Linux topluluğu oluşturmak

350070

Megapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
İnsanlara Linux'u sevdirmek ve kolaylığından bahsetmek için onlara yardımcı olmak amacıyla destek verelim.
Ya da benim gibi Linux'u çok iyi performans verdiği halde 2D objelerde karıncalanma olan dostlarına yardım edelim.
Daha da önemlisi doğru bilgisayar kullanıcı olmayı öğretelim. Amacımız son kullanıcıya değil her tür de kullanıcıya yardım etmek olsun.

Ama asla Linux'un mükemmel hack yönüyle ilgili yardımcı olmayalım. Çünkü bu Linux'un düşünce yapısına ters. Özgürlük bu değil çünkü.

Böylece evde otururken insanlara çok güzel destek verebiliriz.

Tek başıma olsam bile böyle bir yola gireceğim. Çünkü zevkli ve heyecanlı.
Ve amacım ön yargıları ve Linux'a karşı saçma sapan algıları yıkmak, kullanıcıları bilgilendirmek ve kullanıcılar ile kendimi daha da geliştirmek.

Mesela LoL ve CS:GO gibi oyunları devamlı oynayan kullanıcılar bile Linux'ta oynandığını bilip geçseler harika olduklarını görürler.
Bir örnek daha. Notebook alan son kullanıcı aslında bilmeden Windows 10'a istem dışı bir para ödüyor ve bilgisayarlarını çok pahalı alıyorlar. Ben, Windows 10 Home Single Language'nin 500 TL kadar olduğunu düşünüyorum.
Ama bilinçli bir kullanıcı bunu yapmaz. İşte biz burada devre girip insanları bilinçlendirelim. Kendi karar versin, içinde OS olup ya da olmamasına.

Bu arada yeni çıkan (haftalar oldu da) Linux 5.7+ stabil Kernel'i kendini aşmış diyorlar. Benchmark falan xanmod Kernel'e göre iyiymiş ve sistem rahatlığı efsaneymiş diyorlar doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ofis işleri için Linux şahane. Ama kişisel tecrübeme göre Linux, oyun konusunda hala geride. Elimde iki tane Linux sistem var. Birinde Kali diğerinde Mint yüklü ikisinden de memnunum. Ancak ikisinde de oyun oynamıyorum.

Linux Türkiyede eski sistemleri canlandırma amaçlı kullanılıyor. Wİndows'un çekilmez olduğu bir çok donanım örnein Linux Lite ile kullanılabilir oluyor.

Fikir çok güzel ancak burada zaten o işi yapıyoruz genel olarak. Topluluk olma. Forumların genel mantığı o zaten.

Eğer diyorsan ki dışarıda bir topluluk kuralım, o iş, bana göre, biraz zor. Öncelikle yeterince bilgili insan lazım. Benim bildiklerim kendime yetmiyor, kaldı ki insanlara yoğun bir şekilde yardım edeyim. Onun dışında altyapı da var. O da maliyet ve zaman. Halihazırda var olan topluluklara girip yardım etmek daha faydalı olabilir belki.

Ama sen bize aldırma, topluluk kurmak istiyorsan kur, yardıma geliriz, birileri gelir.

Ofis işleri için Linux şahane. Ama kişisel tecrübeme göre Linux, oyun konusunda hala geride. Elimde iki tane Linux sistem var. Birinde Kali diğerinde Mint yüklü ikisinden de memnunum. Ancak ikisinde de oyun oynamıyorum.

Linux Türkiyede eski sistemleri canlandırma amaçlı kullanılıyor. Wİndows'un çekilmez olduğu bir çok donanım örnein Linux Lite ile kullanılabilir oluyor.
İşte bu algıları yıkmak lazım.
Fikir çok güzel ancak burada zaten o işi yapıyoruz genel olarak. Topluluk olma. Forumların genel mantığı o zaten.

Eğer diyorsan ki dışarıda bir topluluk kuralım, o iş, bana göre, biraz zor. Öncelikle yeterince bilgili insan lazım. Benim bildiklerim kendime yetmiyor, kaldı ki insanlara yoğun bir şekilde yardım edeyim. Onun dışında altyapı da var. O da maliyet ve zaman. Halihazırda var olan topluluklara girip yardım etmek daha faydalı olabilir belki.

Ama sen bize aldırma, topluluk kurmak istiyorsan kur, yardıma geliriz, birileri gelir.

Site için yıllık parayı ben öderim çok masraflı bir şey değil. En baba 200 TL'dir. Başka ne maliyet olacak onu bilemiyorum.

Geri
Yukarı