Linux'a virüs bulaşır mı?

16 yıldır Linux sistemime hiç virüs bulaşmadı. Ama bir kere kullandığım dağıtımın repoları hacklendi ve virüs attılar ama ben etkilenmedim.

Düşük bir ihtimal ama mümkün. Bu yüzden programları resmi depolardan ve güvenilir kaynaklardan kurmak gibi önlemlere riayet etmek gerekiyor. Antivirus yazılımı kullanmaya gerek yok. Ben Windows´ta da antivirus kullanmıyorum. İsteğe bağlı GNU/Linux´ta ClamTk, Windows´ta ClamWin kullanılabilir.

Düşük bir ihtimal ama mümkün. Bu yüzden programları resmi depolardan ve güvenilir kaynaklardan kurmak gibi önlemlere riayet etmek gerekiyor. Antivirus yazılımı kullanmaya gerek yok. Ben Windows´ta da antivirus kullanmıyorum. İsteğe bağlı GNU/Linux´ta ClamTk, Windows´ta ClamWin kullanılabilir.
Neden AV'ı 'gereksiz' buluyorsunuz?

Neden AV'ı 'gereksiz' buluyorsunuz?
Çoğu GNU/Linux kullanıcısının AV kullandığını zannetmiyorum. Alınacak önlemler bellidir. Bu önlemlere uyulduktan sonra sisteme zararlı yazılım bulaşma ihtimali çok düşer. Ayrıca antivirus yazılımları da her şeyi tespit edemezler.

Windows´ta durum farklı. Windows kullanıcıları için yazılmış zararlı yazılımların sayısı çok daha yüksek. Bu yüzden AV kullananlar var. Ben kullanmıyorum. Windows´ta işleri biraz daha sıkı tutarak malwarelerden korunmak ve sorun çıkma ihtimalini minimum seviyeye düşürmek mümkün.

Geri
Yukarı