Rehber Linux'ta Archi Steam Farm'ı çalıştırma

İyi günler öncelikle. Size bu rehberde Steam için en basit ve en kullanışlı düşürme uygulaması olan Archi Steam Farm'ı Linux için kurmayı anlatacağım. Aslında bu rehberin Windows için olan versiyonunu yapmıştım. Linux için yapan ne yerli ne de yabancı bir kaynak olmadığı için bu rehberi hazırlamaya karar verdim. İyi okumalar.

Archi Steam Farm Rehberi (Windows)

Neden Archi Steam Farm?

Burayı kendi yapmış olduğum Archi Steam Farm rehberimden aldığımı belirtmek isterim. İlk olarak bu soruyu soracak insanlar olacaktır. Çünkü malum, herkes Idle Master'ı kullanmakta ve önermekte. Lakin Archi Steam Farm'ın Idle Master'ı birçok konuda geçtiği gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekmekte.

Kurulumu basit

Idle Master'daki gibi tarayıcı çerezleriyle uğraşmaya gerek yok. Kullanıcı adı ve şifreyi girince (varsa Steam Guard da girilmeli) uygulama kart düşürmek için hazır hale geliyor.

Arayüzü kullanışlı

Idle Master'da bayağı karmaşık ayarlar yapmak zorundayken Archi Steam Farm'ın basit ve kullanışlı arayüzü sayesinde yapacağınız ayarları kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Steam'i açma derdi yok

Idle Master'ı çalıştırmak için Steam'i açmak zorundasınız. Lakin Archi Steam Farm'da böyle bir şey yapmanıza gerek yok.

Aynı anda birden fazla hesapta kart düşürme

Idle Master'da olmayım Archi Steam Farm'da olan mükemmel bir özellik. Özellikle benim gibi birden fazla hesabı olan kişiler için zaman tasarrufu sağlıyor.

Linux ve macOS ile uyumlu

Sosyal'de büyük oranda Linux ve macOS kullanan arkadaşlar var. Sadece Windows ile uyumlu olmaması güzel bir artı.

Uzaktan Steam hesabı kontolü

Archi Steam Farm'da uzaktan herhangi bir oyunu başlatabilir, hesabınıza oyun ekleyebilir, otomatik keşif kuyruğu tamamlayabilir, Steam kodu kullanabilir ve daha sayamadığım birçok işi yapabilirsiniz.

Archi Steam Farm'ı indirmeden önce

Archi Steam Farm'ı indirmeden önce .NET indirmeniz gerektiğini belirtmek isterim. Onun için de aşağıdan Linux dağıtımınızın olduğu bölümü seçin ve size verilen komutları sırasıyla Terminal'e yazın. Eğer sizin kullandığınız dağıtım listede yoksa kullandığınız dağıtım, başka bir dağıtım temel alınarak yazılmış bir dağıtım olabilir. Mesela Linux Mint ve Ubuntu, Debian temelli olduğundan Debian'daki kodları girmelisiniz. Dağıtımınızın hangi dağıtım temelli olduğunu öğrenmek için internete dağıtımınızın adını yazabilirsiniz. Eğer dağıtımın resmi sitesinde yazmıyorsa bile Wikipedia'da yazıyordur. Ayrıca RHEL tabanlı bir dağıtım kullanıyorsanız Fedora kısmındaki komutları kullanabilirsiniz.

Bash:
sudo apk add dotnet7-sdk
sudo apk add dotnet7-runtime
Bash:
sudo pacman -S dotnet-sdk
Bash:
wget https://packages.microsoft.com/config/debian/12/packages-microsoft-prod.deb -O packages-microsoft-prod.deb
sudo dpkg -i packages-microsoft-prod.deb
rm packages-microsoft-prod.deb
sudo apt update
sudo apt install dotnet-sdk-7.0
sudo apt install dotnet-runtime-7.0
Bash:
sudo dnf install dotnet-sdk-7.0
sudo dnf install dotnet-runtime-7.0
Bash:
sudo zypper install libicu
sudo rpm --import https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc
wget https://packages.microsoft.com/config/opensuse/15/prod.repo
sudo mv prod.repo /etc/zypp/repos.d/microsoft-prod.repo
sudo chown root:root /etc/zypp/repos.d/microsoft-prod.repo
sudo zypper install dotnet-sdk-7.0
sudo zypper install dotnet-runtime-7.0

Alternatif bir indirme yöntemi olarak buradaki linke girerek en aşağı inip kullandığınız dağıtımı seçebilirsiniz. İndirme tuşuna bastığımızda yine bizden Terminal'e komut girmemizi istiyor. Belki bu yöntem size daha basit gelir diye bu yöntemi verdim. Mesela aşağıda Fedora için girmeniz gereken komutları verdim.

1676206065859.png

1676206631975.png

Archi Steam Farm'ı indirme

En zor kısmı atlattık. Şimdi sıra Archi Steam Farm'ı indirmede. Archi Steam Farm'ı indirme işlemi çok basit. Buradan indirme sayfasına gelin. Orada Lastest yazan yerdeki Assests yazısını genişletin. Orada ASF-linux-x64.zip yazan sürümü indirin.
1676214786618.png

1676214967329.png

Archi Steam Farm'ı kurma

Genel olarak indirdiğiniz .zip dosyasını açmak için herhangi bir ek program indirmenize gerek yok. Eğer bu program yüklü değilse aşağıdaki Terminal'e komutları kullanabilirsiniz. Dosya ayıklama uygulamasını kurduktan sonra artık .zip dosyasını ayıklayabilirsiniz.

sudo apk add unrar (Alphine)
sudo pacman -S unrar (Arch)
sudo apt install unrar (Debian)
sudo yum install unrar (Fedora)
sudo zypper install unrar (openSUSE)

Ayıkladığınız klasöre girin ve sağ tıklayıp Uçbirimde aç seçeneğine tıklayın.
1676210822125.png

Eğer sizde böyle bir seçenek yoksa başka bir şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle ASF-linux-x64 klasörünün dosya konumuna bakmanız lazım. Bunun için de ASF-linux-x64 klasöründeyken sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın. Orada dosya konumunuz yazacaktır.
1676211231125.png

Sonra Terminal'i açıp cd /*DOSYA KONUMU*/ASF-linux-x64 komutunu yazın. *DOSYA KONUMU* yazan yere ASF-linux-x64 klasörünün dosya konumunu yazın.
1676211284727.png

Sonra buraya ./ArchiSteamFarm komutunu girin. Biraz bekleyin ve mor yazının çıkmasını bekleyin.
1676212257647.png

O mor yazı çıktıktan sonra klasöründeki UI.html dosyasını açın ama sakın terminali kapatmayın! Karşınıza alttaki şey çıkacak. Yeni bot oluştur yazan yere tıklayın.
1676214103919.png

Şimdi aşağıda doldurmanız gereken önemli kısımları yuvarlak içine aldım. Yanlarına da ne yapmanız gerektiğini anlattım. Bu işlemleri yaptıktan sonra Kaydet tuşuna basın.
1668939341830-png.png

1668939586909-png.png

Sizden bu sefer eğer varsa Steam Guard isteyecek. Buraya size gelen Steam Guard kodunu girin.
1676212875970.png

Steam Guard kodu girince böyle bir şey çıkacak. Artık kart düşmeye başladı! Şimdi tek yapmanız gereken kartların düşmesini beklemek. Uygulamayı kapatmadığınız sürece kart düşürmeye devam edecektir. Kapattıktan sonra tekrar uygulamayı açmak için ./ArchiSteamFarm komutunu girmeniz lazım. Tekrardan kurulum yapmanıza da gerek yok. Direkt olarak kart düşürmeye başlıyor.
1676213129846.png

UI.html üzerinden de kartları kontrol edebilir, ayarları düzenleyebilirsiniz.
1676213173285.png

1676213248590.png

Rehber bu kadardı. Bu rehberi yapmak bayağı bir zamanımı aldı. Destek için beğenebilirseniz sevinirim. Hepinize iyi günler dilerim.

Son düzenleme:
İyi günler öncelikle. Size bu rehberde Steam için en basit ve en kullanışlı düşürme uygulaması olan Archi Steam Farm'ı Linux için kurmayı anlatacağım. Aslında bu rehberin Windows için olan versiyonunu yapmıştım. Linux için yapan ne yerli ne de yabancı bir kaynak olmadığı için bu rehberi hazırlamaya karar verdim. İyi okumalar.

Archi Steam Farm Rehberi (Windows)

Neden Archi Steam Farm?

Burayı kendi yapmış olduğum Archi Steam Farm rehberimden aldığımı belirtmek isterim. İlk olarak bu soruyu soracak insanlar olacaktır. Çünkü malum, herkes Idle Master'ı kullanmakta ve önermekte. Lakin Archi Steam Farm'ın Idle Master'ı birçok konuda geçtiği gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekmekte.

Kurulumu basit

Idle Master'daki gibi tarayıcı çerezleriyle uğraşmaya gerek yok. Kullanıcı adı ve şifreyi girince (varsa Steam Guard da girilmeli) uygulama kart düşürmek için hazır hale geliyor.

Arayüzü kullanışlı

Idle Master'da bayağı karmaşık ayarlar yapmak zorundayken Archi Steam Farm'ın basit ve kullanışlı arayüzü sayesinde yapacağınız ayarları kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Steam'i açma derdi yok

Idle Master'ı çalıştırmak için Steam'i açmak zorundasınız. Lakin Archi Steam Farm'da böyle bir şey yapmanıza gerek yok.

Aynı anda birden fazla hesapta kart düşürme

Idle Master'da olmayım Archi Steam Farm'da olan mükemmel bir özellik. Özellikle benim gibi birden fazla hesabı olan kişiler için zaman tasarrufu sağlıyor.

Linux ve macOS ile uyumlu

Sosyal'de büyük oranda Linux ve macOS kullanan arkadaşlar var. Sadece Windows ile uyumlu olmaması güzel bir artı.

Uzaktan Steam hesabı kontolü

Archi Steam Farm'da uzaktan herhangi bir oyunu başlatabilir, hesabınıza oyun ekleyebilir, otomatik keşif kuyruğu tamamlayabilir, Steam kodu kullanabilir ve daha sayamadığım birçok işi yapabilirsiniz.

Archi Steam Farm'ı indirmeden önce

Archi Steam Farm'ı indirmeden önce .NET indirmeniz gerektiğini belirtmek isterim. Onun için de aşağıdan Linux dağıtımınızın olduğu bölümü seçin ve size verilen komutları sırasıyla Terminal'e yazın. Eğer sizin kullandığınız dağıtım listede yoksa kullandığınız dağıtım, başka bir dağıtım temel alınarak yazılmış bir dağıtım olabilir. Mesela Linux Mint, Debian/Ubuntu temelli olduğundan Debian/Ubuntu'daki kodları girmelisiniz. Dağıtımınızın hangi dağıtım temelli olduğunu öğrenmek için internete dağıtımınızın adını yazabilirsiniz. Eğer dağıtımın resmi sitesinde yazmıyorsa bile Wikipedia'da yazıyordur. Ayrıca Fedora kullanıyorsanız hem RHEL hem de Fedora kısmındaki komutları kullanabilirsiniz. 2 komut ta çalışıyor.

wget https://packages.microsoft.com/config/debian/11/packages-microsoft-prod.deb -O packages-microsoft-prod.deb * sudo dpkg -i packages-microsoft-prod.deb * rm packages-microsoft-prod.deb * sudo apt-get update sudo apt-get install -y dotnet-sdk-6.0 sudo apt-get install -y aspnetcore-runtime-6.0 sudo apt-get install -y dotnet-runtime-6.0
* Debian 11 kullanmıyorsanız yazmayın.
sudo rpm -Uvh https://packages.microsoft.com/config/centos/7/packages-microsoft-prod.rpm * sudo yum install dotnet-sdk-7.0 sudo yum install aspnetcore-runtime-7.0 sudo yum install dotnet-runtime-7.0
* CentOS 7 kullanmıyorsanız yazmayın.
su - sudo dnf install dotnet-sdk-6.0 sudo dnf install aspnetcore-runtime-6.0 sudo dnf install dotnet-runtime-6.0
sudo pacman -S dotnet-sdk-6.0 sudo pacman -S aspnetcore-runtime-6.0 sudo pacman -S dotnet-runtime-6.0
sudo apk add dotnet7-sdk sudo apk add aspnetcore7-runtime sudo apk add dotnet7-runtime
sudo zypper install libicu sudo rpm --import https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc wget https://packages.microsoft.com/config/opensuse/15/prod.repo sudo mv prod.repo /etc/zypp/repos.d/microsoft-prod.repo sudo chown root:root /etc/zypp/repos.d/microsoft-prod.repo sudo zypper install dotnet-sdk-7.0 sudo zypper install aspnetcore-runtime-7.0 sudo zypper install dotnet-runtime-7.0

Alternatif bir indirme yöntemi olarak buradaki linke girerek en aşağı inip kullandığınız dağıtımı seçebilirsiniz. İndirme tuşuna bastığımızda yine bizden Terminal'e komut girmemizi istiyor. Belki bu yöntem size daha basit gelir diye bu yöntemi verdim. Mesela aşağıda Fedora için girmeniz gereken komutları verdim.

Eki Görüntüle 1665679
Eki Görüntüle 1665692

Archi Steam Farm'ı indirme

En zor kısmı atlattık. Şimdi sıra Archi Steam Farm'ı indirmede. Archi Steam Farm'ı indirme işlemi çok basit. Buradan indirme sayfasına gelin. Orada Lastest yazan yerdeki Assests yazısını genişletin. Orada ASF-linux-x64.zip yazan sürümü indirin.
Eki Görüntüle 1665870
Eki Görüntüle 1665882

Archi Steam Farm'ı kurma

Genel olarak indirdiğiniz .zip dosyasını açmak için herhangi bir ek program indirmenize gerek yok. Eğer bu program yüklü değilse aşağıdaki Terminal'e komutları kullanabilirsiniz. Dosya ayıklama uygulamasını kurduktan sonra artık .zip dosyasını ayıklayabilirsiniz.
sudo apt install unrar (Ubuntu/Debian)
sudo yum install unrar (RHEL/Fedora)
sudo pacman -S unrar (Arch)
sudo apk add unrar (Alphine)
sudo zypper install unrar (openSUSE)

Ayıkladığınız klasöre girin ve sağ tıklayıp Uçbirimde aç seçeneğine tıklayın.
Eki Görüntüle 1665781

Eğer sizde böyle bir seçenek yoksa başka bir şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle ASF-linux-x64 klasörünün dosya konumuna bakmanız lazım. Bunun için de ASF-linux-x64 klasöründeyken sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın. Orada dosya konumunuz yazacaktır.
Eki Görüntüle 1665788
Sonra Terminal'i açıp cd /*DOSYA KONUMU*/ASF-linux-x64 komutunu yazın. *DOSYA KONUMU* yazan yere ASF-linux-x64 klasörünün dosya konumunu yazın.
Eki Görüntüle 1665790
Sonra buraya ./ArchiSteamFarm komutunu girin. Biraz bekleyin ve mor yazının çıkmasını bekleyin.
Eki Görüntüle 1665816
O mor yazı çıktıktan sonra klasöründeki UI.html dosyasını açın ama sakın terminali kapatmayın! Karşınıza alttaki şey çıkacak. Yeni bot oluştur yazan yere tıklayın.
Eki Görüntüle 1665853

Şimdi aşağıda doldurmanız gereken önemli kısımları yuvarlak içine aldım. Yanlarına da ne yapmanız gerektiğini anlattım. Bu işlemleri yaptıktan sonra Kaydet tuşuna basın.
1668939341830-png.png

1668939586909-png.png

Sizden bu sefer eğer varsa Steam Guard isteyecek. Buraya size gelen Steam Guard kodunu girin.
Eki Görüntüle 1665832
Steam Guard kodu girince böyle bir şey çıkacak. Artık kart düşmeye başladı! Şimdi tek yapmanız gereken kartların düşmesini beklemek. Uygulamayı kapatmadığınız sürece kart düşürmeye devam edecektir. Kapattıktan sonra tekrar uygulamayı açmak için ./ArchiSteamFarm komutunu girmeniz lazım. Tekrardan kurulum yapmanıza da gerek yok. Direkt olarak kart düşürmeye başlıyor.
Eki Görüntüle 1665838
UI.html üzerinden de kartları kontrol edebilir, ayarları düzenleyebilirsiniz.
Eki Görüntüle 1665840
Eki Görüntüle 1665842

Rehber bu kadardı. Bu rehberi yapmak bayağı bir zamanımı aldı. Destek için beğenebilirseniz sevinirim. Hepinize iyi günler dilerim.
Hocam şimdi denedim ama çalışıyor gözükmüyor oyunlar, hala çalıştırılan şeklinde duruyor ama steamde çalışıyor gözükmüyor?

Çalıştığını fark ettim, 9 saatte 9 tane kart düşürmüş. İdle master'a geri döneceğim galiba.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı