Linux'da Firefox vs Chrome

aegeanfisk

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Ben değişik Linux distrolarını kullanmayı ve deneyimlemeyi çok seviyorum. Şu an main OS olarak Elementary kullanıyorum ve çok memnunum. Tarayıcı olarak da Chrome kullanıyorum. Sorum da şu Linux distroları için neden çoğunlukla Firefox tercih ediliyor? Linux için tarayıcı performans testlerine baktığımda yine Chrome önde gibi. Bilmediğim bir şey mi var? Yoksa Firefox'da açık kaynak olduğu için gönülsel bir şey mi? Eğer bilmediğim bir şey varsa sizce Firefox'a mı geçmeliyim?

Son düzenleme:
Herkese iyi günler. Ben değişik Linux distrolarını kullanmayı ve deneyimlemeyi çok seviyorum. Şu an main OS olarak elementary kullanıyorum ve çok memnunum. Tarayıcı olarak da Chrome kullanıyorum. Sorum da şu Linux distroları için neden çoğunlukla Firefox tercih ediliyor. Linux için tarayıcı performans testlerine baktığımda yine Chrome önde gibi. Bilmediğim bir şey mi var? Yoksa Firefox'da açık kaynak olduğu için gönülsel bir şey mi? Eğer bilmediğim bir şey varsa sizce Firefox'a mı geçmeliyim?

Kendi fikrimi söylüyorum, Linux temasına Firefox daha çok yakışıyor. Ben hem Windows 8.1 hem de Linux Mint kullanıyordum. 8.1'de Chrome, Linux'te Firefox kullanmak bana daha rahat gelmişti.

Açık kaynak bir distro kullanmanın ruhuna uyacak şekilde yorumları da baz alarak Chrome'dan Firefox'a geçmeye karar verdim. Bir Firefox hesabı açtım. Hızlıca Chrome'dan yer imlerim, verilerim vs. aktardım. Şimdilik bir hız farkı ben hissetmedim. Chrome'dan daha çok uyarı yapıyor ve izin istiyor. Bu yüzden daha güvenli gibi geldi. Bir de sanki fazla sayıda sekmede gezerken daha az kanak tüketiyor gibi. Şimdilik memnunum ve Firefox'da devam etmeye karar kıldım. Herkese yorumları için teşekkür ederim.

Açık kaynak bir distro kullanmanın ruhuna uyacak şekilde yorumları da baz alarak Chrome'dan Firefox'a geçmeye karar verdim. Bir Firefox hesabı açtım. Hızlıca Chrome'dan yer imlerim, verilerim vs. aktardım. Şimdilik bir hız farkı ben hissetmedim. Chrome'dan daha çok uyarı yapıyor ve izin istiyor. Bu yüzden daha güvenli gibi geldi. Bir de sanki fazla sayıda sekmede gezerken daha az kanak tüketiyor gibi. Şimdilik memnunum ve Firefox'da devam etmeye karar kıldım. Herkese yorumları için teşekkür ederim.
Tavsiye ettiğim bazı eklentiler var. Onları da kurarsan daha işlevsel bir şekilde kullanabilirsin. Forumda vardı, biraz ararsan bulursun onları hemen.

Herkese iyi günler. Ben değişik Linux distrolarını kullanmayı ve deneyimlemeyi çok seviyorum. Şu an main OS olarak Elementary kullanıyorum ve çok memnunum. Tarayıcı olarak da Chrome kullanıyorum. Sorum da şu Linux distroları için neden çoğunlukla Firefox tercih ediliyor? Linux için tarayıcı performans testlerine baktığımda yine Chrome önde gibi. Bilmediğim bir şey mi var? Yoksa Firefox'da açık kaynak olduğu için gönülsel bir şey mi? Eğer bilmediğim bir şey varsa sizce Firefox'a mı geçmeliyim?

Firefox özgür yazılım felsefesine daha uygundur, geliştiriciler için daha fazla özelliğe sahiptir, bütün gelişmelerini özgür yazılım anlayışıyla yapar, daha güvenlidir, özelleştirmeye daha uygundur.
Dağıtımların büyük çoğunluğunda varsayılan olma nedeni budur.

Peki inşa ettiğim dağıtımda Firefox yerine neden Chromium varsayılan yapıyorum?

Önce Chromium'un da özgür yazılım olduğunu belirteyim.
Chromium'u Firefox yerine isteyerek tercih etmiyorum, biraz zorunlu oluyor, bunun iki nedeni var.
Birinci nedeni eklemiş olduğum bazı araçların Firefox ile olumlu sonuç vermemesi zorunlu tarafı, tercih tarafı ise kendisinde çeviri olmasındandır.
Örneğin kendim Chromium kullanıyorum ama bahsettiğim nedenlerden dolayı Firefox kullanamadığım için içim eriyor desem yeridir.
Firefox'ta Chromium'da olduğu gibi çeviri özelliği olsa beni kimse Firefox'tan ayıramaz:). Eklentiler işe yaramıyor, hepsini sayısız defa denemişim, bir eklenti idare ediyordu o da kaldırıldı. Hatta sırf Firefox'tan kopmamak için kendim bile çeviri aracı yaptım, o da yeterli gelmedi. Ne yapalım, beni Firefox'tan ayıran kader utansın:).

Son düzenleme:
Firefox özgür yazılım felsefesine daha uygundur, geliştiriciler için daha fazla özelliğe sahiptir, bütün gelişmelerini özgür yazılım anlayışıyla yapar, daha güvenlidir, özelleştirmeye daha uygundur.
Dağıtımların büyük çoğunluğunda varsayılan olma nedeni budur.

Peki inşa ettiğim dağıtımda Firefox yerine neden Chromium varsayılan yapıyorum?

Önce Chromium'un da özgür yazılım olduğunu belirteyim.
Chromium'u Firefox yerine isteyerek tercih etmiyorum, biraz zorunlu oluyor, bunun iki nedeni var.
Birinci nedeni eklemiş olduğum bazı araçların Firefox ile olumlu sonuç vermemesi zorunlu tarafı, tercih tarafı ise kendisinde çeviri olmasındandır.
Örneğin kendim Chromium kullanıyorum ama bahsettiğim nedenlerden dolayı Firefox kullanamadığım için içim eriyor desem yeridir.
Firefox'ta Chromium'da olduğu gibi çeviri özelliği olsa beni kimse Firefox'tan ayıramaz:). Eklentiler işe yaramıyor, hepsini sayısız defa denemişim, bir eklenti idare ediyordu o da kaldırıldı. Hatta sırf Firefox'tan kopmamak için kendim bile çeviri aracı yaptım, o da yeterli gelmedi. Ne yapalım, beni Firefox'tan ayıran kader utansın:).
Değerli cevabınız için teşekkür ederim. Sonuç olarak işlevsellik önemli. Hem Chromium'da dediğiniz gibi açık kaynak. Bir de çeviride kimse zaten Google çeviri ile kapışamaz. Ve artı olarak bence oda Linux felsefesine uyuyor. Bir de zaten Google'a ne kadar kızsak da (verileri takip etme, haksız rekabet vs.) bence Linux tabanına katkısı çok büyük. Sonuçta dünyanın en popüler Linux tabanlı mobil işletim sistemi Android'in gelişmesinde ve Linux çekirdeğinin yayılmasında emekleri çok büyük. Sanırım PC tarafında da Linux tabanlı Chrome OS'ları vardı. Yani Linux'a güzel destek veriyorlar bence hem isteyen saniyeler içinde zaten kurar Firefox'u. Firefox'da eklenti ve çeviri konusunda umuyorum ki hızla gelişir.🙂

Geri
Yukarı