Linux'ta MUX Switch Kullanılabilir mi?

xblackraven1

Centipat
Makaleler
1
Merhaba, bildiğiniz gibi MUX Switch her laptopta bulunmuyor ve benim cihazımda desteklemiyor. BIOS'tan yapıldığını biliyorum ancak "MUX Switch" in yazılım ile Linux'ta yapılabilir mi? Sorusunu düşünmeden edemedim. Örneğin dahili grafik kartımı kaldırıp onun yerine 1650 Ti'yi her zaman çalışacak şekilde ayarlanabilir mi? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba, bildiğiniz gibi MUX Switch her laptopta bulunmuyor ve benim cihazımda desteklemiyor. BIOS'tan yapıldığını biliyorum ancak "MUX Switch" in yazılım ile Linux'ta yapılabilir mi? Sorusunu düşünmeden edemedim. Örneğin dahili grafik kartımı kaldırıp onun yerine 1650 Ti'yi her zaman çalışacak şekilde ayarlanabilir mi? Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Mux Switch bir yazilim degil, donanim maalesef.

Mux switch donanımsal bir özellik, yazılımla yapılması mümkün değil. Alternatif olarak modern laptoplarda (genelde 2021 ve üstü modellerde) tek tuşla geçis yapmayı sağlayan Gelişmiş Optimus mevcut fakat linux desteği hakkında bir fikrim yok.

Optimus'lu bilgisayarlarda çok sıkıntılı. Alacağınız bilgisayar mutlaka donanımsal mux anahtarı bulundursun. Ubuntu'da çözmüşler, sürücüyü kurduğunuzda yazılımsal anahtar yükleniyor ve hemen seçip doğrudan NVIDIA ekran kartını kullanabiliyorsunuz ancak yırtılmalar olabiliyor.

Diğer dağıtımlarda çok sıkıntılı. Bu yukarıda bahsettiğim işlem PRIME olarak adlandırılıyor. Ubuntu'da doğrudan araçla halledilirken diğer bilgisayarlarda ayrıca işlem yapmak gerekiyor. Ben şahsen kendi bilgisayarımda yapamadım.

Bizzat Optimus'lu laptopla bu sorunu yaşadım ve Ubuntu haricinde direkt ekran çıkışı alamıyorum NVIDIA'dan.

MUX Switch bir donanım, işletim sisteminle alakası yok. Optimus switcher yazılımları var birkaç tane Linux’ta. Fedora’da ben hiçbir ayarlama yapmadan Steam oyunları NVIDIA kart ile diğer her şey Intel ile açılıyordu.

MUX Switch bir donanım, işletim sisteminle alakası yok. Optimus switcher yazılımları var birkaç tane Linux’ta. Fedora’da ben hiçbir ayarlama yapmadan Steam oyunları NVIDIA kart ile diğer her şey Intel ile açılıyordu.
Fedora'da gömülü yazılım olması lazım bunun için.

Fedora'da gömülü yazılım olması lazım bunun için.
NVIDIA sürücülerini kurduktan sonra uygulama ikonlarına sağ tıklayınca “harici kart ile çalıştır” gibi şeyler otomatik geldi yani. Steam oyunları da varsayılan olarak harici kart ile açılıyordu. Otomatik hibrit modda çalışmaya başladı ben bir şey ayarlamadan.

Yeni konular

Geri
Yukarı