Linux'da oyunlar fazla kasıyor

364809

Kilopat
Makaleler
1
1676143748282.png

Sistemim bu şekilde. Windows'dan geçtim, daha da dönesim yok fakat oyunlarımda aşırı kasma var, native oyunlarda dahil.
Bundan önce Debian ile de denedim. Yine GNOME masaüstü, kernel zen kernel değildi ama aynı şekilde FPS'im düşüktü.

Eskiden HD7850, i7-4770 bir sistemim vardı, onda böyle bir sıkıntı yaşamıyordum. CS:GO için daha yüksek FPS aldığım bile oldu.

Tavsiyeleriniz ve çözüm önerilerinizi beklerim, Windows'a geçmeyi kesinlikle istemiyorum.

Denediğim oyunlar: CS:GO, Escape The Backrooms (ProtonDB Altın)

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunların harici ekran kartını kullandığından emin misin?

Önceden FPS kaçtı şimdi kaç?

HD7870'i aldığımdan bu yana ilk defa adamakıllı Linux kurup oyun oynuyorum hocam. HD7850 varken 720p düşük ayarlarda 300-312 civarı alabiliyordum sanırım. Şu an 720p en düşükde 5-8 FPS arası.

Native oyun olan CS:GO için olan değerler Debian'dan Arch'a geçince düzelmiş gibi duruyor.

1676146706836.png

ProtonDB'de altın olan oyunun 5 FPS vermesi sıkıntısını çözersem en azından akşama arkadaşlarım ile oynayabilirim.

Son düzenleme:
HD7870'i aldığımdan bu yana ilk defa adamakıllı Linux kurup oyun oynuyorum hocam. HD7850 varken 720p düşük ayarlarda 300-312 civarı alabiliyordum sanırım. Şu an 720p en düşükde 5-8 FPS arası.

Native oyun olan CS:GO için olan değerler Debian'dan Arch'a geçince düzelmiş gibi duruyor.

Eki Görüntüle 1665174

ProtonDB'de altın olan oyunun 5 FPS vermesi sıkıntısını çözersem en azından akşama arkadaşlarım ile oynayabilirim.
Valla helal olsun ben i5 10300H RTX 3050 ile 160 FPS alıyorum. Artık Optimus ne kadar baltalıyorsa FPS'yi.

Proton GE kullanmayı dene. GitHub - GloriousEggroll/proton-ge-custom: Compatibility tool for Steam Play based on Wine and additional components

Şimdi sana atacağım rehber doğrultusunda tekrar kurulum yapabilir misiniz? Bizzat hazırladım sorunuz olursa cevaplarım seve seve. Yaptığınız takdirde kasmayacağını garanti edebilrim.

Şimdi sana atacağım rehber doğrultusunda tekrar kurulum yapabilir misiniz? Bizzat hazırladım sorunuz olursa cevaplarım seve seve. Yaptığınız takdirde kasmayacağını garanti edebilirim.

Sistemi tekrar kurmadan halledebilirsem güzel olur aslında fakat deneyebilirim.

Yararlandığım rehberler.
Buradan zen kernel kurulumu için kodu aldım.
AMD driver kısmında olan kodu aldım.

Eki Görüntüle 1665174

Genelde eski sürücü kurunca oluyor yeni sürücüleri kullan bir de @pacmaninstall ın rehberine de bak.

Sistemi tekrar kurmadan halledebilirsem güzel olur aslında fakat deneyebilirim.

Yararlandığım rehberler.
Buradan zen kernel kurulumu için kodu aldım.
AMD driver kısmında olan kodu aldım.
AMD olunca maalesef biz pek bilemiyoruz. @EldrithcWraith belki bilgi sahibidir.

Geri
Yukarı