Linux'da Windows sürücüleri nasıl açılır?

Örneğin; faremin, grafik tabletimin, ses sürücülerinin sürücülerini yükleyemiyorum. Wine olmuyor. 3.parti yazılımlar olur mu bilmiyorum.
Wine suruculer icin degil. Grafik tablet markasi VEIKK ise suruculerini internet sitesinde bulabilirsiniz, donanimlarinizin modelini yazarsaniz sizin icin arayabiliriz suruculeri.

Bunların her biri için ayrı ayrı konu açmayı dene. Mesela grafik tabletin digimend ise kolayca sürücüsünü kurabilirsin. Açacağın konuda bu aygıtların ayrıntılı biçimde özelliklerini belirt, kullandığın dağıtım, sürücü sorunu yaşadığın aygıtların marka ve modeli vb gibi.

Fare: Rampage smx G65.
Grafik Tablet: 10moons t503.

İşte driverler; Support Download sitesinden "ya da ürünümü listeden bul"dan Dizüstü > Easynote > EN TE69HW.

1639825311387.png

1639825342078.png

1639825379380.png

Sürücü yöneticisi her dağıtımda yok.

Sürüclüler direkt olarak çekirdek ile iş birliği yaparak çalışır. NT kernel için uyumlu olan bir sürücüyü Linux çekirdeğinde çalıştırmanız çok ama çok zor.

Wine'dan deneme sakın sistemine zarar verebilir. Sorunun cevabı hayır yükleyemezsin.

Windows verisyonlarını kuramazsınız. Driverlar halihazırda kernelde yoksa Linux versiyonlarını kurmanız gerek.
Driver bulamadığınız cihazlarınız nedir ve hangi dağıtımı kullanıyorsunuz?

Kubuntu kullanıyorum. Eğer bulamazsam bu akşam Windows kuracağım.

Wine suruculer için degil. Grafik tablet markasi VEIKK ise suruculerini internet sitesinde bulabilirsiniz, donanimlarinizin modelini yazarsaniz sizin için arayabiliriz suruculeri.

İşte driverler; Support Download sitesinden "ya da ürünümü listeden bul"dan Dizüstü > Easynote > EN TE69HW.

Eki Görüntüle 1244974

Eki Görüntüle 1244976

Eki Görüntüle 1244977

Kubuntu kullanıyorum. Eğer bulamazsam bu akşam Windows kuracağım.
Grafik tablet surucunuzu buldum:
sudo apt install git python3-pip git clone https://github.com/jgobi/10moons-driver-t503.git cd 10moons-driver-t503 python -m pip install -r requirements.txt

Daha sonra grafik tabletinizi kullanmak istediginizde terminalden sudo python driver.py komutunu calistiyirorsunuz 10moons-driver-t503 klasoru icerisinde.

Rampage uluslararasi satisi fazla olmadigindan bir surucu bulamadim ama tak-calistir olarak duzgun oluyordur herhalde.

Az once test ettim, calismasi gerek.

10moons t503 dışında driver kurmanıza gerek yok. Intel driverlerı zaten Linux kernelinde mevcut.

1. Fotoğraf:
Intel Driver - Halihazırda Linux kernelinde.

2. Fotoğraf:
Dökümantasyon - Bir belge ile ne yapmaya çalıştığınızı anlayamadım.

3. Fotoğraf:
BIOS - BIOS güncellemesi yaptıysanız direkt anakarta yazar. İşletim sisteminden bağımsızdır. BIOS olmadan veya bozuk / uyumsuz BIOS ile bilgisayar açılmaz.

10moons t503 dışında driver kurmanıza gerek yok. Intel driverlerı zaten Linux kernelinde mevcut.

1. Fotoğraf:
Intel Driver - Halihazırda Linux kernelinde.

2. Fotoğraf:
Dökümantasyon - Bir belge ile ne yapmaya çalıştığınızı anlayamadım.

3. Fotoğraf:
BIOS - BIOS güncellemesi yaptıysanız direkt anakarta yazar. İşletim sisteminden bağımsızdır. BIOS olmadan veya bozuk / uyumsuz BIOS ile bilgisayar açılmaz.
Ses driverleri yüklü değil sesler eksik.

Geri
Yukarı