Linux'da eskiden hızlı çalışan Wi-Fi adaptörü şu an aşırı yavaş

Exinie

Kilopat
Arkadaşlar, 6 ay falan önce TP-Link TL-WN8200ND ve bir tane modelini bilmediğim Everest Wi-Fi adaptörleri ile 30 - 40 Mbps download 10 Mbps upload değerlerini alabiliyordum. Sonra kablolu internete geçtim ve bir süre bu iki kablosuz adaptörü kullanmadım.

Şu an bu iki kablosuz adaptör aynı bilgisayara kurduğum bütün Linux dağıtımlarında 1 Mbps download bile alamıyor, fakat Windows kurduğumda değerler normal oluyor. 6 ay önce kullandığım Linux dağıtımının aynı sürümünü ve aynı sürücüyü kurmama rağmen eski hızı alamıyorum. Güncel dağıtım, kernel ve sürücüde de aynı problemi yaşıyorum.

Kablolu internette bir problem yok ama bana kablosuz lazım, internette denediğim çözümlerin hiçbiri çalışmadı maalesef. Ek olarak iki adaptör de Linux'da kablosuz ağlara 1 - 2 dakika gibi uzun sürelerde bağlanıyor ve bu durum çok rahatsız edici.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her iki üreticide Linux için sürücüleri sunmuş bir de "lsusb" ve "lscpi" komutlarını terminal üzerinde verip buraya atabilir misiniz? (wi-fi aygıtları takılı olarak.)

Kod:
exinie@server:~$ lsusb
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 005: ID 148f:5572 Ralink Technology, Corp. RT5572 Wireless Adapter
Bus 001 Device 004: ID 2357:0126 TP-Link 802.11n NIC
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
exinie@server:~$

"lscpi" komutunu yazınca bu çıkıyor, sanırım yanlış yazmışsınız ya da eksik bir paket var:

Kod:
exinie@server:~$ lscpi

Command 'lscpi' not found, did you mean:

command 'lspci' from deb pciutils (1:3.6.4-1)
  command 'lscp' from deb nilfs-tools (2.2.8-1)
  command 'lscpu' from deb util-linux (2.34-0.1ubuntu9.1)

Try: sudo apt install <deb name>

exinie@server:~$

Arkadaşlar, 6 ay falan önce TP-Link TL-WN8200ND ve bir tane modelini bilmediğim Everest Wi-Fi adaptörleri ile 30 - 40 Mbps download 10 Mbps upload değerlerini alabiliyordum. Sonra kablolu internete geçtim ve bir süre bu iki kablosuz adaptörü kullanmadım.

Şu an bu iki kablosuz adaptör aynı bilgisayara kurduğum bütün Linux dağıtımlarında 1 Mbps download bile alamıyor, fakat Windows kurduğumda değerler normal oluyor. 6 ay önce kullandığım Linux dağıtımının aynı sürümünü ve aynı sürücüyü kurmama rağmen eski hızı alamıyorum. Güncel dağıtım, kernel ve sürücüde de aynı problemi yaşıyorum.

Kablolu internette bir problem yok ama bana kablosuz lazım, internette denediğim çözümlerin hiçbiri çalışmadı maalesef. Ek olarak iki adaptör de Linux'da kablosuz ağlara 1 - 2 dakika gibi uzun sürelerde bağlanıyor ve bu durum çok rahatsız edici.

Şimdiden teşekkürler.
Kablosuz güç yönetimini yüksek performansa alman gerekiyor muhtemelen.

Wireless Power Saving değerini 3 den 2 ye almıştım sanırım, öyle bir şey yapmıştım internetten görüp.

Ama işe yaramadı, tam olarak bahsettiğiniz şey nedir? Nasıl yapabilirim?
Şu anda hastanede refakatçiyim pek zamanım yok, ben fikri vereyim diğer arkadaşlar yardımcı olsunlar.

Sorun kernel kaynaklı dağıtımlara bir alakası yok 4.4 kernel sürümünde stabil çalışıyormuş 5 sonrası sorun çıkarmaya başlamış ayrıca github üzerinden everest için bir driver yayınlamış ama kesin değil.
Bu linkten bakabilirsiniz.

Sorun kernel kaynaklı dağıtımlara bir alakası yok 4.4 kernel sürümünde stabil çalışıyormuş 5 sonrası sorun çıkarmaya başlamış ayrıca github üzerinden everest için bir driver yayınlamış ama kesin değil.
Bu linkten bakabilirsiniz.

Tamam ama ben bu TP-Link adaptörünü eskiden Ubuntu 18.04'de sorunsuz kullanıyordum 5.4 kernel üzerinden. Hatta 5.8 kernel üzerine de kurulum yapmıştım onda da sorunsuz idi hatta oyun da oynamıştım.

Tek çarem buraya sormak oldu zaten pek kaynak bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı