Çözüldü Linux'ta AMD ekran sürücüsü nasıl kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CVRTOON

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba çıldırmak üzereyim, bilgisayarın ekranı bazen gidip geliyor ve böyle oluyor. Ve hiçbir yere gidemiyorum 10 dakika da bir olduğundan çıldıracağım. Bunun sebebi nedir? Büyük ihtimal AMD sürücüsü kurulu değil. (otomstik kurulu diyen eyy, arkadaş! Kurulu olsa bu hata ile neden karşılaşayayım?) öyle ise bu durum nasıl AMD sürücüsünü kurabilirim? Ve ekran kartımın hangi marka olduğunu nasıl öğrenebilirim?

@izmirkartali @Linux Aliskanligi @Linuxginar @linuxturk.net

Dosya Ekleri

• 20220719_163628.jpg
    20220719_163628.jpg
    138,8 KB · Görüntüleme: 92
Çözüm
Lubuntu veya LXDE/LXQT masaüstü kullanan bir dağıtım ile ikincil ekran keyfi yaşayamazsınız.
KDE, Gnome, Cinnamon veya MATE kaldıracak sisteminiz varsa bu masaüstlerinden birini kurun.
Linux Mint Cinnamon iyidir mesela.
Merhaba çıldırmak üzereyim, bilgisayarın ekranı bazen gidip geliyor ve böyle oluyor. Ve hiçbir yere gidemiyorum 10 dakika da bir olduğundan çıldıracağım. Bunun sebebi nedir? Büyük ihtimal AMD sürücüsü kurulu değil. (otomstik kurulu diyen eyy, arkadaş! Kurulu olsa bu hata ile neden karşılaşayayım?) öyle ise bu durum nasıl AMD sürücüsünü kurabilirim? Ve ekran kartımın hangi marka olduğunu nasıl öğrenebilirim?

@izmirkartali @Linux Aliskanligi @Linuxginar @linuxturk.net
Kurulu geliyor ki. Cozum bilmiyorum AMD cihazim yok.

AMD sürücüleri çekirdek içerisinde gömülü olarak gelir ki zaten alaylı bir dille bunu dile getirmişsiniz. Kabloda veya bilgisayarın kendisinde sorun vardır bence. USB ile bir distro çalıştırabiliyor musunuz?
Evet, kabloda sıkıntı olduğu doğrudur. Fakat bu sorun işletim sistemine göre değişiyor.

Windows 7 ve 10 PRO da sadece ekran gidip geliyordu. Çözünürlük sorunu vardı ama bu ekran kablosun dan kaynaklı değildi.

Bozuk ya da bilgisayarımın ayak uyduranadığı Linux Mint'de sekmeler açık iken direk bir yere atıyordu. Sekmeler den ses geliyor lakin ne yapsam sekmelere ulaşamıyordum. Adeta gizlenmiş gibiydi.

Bodhi Linux da çözünürlük sorunu vardı. Hiç bir şey kuramadığım dan bir şey yapamadım ama ilginç bir şekil de bir kez bile ekranın gidip geldiğini görmedim!

Abimin bilgisayarın da benim ekranınım 2 monitör kullanıyordu. Ve arada gidiyordu.

Lubuntu'da anlattığım olay gerçekleşiyor.

Bir de USB'em var ama distro nedir?

Önce temassızlık var mı kontrol edin. Kablonun portlara sıkıca oturduğundan emin olun. Eğer kabloların yerine oturduğuna eminseniz ve sıkıntı yaşıyorsanız kabloyu değiştirin. Distro değiştirmenin pek bir işe yarayacağını sanmıyorum. Neredeyse her distro xorg'u ana görüntü yöneticisi olarak tercih ediyor ve hepsi aynı çekirdeği kullanıyor.

Önce temassızlık var mı kontrol edin. Kablonun portlara sıkıca oturduğundan emin olun. Eğer kabloların yerine oturduğuna eminseniz ve sıkıntı yaşıyorsanız kabloyu değiştirin. Distro değiştirmenin pek bir işe yarayacağını sanmıyorum. Neredeyse her distro xorg'u ana görüntü yöneticisi olarak tercih ediyor ve hepsi aynı çekirdeği kullanıyor.
Hepsini kontrol ettim. Yine de ben Lubuntu kurar iken internet yoktu ve bazı driver ve guncellenmeler indirililmeyebilir dedi. Büyük ihtimal o yüzden Driver yüklü değil. Bunu terminal ile halledemez miyim?

Geri
Yukarı