Linux'a geçilir mi?

Dualboot geçilir tek başına Linux geçilmez.
Sırf arkadaşlarla gta 5 giriyoruz diye dual olarak windows kurulu bende de sadece gta5 ve discord var içinde chrome bile yok. Bu tip bir durum olmasa direk silerim windowsu saçma sapan 30 gb harcıyor sistem gereksiz.

Sırf arkadaşlarla GTA 5 giriyoruz diye Dual olarak Windows kurulu bende de sadece GTA 5 ve Discord var içinde Chrome bile yok. Bu tip bir durum olmasa direk silerim Windows'u saçma sapan 30 GB harcıyor sistem gereksiz.

Eğer Manjaro kde kullanıyorsanız Gaming ayarlarını yapıp GTA V deneyebilirsiniz. Hem farklı bir şey denemiş olursunuz hem de Windows 10'dan belki kurtulursunuz. Bakarsınız Windows 10'dan daha fazla FPS alırsınız :D. Biliyorum Windows 10 oyunlarda daha iyi çünkü büyük bir şirket ve Linux distroları genellikle daha küçük çünkü çok fazla distro var ve az olsaydı oyunlarda belki de daha iyi olabilirlerdi. Tabii ki bir gerçekte var ki küçük olan şirketler giderek büyümeye başlıyor ve bence Manjaro gibi şirketler giderek büyüyecek ve herkes için oyun oynanabilir duruma gelmeye başlayacak ki inşallah böyle şeyler olur. Bakın böyle bir video buldum ve Windows 10'dan bayağı bir FPS eksiği var ama kim bilir belki sizde daha yüksek olur;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Linux'a geçilir mi? Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Geçmeli miyim ve hangi Linux dağıtımı daha iyi?

Ben Linux Mint kullanıyordum ama Manjaro'nın görünümü aşırı güzel geliyordu ve bir süre Mint kullandıktan sonra Manjaro kurdum. Manjaro'ya geçince gerçekten daha ayrıntılı ayarlar ile karşılaştım ve bu ayarları kurcalayarak öğrenmek gerçekten benim adıma haz veriyor diyebilirim. Tabii ki genellikle forumlarda yeni başlayan kişilere Manjaro önerilmiyor çünkü Linux Mint daha fazla kullanıcıya hitap ediyor diyorlar ama açıkçası Manjaro da yeni başlayanlar için yapılmış bir distro ve eğer öğrenmeyi seven ve hatalardan sıkılmayan biriyseniz geçebilirsiniz. Tabii ki her zaman hata vermiyor. Biraz USB vb. hatalardan dolayı iyi bir USB ve iyi bir bilgisayarda ISO kurmanız önerimdir çünkü Mint'te eski USB ile kurulum yaptığım için bazı sıkıntıları çözmek için çok uğraştım ama USB değiştirip Manjaro'ya geçtiğimde Mint'e oranla aşırı az hata aldım.

Son düzenleme:
Genellikle canlı ders ve internet için kullanacağım.
Eba Canlı dersi direk yükleyemiyorsunuz umarım farkındasınızdır.
Ancak Firefox için Eklentisi var. Oradan Eba Canlı derslerinize girmenizi sağlıyor. Ama ilk Zoom for Linux'u kurmalısınız.

@277726 Arco'da nasıl acaba? Şöyle Windows'tan iyi FPS için AMD ekran kartıyla oynamak lazım diye biliyorum.

Büyük ihtmalle AMD ekran kartlarıyla daha uyumlu oluyordur çünkü o firma açık kaynak yazılıma izin verdiğini söylüyorlar. Bu sayade Linux distroları da ona göre ayarlamalar yaparak son çıkan oyunları distrolarında ayarlamaya çalışıyorlar. Şahsen kendim denemedim ama deneyen kişiler bunları söylüyor. NVIDIA başlı başına normal kullanımlarda da sorun çıkartıyor ama kapalı kaynak yazılımlar kullanınca sorunlar çözülüyor. Bence oyun oynayan insanlar AMD yönelmeye başlasın :D . Yazdıklarım sadece kendi görüşümdür. Belki bir zaman sonra NVIDIA da Linux'u görür ve açık kaynağa geçer kim bilir? :).
Mesela burada arco yenmiş ama oyundan oyuna farklılık gösterir. Bence en çok güncellemeyi alan ve yükselmekte olan bir distro tercihi yapılmalı. Hangisi olduğunu daha bulamadım ama Manjaro'yu oyun için öneriyorlar. Bir de Pop!_OS vardı sanırım?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linux'a geçilir mi? Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Geçmeli miyim ve hangi Linux dağıtımı daha iyi?
Ben Zorin OS Lite kullanıyorum. Bilgisayarımın özelliği düşük olduğu için. Gerçekten çok iyi çalışıyor. Boşta %15 bellek kullanımı. (4GB RAM).

Ben Linux'u Windows'tan kesinlikle önde görüyorum sadece daha da farkındalığın artması lazım. Linux için özel driver'lar gelmeli. Birkaç tane gördüm ama yine de sayısı pek yüksek gelmedi. Linux'a ağırlık verilmesi çok yerinde bir hareket olur bana göre. Çünkü gerçekten kaynak yönetimi geneli itibariyle iyi işletim sistemleri.

Geri
Yukarı