Linux'ta mikrofonların dinlemesi mümkün müdür?

Dengesiz Kokarca

Hectopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Evet, biliyorum. Her sistem hacklenebilir. Linux'ta mesela ses sürücülerini silsek hacker yine de mikrofondan bizi dinleyebilir mi?
Not : Bu soru merak amacıyla sorulmuştur.

Son düzenleme:
Fan'ın oluşturduğu titreşimden, Klavye üzerindeki ledlerden hatta monitörün parlaklığını değiştirerek bile veri çalınabiliyor. Peşinize James Bond takıldıysa ne yaparsanız yapın bir şekilde sizi dinlerler.

Evet, biliyorum. Her sistem hacklenebilir. Linux'ta mesela ses sürücülerini silsek hacker yine de mikrofondan bizi dinleyebilir mi?
Not: Bu soru merak amacıyla sorulmuştur.

Evet yapılabilir. PC´nizdeki yazılımları kendiniz kaldırıp yükleyebiliyorsanız bunu bir başkası ve hatta bir program da yapabilir. Ancak bu GNU/Linux´a özel bir durum değil. Her işletim sisteminde olabilir.

Denemek istiyorsanız en basitinden cnee macro recorderı başlatın. Sound driverını kaldırın, sonra tekrar yükleyin. Ardından kaydettiğiniz macroyu oynatın. Sizin yaptığınız işlemleri bilgisayar otomatik olarak aynısını gerçekleştirecek. Macroyla bile yapılabiliyorsa bir kötü niyetli programcı arka planda ses sürücülerini tekrar yükleyip aktif eden programı kolaylıkla yazabilir.

Buna rağmen böyle bir olayın gerçekleşme ihtimalini çok düşük bir ihtimal olarak görüyorum. Özellikle GNU/Linux´ta daha da düşük bir ihtimal.

Ünlü kişiler daha fazla risk altında olabilir. Bu kişiler hedefli saldırıya uğrayabilir. Örneğin Facebook´un sahibi Mark Zuckerberg tehditlerin farkında olmalı ki şöyle bir önlem almış:

Sabah Gazetesi: “Instagram'ın 500 milyonuncu aboneye ulaşmasını kutlayan Zuckerberg, kendi çalışma masasından bir fotoğraf paylaştı. Dikkat çeken detay ise masasında bulunan laptopunun kamera ve mikrofonunun bantla kapatılmış olmasıydı.”

576a134e18c7735f149a6122.jpg

Yakın zamanda Amazon´un sahibi Jeff Bezos´un WhatsApp görüşmeleri hacklenmişti.

BBC: “BM uzmanları: Jeff Bezos'un telefonunun hacklenmesinde Suudi Prens Muhammed bin Selman'ın parmağı olduğunu gösteren veriler var.”

Ancak sıradan insanlar Mark Zuckerberg, Jeff Bezos ya da siyasetçiler, ünlüler gibi tehdit altında değil. Bu kişiler özellikle hedef alınıyor.

Son düzenleme:
Ses sürücülerini kaldırmanız güvenliği sağlayamayacağını unutmayın. Sisteme sızan kötü niyetli kişi donanım bilgilerinizi kontrol edip gerekirse çok basit bir bash script ile sürücü yazılımlarını kurabileceğini unutmayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı