Linux olmadan olmaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet bombos bir işletim sistemi.

Neden objektif bakamıyorsun olaya? Kendin de Windows'un oyun için daha iyi olduğunu söyledin. Belki ben günde 20 saat oyun oynayan biriyim. Yemin ederim anlamıyorum bu fanboyluğu ya. Bunları dedim diye şimdi bana da Windows fanboyu dersin ama merak etme, öyle değilim. İkisinin de kullanım amacının farklı olduğunu biliyorum. En azından "bomboş", "gereksiz" gibi kelimelerle fanboyluk yapıp kavga çıkartmaya çalışmıyorum.

Arayüz kötü, karışık, oyunların çoğu desteklenmiyor ve uğraştırıcı bir işletim sistemi. Bence rezalet bir işletim sistemi. Karşıt düşüncelere saygı duyarım.
Arayuzu kotu diye birsey yok. İstedigin gibi ozellestirebiliyorsun ve bana gore hepsi birbirinden guzel. Oyun konusuna birsey diyemem. Windows ile ugrasacagima Linux ile 10 kere ugrasirim.

Neden objektif bakamıyorsun olaya? Kendin de Windows'un oyun için daha iyi olduğunu söyledin. Belki ben günde 20 saat oyun oynayan biriyim. Yemin ederim anlamıyorum bu fanboyluğu ya. Bunları dedim diye şimdi bana da Windows fanboyu dersin ama merak etme, öyle değilim. İkisinin de kullanım amacının farklı olduğunu biliyorum. En azından "bomboş", "gereksiz" gibi kelimelerle fanboyluk yapıp kavga çıkartmaya çalışmıyorum.
Oyun disinda gereksiz diyorum. Gercekten de oyun dışında ne işe yaradığı var? Photoshop render gibi isler icin mis gibi macOS var.

Son düzenleme:
Öncelikle şunu belirteyim. Linux’un terminal kullanımının genel olarak daha iyi olduğunu söyleseydin dediğin cümlede bir sıkıntı yoktu. Çünkü Linux, Unix like bir sistem olduğu ve aynı zamanda çok güzel paket yöneticilerine sahip olduğu için terminal ile yapabildiğin işler aşırı kolaylaşıyor. Ayrıca, sunduğu özgürlükler ile MacOS’tan veya WSL’den daha iyi bir deneyimi çok rahat bir şekilde de sunuyor bu konuda. Windows üzerinde ise paket yöneticisi olarak Winget var. Fakat, cidden çok kötü çalışıyor Linux’a kıyasla. Neyse, senin dediğin olay ise CLI ile alakalı yani doğrudan Linux ile alakalı bir olay değil. Programı derlerken aynı terminal kullanımını derleyici sunduğu için Windows üzerinde hatta doğrudan PowerShell ile yapabilirsin.

Şimdi genel olarak başlayalım. Cidden bu konu altında bir felsefe tartışması olsa kabul edilebilir olurdu. Fakat o işletim sistemi kötü, bu işletim sistemi kötü tartışmaları bu topluluğu Türkiye içinde geriye götürüyor. Her işletim sistemin sunduğu bir artısı veya eksisi var. Her işletim sisteminin kullanıcıları sunduğu alışkanlıklar var. Bu konudaki asıl sorun işletim sistemini bir araç olarak görmemekten yatıyor kanısındayım. Ben 2012’den beri Linux kullanıyorum. Şu anda ise kişisel olarak bir Windows 11 ve Fedora 37 cihazım var. Ayrıca aktif olarak Microsoft servislerini kullanıyorum. Hem Linux üzerinde hem Windows üzerinde. Elimden bir sürü donanım geçti AMD(İşlemci, Ekran Kartı), Nvidia ve hatta Intel(İşlemci, Ekran Kartı). Şu an sistemimde Intel Arc A750 var. Hangi donanım nerede nasıl performans veriyor güncel veya eski versiyonlu çekirdeklerde nasıl performans verdiği desteklediğini biliyorum. Özellikle eski bir sistemin yoksa işletim sistemleri arasında performans farkları öyle yüksek olmayacaktır emin olabilirsin. Fakat işletim sistemleri uygulama bazında performans farkları çok olabiliyor. Bu konuda ise daha iyi gözlemleme yapabilmen için Phoronix sitesini tavsiye edebilirim.

Özellikle günümüzde hemen hemen her işletim sisteminde gerek ara uygulamalar veya farklı yöntemlerle olsun yakın deneyimleri cidden elde edebiliyorsun. Bazı elzem olaylar tabi oluyor. Fakat cidden bir işletim sistemini araç olarak görmezseniz bu tartışma bomboş bir kavgadan öteye gitmez. Eğer daha doğru düzgün bir tartışma konusu istiyorsanız bence ya arkalarında felsefelerden gidin ya da kıyaslamaya girecekseniz ise doğrudan materyal ile kıyaslama yapın.

2012'den beri cidden söylüyorum dağıtım önerileri ve bu işletim sistemi kavgaları hiç bitmedi ve sürekli bomboş ilerliyor. Bu konuları artık aşmamız gerekiyor yani şu an gidip ChatGPT'den bile dağıtım önerisi alabiliyorsun. Bu konular durmayacak galiba.

Linux fanboyları uğraşılmaya değmez hocam.

Senden bolca bilgi toplayan, boşta iken arka planda 4-5 GB Ram, 7-8 GB sanal Ram tüketen, yine boşta iken fanın tavan yaptığını, CPU'nun çok yüksek kullandığı, arayüzü kasan, işlemleri geciken, buram buram hantal olduğunu belli eden Windows 11 özürlü değil, Linux özürlü?
Ben hiçbirini yaşamadım. Yaşayanla da karşılaşmadım. Linux belki daha iyi olabilir bilmiyorum hiç kullanmadım ama benim gibi basit gündelik kullanıcılar için Windows.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı