Linux ve Windows Karşılaştırılması

Sizin için Linux mu daha cazip Windows mu ?

• Linux/GNU

Oy: 137 55,0%
  • Windows

Oy: 112 45,0%

• Oy verenlerin toplamı
    249
ihityaç ahalinde herkes farklı işletim sistemelri kullanıyor.
Msela hindisatan aya iniş yaparken simülasyonları ve roket takibini ve diğer hesaplamaları yaparlarken Wİndows 10 kullanıylardı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Microsoft uzun süreli güncellenmeyen Windows sürümleri de üretiyor kurum ve kuruluşlar için, koskoca Nasa'nın bundan habrerinin olmaması :D.

Yanlışım olabilir ama neden Linux HDD'de daha iyi çalışsın anlayamadım. Windows 92'ye bile SSD takarsanız daha iyi bir performans elde edersiniz.

Hocam Windows 8.1'den sonraki Windows'lar SSD'siz kullanılmaz halde. Bir işletim sistemi arkada ne yapabilir de sürekli %100 disk kullanımı olabilir. İşletim sistemi dediğin arkada duracak sürekli işine engel olmayacak. 10-11 bunu yapamıyor, sürekli sana karışıyor. Yok başka tarayıcı kullanınca Edge kullan pop up ı, yok arkada çalışan 300 tane gereksiz şey, Microsoft hesapsız kullanamamak. Ha bir de kapatılamayan gücellemeler, bir şeyin bozulmaması için dua et. Saçmalık hepsi. XP döneminden beri Windows kullanıyorum böyle saçmalık görmedim.

Hocam Windows 8.1'den sonraki Windows'lar SSD'siz kullanılmaz halde. Bir işletim sistemi arkada ne yapabilir de sürekli %100 disk kullanımı olabilir. İşletim sistemi dediğin arkada duracak sürekli işine engel olmayacak. 10-11 bunu yapamıyor, sürekli sana karışıyor. Yok başka tarayıcı kullanınca Edge kullan pop up ı, yok arkada çalışan 300 tane gereksiz şey, Microsoft hesapsız kullanamamak. Ha bir de kapatılamayan gücellemeler, bir şeyin bozulmaması için dua et. Saçmalık hepsi. XP döneminden beri Windows kullanıyorum böyle saçmalık görmedim.
Komplo teorisi gibi olacak ama bence Windows 10 bir anlaşmanın ürünü olabilir. Çünkü modifiye ettim, Windows 7, Windows 8.1'den daha az Ram kullanımı ve işlem sayısını çok düşürdüm 29'lara kadar yani ama yine de HDD'de kötü performans gösteriyor. Galiba kernelde başka olaylar dönüyor.

Merhaba size bilgimin yettiği kadar Linux ve Windows hakkında bilgi vereceğim. Sizlerin de görüşlerinizi almak isteyeceğim bu konuda. Eklemek yapmak istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz ya da düzeltebilirsiniz. İyi ve kötü yönlerini tartışalım istiyorum.

Linux ve Windows 2 farklı işletim sistemidir. İkisinin de çalışma mantığı birbirinden oldukça farklıdır.

kullandığımız büyük ihtimal bilmediğimiz Linux'lar:

Öncelikle süper bilgisayarlar Linux işletim sistemini kullanırlar. Windows var mıdır derseniz vardır. Ama çok az. Hani aşırı az, yok diyebiliriz. Neden olduğunu okumaya devam edince az çok anlayacaksınız.

Tabletler ve akıllı telefonlar. Onların çoğu Linux kullanır. Çünkü Android Linux tabanlıdır.

Birçok ufak şeyler. Ne bileyim bazı buzdolapları vs. işletim sistemine ihtiyaç duydumu Linux kullanırlar. Arabalar falan. Var böyle şeyler.

Sunucular. Sunucularda süper bilgisayar gibi Linux kullanırlar. Süper bilgisayar/sunucular da Linux diğer işletim sistemlerine geçit vermiyor. Facebook, Google, Twitter vs. onlar Linux'tu hatirladığım kadarıyla.

hangisi hızlı?

Yorum yapamam ama Linux daha hızlı diyorlar. Neye göre diyorlar bilmiyorum ha çalışma prensibine göre elbette Linux daha iyi performans vereceği düşünülebilir ama böyle bir bilgim yok. Elinde şu testler var vs sağlam kaynağım var Windows'ya da Linux daha hızlı diyen varsa paylaşsın öğrenelim. Ama internet ortamında performans olarak Linux daha iyi olduğunu söyleniyor fakat bilgim yok. Yorum yapamam.

performansın düşmesi

Windows'ta herkes bilir ki bir bilgisayarı kullandığınız zaman zamanla şişer ve artık sizi delirtmeye başlar. Çünkü programlar kaldırılmıyor. Siz kaldır desenizde o iş öyle olmuyor. Sistem şişiyor. Diskleri birleştiriyor musunuz 3 günde bir? Hayır. O sistemin performansı düşer. Veriminiz azalır.
Linux'ta bu yok denecek kadar az. Genelde ilk gün ki performansını korur ya da çok az düşürür. Disk birleştirmeye gerek yok öyle birkaç günde bir. Düşük sistemlerde Linux, Windows'tan daha iyidir. Bunu tartışmama bile.

virüsler. Windows'un olmazsa olmazı.

Linux'ta virüs programı yoktur. Var bir tane. Oda Windows çift işletim sistemi kullanıyorsanız Windows'a girenleri temizliyor. Yani Linux virüslere karşı korumasız. Her an virüs girip her şeyiniz mahfolabilir. Şaka şaka gerek yok çünkü. Virüs falan yok Linux'ta. Ortada dolaşan yok ama uzun süre uğraşıp Linux'ta virüs olabilir diye ispat için yapılmış virüsler var. Hani oda ispat olsun diye. Sonra onların açığı kapatılıp yayılması engellenmiştir. Engellenmese bile sistemize zarar veremez. Çalışma mantığına aykırıdır. Windows'u anlatmama gerek yok. Her yerde var virüs. Her an bulaşabilir. Virüs programızını güncel tutun.

Şimdi biri çıkıp diyecek ki Linux kullanılmıyor diye virüs yok. Vallahi yukarıda kullanılan yerleri görüyorsunuz. Onlara saldırı oluyor ne biçim bilgileri ele geçirmek için. Tık yok. Bulaşmıyor virüs. Tercih edilme sebebleri arasında bu var zaten. Bunun gibi nedenler. Serverler falan en önemli bilgiler Linux'la depolanır. O yüzden Linux'a olan saldırılar çok ciddidir.

bunları okudum hemen Linux kurmalıyım Linux çok iyi:

Ehehe kur da göreyim seni. Vallahi hiçbir şey yapamazsın. Şunu söyleyeyim öyle kullanamazsınız. Çok iyi bilgisayar bilgin olması lazım ya da araştırmayı çok seven biri olman lazım. Geçen faremin hızı arttırmak için ne yaptım biliyor musunuz?
Fare hızı ya. Hassasiyetini arttıracağım ya. Kaç satır kod girdim biliyor musunuz? Bildiğin satır satır kodla değiştiriyorsun. Şaka falan değil aşağıdaki kodlarla arttırıyorsun ondadna oran yapiyorsun. Hani işin içine Matematik'te giriyor. Mesela bana 8/3 oranı güzel geldi. Ama bir ara 11/5 yapacağım. Kodları buraya yazsam yazmaya yer kalmayacak. Bunları girip yaptım. İyi düşünün. Her sorunda bunu yapacaksınız. Oyun falan zaten yok. Win'e ile açıyorsun çünkü Linux'ta oyun çok az. Onlarda tam performans değil. Fakat Windows programlarının neredeyse hepsi Win'e diye bir programla açılabiliyor. Hani bir eksiğiniz olmayacak ama oyun yok Linux'ta onu baştan söyleyeyim. Bir de yazılımları kodla kurarsınız internetten alamazsınız.

Linux'un güzel gelebilecek yanları:

Masaüstü efektleri çok güçlüdür. Bilgisayarınızı küpe dönüştürüp 4 tane falan aynı anda kullanabilirsiniz. YouTube'a Linux compix yazın görün.
  • Değişiktir. Driverlara pek gerek yok. Ya da gerekli yazılımlara. Hepsini otomatik tanır. Yani bazen tanımayabiliyor. Oda çok nadir.
  • Ücretsizdir.

açık kaynak kod:

Linux açık kaynak kodludur. Yani herkes istediği şeklini verebilir. Eğer yazılım biliyorsanız istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu çok büyük bir nimet. Her şeyi yapabilirsiniz kafanıza göre. Windows kapalı kutudur. Değişikliğe izin vermez ama Linux'ta birçok seçenek mevcut. Herkes kafasına göre bir şeyler yapıyor. Kendi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tabii yazıcaksınız o ayrı. Ya da yapanlar genelde paylaşır onlarınkine çevirebilirsiniz. Çok farklı halleri vardır Linux'un. Uçbirim diye kod yazma yerini açarsınız. İsmini ve install dersiniz bilgisayarınız anında değişi verir. Çok uğraşmanıza gerek yok :)

neden Windows kullanayım? Çok sağlam sebeblerimiz var.

-Linux kullanamayabilirsiniz. Zordur yani. Windows çok kolaydır.

-Alışmışsın içini dışını biliyorsun.

-Oyun oynamak gibisi yok. Hemen hemen her oyun Windows'a çıkar. Oynarsınız. Ne güzel bir şeydir bu Linux kullananlar bilmez. Onlar genelde sene 2000'li oyunları optimize etmişler onları oynarlar.

-Yazılımların neredeyse hepsi Windows'a çıkar. Seçenek çoktur. İstediğini yükle. Nette ara indir yükle bitti.

Aklıma bunlar geldi. Ek olarak şunları söyleyeyim Linux'la ilgili.

Güncellemeler kolaydır. Genellekle yeniden başlatmak gerekmez ama bazı şeyler de gerekiyor. Çok saçma şeylerde gerekiyor genelde. Mesela DNS değiştirdin mi reset atarsın ama Kernel'e müdahle etsen gerekmez. Çok saçma. Kernel'e değişiklik yapiyorsun sorun yok, DNS değiştiriyorsun reset at diyor. Windows'ta tam tersi ama Linux'ta daha az. Aklıma gelenler bunlar sorusu olanı yanıtlayayım. Yanlış bilgileri düzeltelim. Ekleme yapmak istediğinizi ekleyeylim.

Ha bir de çok merak edilen soru.

evet hackerların çok büyük çoğunluğu Linux kullanır genelde. Sebebini biliyorsunuz az çok artık bence.

Mümkün olduğunca tarafsızca yazdım. İkisini de övdüm yerdim. Linux çok övülmüş olabilir ama yani gerçekler bunlar.
Haa ek olarak unutmadan. Windows Linux'a çok özenir temel konularda. Hatta bazen kullanır bile :D şaka yapmıyorum kaç kere çıktı bu ortaya. Öyle bir iki değil çoğu konuda kopyaladığını okudum kaç kere. Açıklamalarda red bile edilmedi. Bilin istedim.

Başkada Apple'da Linux benzeri işletim sistemi kullanır. O yüzden ona kolay kolay virüs bulaşmaz.

Hocam Linux'a geçmeyi planlıyorum Linux'un hangi sürümleri var? Ya da hangileri oyun için daha iyi hangileri hangi konu da daha iyi?

Geri
Yukarı