez ancak istatistiklere katılmamak için tercihlerinizi değiştirebiliyorsunuz.
Onu da istemeyen chrome kullanmaz zaten, kaldı ki illa chrome kullanacağım diyen gider güzelce güvenlik duvarını ayarlar chrome da ancak google.com a erişebilir google ağı içerisinde.
E tamam bunu Windows içinde yapabilir o zaman. Ben neyi istediğinizi anlamadım ki.

Windows sizin tabirinizle kesinlikle legal olmayan ve OOBE'de altını çizerek belirtilmediği şekilde "veri çalıyor" ve bende bunun veri çalmak olmadığını, öyle bir durumda bile sizin işlemcinizin frekans hızının emin olun hiçbir şirketin satın alacak kadar önemli olmadığını söyledim. Umursanmıyorsunuz yani.

Şimdi de o da engelleseymiş diyorsunuz. Gerçekten ilginç.

Bu eleştiriyi Karşıt Madde'ye yönlendirmiyorum bu arada. Bizzat size yönlendiriyorum çünkü o da Firewall'dan engellenebileceğini söyledi.

Hayır Linux'un bence hiçbir güzelliği yok. Gündelik ihtiyaçlarımı karşılamıyor
Hocam sunucu taraflı hizmetlerde Linux genel olarak daha performanslı ve yaygın oluyor. Son kullanıcılar için dağıtımlar olsa bile o kısmı biraz muamma, evet.
Flasha bir şey yazdıramıyorum.
Keşke bir konu açsaydınız buradan yardımcı olan çıkardı.

63 sayfa tartışma dönmüş. Bu forumun çok eski zamanlarında doğru düzgün tartışmayı bilen, birbirine saygılı insanlar vardı. Şimdi fanboy çöplüğünden farksız bir hal aldığını görmek epey tuhaf hissettiriyor. Çoğu da çocuk kafalı insanlar. Sadece yazık diyebiliyorum başka bir şey değil. Tüm tartışma boyunca herkesin tek amacı birbirine giydirip Linux veya Windows'a laf atmak olmuş. Devam böyle.

Bilinçli kullanıcı ihtiyaçlarını bilen, ona göre işletim sistemini ve programlarını seçen kullanıcıdır. Bu kadar, dahası da yok.

Ama burada sorulacak soru şu. Şifrelerinizi mesala kimseye paylaşmazsınız ama Apple gibi bir şirkette parmak iziniz bile kayıtlı.
Apple'da parmak iziniz kayıtlı olsaydı cihazınızı sıfırlamaya zorlayınca ekran şifresi yerine parmak izinizi sorardı.

Bildiğim kadarıyla gizlilik amaçlı Touch ID ve Face ID verileri iCloud'da saklanmıyor.

1682941953704.png

Apple, iCloud Anahtar Zinciri ile sizin isteğiniz dahilinde hesap şifrelerini kendi veritabanında saklıyor. Üstelik bu verilere erişmek için hem Apple ID, hem de cihaza koyduğunuz PIN gerekiyor.

Adam belki bunu hizmet icin yapmiyor kendini gelistirmek diger programcilara ornek olmak icin yapiyor, kim dedi ki Linux uygulamalari genele hitap etsin diye yazilir diye sana? Destek istiyorsan odersin Redhat'e servis ucreti yardim ederler o zaman.
O tarz şeyler genel kullanıma olmuyor ki zaten. Adı üstünde kendini geliştirmek için. Diğer programcılara örnek olmak isteyenlerse repo yapıyor, genel kullanıma sunmuyor yine derlenmiş haliyle. Hyprland, Sway gibi DE'leri yapanlar örnek olsun diye mi yapıyorlar? Thunar'ı yazan adamlar örnek olsun diye mi yazıyor? GWE'yi yazanlar, Mango'yu yazanlar, sırf öylece birilerine örnek olsun diye mi yazıyor?

Ek olarak kendini geliştirmek için yazdığın her programı birileri kullanacakmış gibi yazarsın. Baştan savma, zaten kimse bakmayacak, kullanmayacak mentaliyle yazdığın uygulama seni geliştirmez.

Arkadaşlar şimdi ben 32 sayfa kavgayı ki bu tartışmadan kavgaya çıkmış, okuyamam. Linux Mint kolay dediler geçtim annem ağladı. Üstelik düşük sistemlerde çok kötü bir performans veriyor. Ama yüksek sistemlerde performansı iyi. Ama ben mesela genel olarak eğitim için kullanıyorum bilgisayarı, Linux'ta çok zor. Yok uygulama indirmesini öğrenmesiymiş, yok yeniden başlatılmamasıymış uygulama indirdikten sonra. Canım çıktı. Normal bir kullanıcı Windows kullanır, Linux kullanmak isterse 1 yıl eğitim gerekir bence.

Arkadaşlar şimdi ben 32 sayfa kavgayı ki bu tartışmadan kavgaya çıkmış, okuyamam. Linux Mint kolay dediler geçtim annem ağladı. Üstelik zk sistemlerde çok kötü bir performans veriyor. Ama yüksek sistemlerde performansı iyi. Ama ben mesela genel olarak eğitim için kullanıyorum bilgisayarı, Linux'ta çok zor. Yok uygulama indirmesini öğrenmesiymiş, yok yeniden başlatılmamasıymış uygulama indirdikten sonra. Canım çıktı. Normal bir kullanıcı Windows kullanır, Linux kullanmak isterse 1 yıl eğitim gerekir bence.
Benim sistemimim donanımı iyi değil ama Linux'un performansı süper;

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı