Linux T ''dotnet yüklü değil'' hatası

• Konuyu başlatan Fueren
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 329
Merhaba,

Terminalde aşağıdaki komutu çalıştırıp yüklü olan SDK ve Runtime versiyonlarını görebilirsiniz. Eğer SDK veya Runtime yüklü değilse de yüklü olmadığını belirtiyor. Bu bağlamda komutu çalıştırdıktan sonra, SDK kurulu olmadığını görürseniz kurmanız gerekecek. Sonrasında bir problem kalmayacak. Eğer kurulu değilse ve kurmak için desteğe ihtiyacınız olursa komutun çıktısıyla beraber söylerseniz adım adım yardımcı olmaya çalışalım.

Bash:
dotnet --info

Daha dikkatli baktığımda VS Code'un dotnet komutunu çalıştıramadığını gördüm. İsterseniz aşağıdaki komutu terminalde çalıştırıp, çıktısını iletin ona göre ilerleyelim.

Bash:
which dotnet

Ayrıca eğer elzem değilse ve özel olarak bu yöntemi seçmediyseniz, bu tarz kurulumları doğrudan apt üzerinden yapmanızı tavsiye ederim. Daha az sorun olacaktır ve bu tarz sandbox yapısında çalıştıran yardımcı araçlarda daha çok zaman kaybetmeniz gerekebilir.

Son düzenleme:
Flatpak sebebiyle yasiyorsun problemi. apt kullanarak yükle yada deb paket yükle.

Flatpak güvenlik için farklı env table kullaniyor. Sandbox aliyor.

Haliyle path'i yanlış görüyor. Ya flatpak path'e de ekleyeceksin dotnet'i, ki sandbox kavramına aykırı, ya dotneti flatpak olarak yukleyeceksin, yada vscode'u .deb yada package manager'dan yukleyeceksin, ben sonuncuyu öneririm. Gelistiricisin sen, vscode'da güvenilir paket. Sandbox gerekmiyor.

Son düzenleme:
Flatpak sebebiyle yasiyorsun problemi. Apt kullanarak yükle ya da deb paket yükle.

Flatpak güvenlik için farklı env table kullaniyor. Sandbox aliyor.

Haliyle Path'i yanlış görüyor. Ya flatpak Path'e de ekleyeceksin Dotnet'i, ki sandbox kavramına aykırı, ya dotneti flatpak olarak yukleyeceksin, ya da VS Code'u. Deb ya da package Manager'dan yukleyeceksin, ben sonuncuyu öneririm. Gelistiricisin sen, VS Code'da güvenilir paket. Sandbox gerekmiyor.

Apt ile yükledim ve dotnet komutunu görüyor VS Code. Fakat dosya yine çalışmıyor. Uyarıda vermedi.

Kodu ve execute icin kullandığın komutları paylas.

Daha C# bilmiyorum bile. Öğrenmeye çalışacaktım fakat direkt çalışmıyor. Kod

Ekran Görüntüsü - 2024-03-08 18-47-55.png

Bu şekide. Run düğmesine basınca uyarı bile vermiyor hiçbir şey yapmıyor.

Daha C# bilmiyorum bile. Öğrenmeye çalışacaktım fakat direkt çalışmıyor. Kod

Eki Görüntüle 2135830

Bu şekide. Run düğmesine basınca uyarı bile vermiyor hiçbir şey yapmıyor.
Run düğmesi konfigüre olmayabilir. C# eklentilierini yükledin mi? Ek olarak dotnet run yazman yeterli normalde terminale. Fakat önce dotnet new console demelisin konsol uygulaması için yada VSCode C# eklentileri yüklüyse CTRL + SHIFT + P tuşlarına bastığında açılan komut penceresinden .NET: New Project diyebilirsin.

Run düğmesi konfigüre olmayabilir. C# eklentilierini yükledin mi? Ek olarak dotnet run yazman yeterli normalde terminale. Fakat önce dotnet new console demelisin konsol uygulaması için ya da VS Code C# eklentileri yüklüyse CTRL + Shift + P tuşlarına bastığında açılan komut penceresinden .NET: New Project diyebilirsin.

Dotnet run çalıştı hocam sağ olun. Run düğmesinin çalışmasını nasıl sağlayacağım? C# eklentileri yüklü.

Bir anda çalşmaya başladı run düğmesi.

Dotnet run çalıştı hocam sağ olun. Run düğmesinin çalışmasını nasıl sağlayacağım? C# eklentileri yüklü.
Normalde VSCode C# eklentilerinin doğrudan çalıştırabilmesi lazım ama sorun ne bilmiyorum. Ben C# kullanırken VSCode'da dotnet run diye çalıştrıyorum. Konfigürasyon için bi yolu vardır garanti fakat benim bilgim yok.

Bir anda çalşmaya başladı run düğmesi.
dotnet run muhtemelen gerekli config dosyalarını olusturdu vscode'un çalıştırmak için aradığı.

Geri
Yukarı