Linux'ta oyun oynamak

Native desteği olan oyunlar sorunsuz Portal 2 vb. ama proton dB açıp açmaya çalışınca açılmıyor oyun örnek olarak native desteği olmadığı için Brawlhalla'yı hiç açamıyorum.
Brawlhalla aşırı popüler bir oyun değil fakat kesinlikle muhteşem. Dereceniz ne? Ben platin ve altın arası gidip geliyorum, 550 saatim var.

PlanetSide 2 (Battle Eye desteği geldi)
HOT WHEELS UNLEASHED (Bitti)
Battlefield V (Bitmek üzere FarCry 6'ya başlayacağım)

Screenshot.png

Eki Görüntüle 1235430
Bir de Wallpaper Engine çalışsa tadından yenmez :)
Peki sizde Linux'ta oyun deneyimi nasıl?
KDE için Wallpaper Engine eklentisi var, fena calismadigini duydum. Bakabilirsiniz.

Oyun deneyimi GNU/Linux'ta fena degil, bu aralar Mindustry'e sardim fakat ondan once JC3'u GNU/Linux'ta bitirip JC4'e baslamistim.

KDE için Wallpaper Engine eklentisi var, fena calismadigini duydum. Bakabilirsiniz.

Oyun deneyimi GNU/Linux'ta fena degil, bu aralar Mindustry'e sardim fakat ondan once JC3'u GNU/Linux'ta bitirip JC4'e baslamistim.
Bir türlü edemedim onu. Bir tutorial gibi bir şey bulursanız varsa atmanız beni çok mutlu eder.

Emulator yerine tercuman daha çok uyuyor çünkü farklı bir işlemci mimarisine çevirmiyoruz Wine proton dB gibi uygulamalarda.
Emulator olarak Wine'i kast etmedim.
Wine bir emulator değil. Windows gibi davranan bir ortam yaratıyor.

Ben PSP, Nintendo Switch, WII U, PS2, PS3 emulatorlerini kast ettim.

Bir türlü edemedim onu. Bir tutorial gibi bir şey bulursanız varsa atmanız beni çok mutlu eder.
Hangi grafik kütüphanesini kullanıyorsunuz. Ben şahsen vulkan-radeon tavsiye ederim eğer AMD kullanıyorsanız. amdvlk yı kullanmayın bağımsız geliştiriliyor ve birçok oyun ve uygulamada hata veriyor.

System: Kernel: 5.4.0-91-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 5.0.7
wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 20.2 Uma base: Ubuntu 20.04 focal
CPU: Topology: Dual Core model: Intel Pentium G4560 bits: 64 type: MT MCP arch: Kaby Lake
rev: 9 L2 cache: 3072 KiB
flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 27999
Speed: 800 MHz min/max: 800/3500 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800 3: 800 4: 800
Graphics: Device-1: NVIDIA GP107 [GeForce GTX 1050 Ti] driver: nvidia v: 495.44 bus ID: 01:00.0
chip ID: 10de:1c82
Display: x11 server: X.Org 1.20.11 driver: nvidia
Wine: wine-6.23 (Staging)

Şuanlık Disco Elysium, Desperados 3 ve M&B: Bannerlord oynuyorum, geçmişte büyük sayılabilecek Sekiro, Witcher 3 gibi oyunlar da oynadım. 75'ten fazla oyunu Linux'ta sorunsuz çalıştırmışımdır.

Geri
Yukarı