Linux'ta tek bir eksiğim kaldı

350070

Megapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Lag sorunu yok zaten,
Ekran'da yırtılma ve karıncalanma olayı çözeli çok oldu,
Wineprefix yapılandırmasıyla artık doğru oluşturulan DX11 veya Vulkan deneyimi yaşıyorum,
Wineprefix ile şu an oyunlarda, Windows'tan daha iyi FPS aldığım kesin, hatta lag olmadığı için daha kararlı ve düzgün çalışıyor.

Blender ve Java zaten gereğinden fazla uyumlu.

Artık tek eksiğim.
Doygunluk,
Ton,
Kontrast.
Parlaklık.

Bu ayarlar ile absürt renkleri yakalayıp, gözlerimi bayram ettirmem lazım. Ama Linux'ta en fazla parlaklık ve gece kipi yani sıcaklık ayarı değişiyor.

Monitörüm haricidir. Philips 21.5' 1920X1080,
GPU: Vega 8.
Var mıdır bir uygulama ve ya komut ?

Son düzenleme:
@350070 kullandığınız monitöre uygun icc profilini sisteme eklemelisiniz.

Makalede anlatıldığı gibi uygun renk profilini indirdikten sonra gnome-color-manager veya colord-kde
programlarından birini kurarak profili içeri aktarmalısınız.

Windows üzerinde monitor tanımlı ise C:\WINDOWS\System32\spool\drivers\color dizininden profil dosyasını kopylayıp kullanabilirsiniz.

Kde veya gnome kullanmıyorsanız xiccd kurup kullanabilirsiniz.

Lag sorunu yok zaten,
Wineprefix yapılandırmasıyla artık doğru oluşturulan DX11 veya Vulkan deneyimi yaşıyorum,
Wineprefix ile şu an oyunlarda, Windows'tan daha iyi FPS aldığım kesin, hatta lag olmadığı için daha kararlı ve düzgün çalışıyor.

Artık tek eksiğim.
Doygunluk,
Ton,
Kontrast.
Parlaklık.

Bu ayarlar ile absürt renkleri yakalayıp, gözlerimi bayram ettirmem lazım. Ama Linux'ta en fazla parlaklık ve gece kipi yani sıcaklık ayarı değişiyor.

Var mıdır bir uygulama veya komut?

Kardeşim monitörünün contrast renk doygunlugu renk yoğunluğu gibi ayarları yok mu?

Makalede anlatıldığı gibi uygun renk profilini indirdikten sonra gnome-color-Manager veya colord-kde
Programlarından birini kurarak profili içeri aktarmalısınız.

Windows üzerinde monitör tanımlı ise C:\WINDOWS\System32\spool\drivers\color dizininden profil dosyasını kopylayıp kullanabilirsiniz.

Her monitörün kalibrasyonu farklıdır kardeşim. Internetten indireceği 3 parti profiller, profil edildiği monitörler için olduğundan genelde isabetli sonuçlar vermiyor.

Makalede anlatıldığı gibi uygun renk profilini indirdikten sonra gnome-color-manager veya colord-kde

Windows üzerinde monitor tanımlı ise C:\WINDOWS\System32\spool\drivers\color dizininden profil dosyasını kopylayıp kullanabilirsiniz.

xiccd yerine argyllcms daha uygun olacaktır. Xiccd'nin tonla bugı memory leak gibi sorunları vardır ve yaklaşık 150mb memory harcar.

Son düzenleme:
@gen2

Dikkat farklı bir monitore göre ayar yapın dememişim.

Makaleden alıntı
Eğer kullandığınız monitör TFTCentral’in monitör veri tabanı içindeyse, monitörünüz için ideal ICC profillerini buradan indirebilirsiniz.

Lag sorunu yok zaten,

Artık tek eksiğim.
Doygunluk,
Ton,
Kontrast.
Parlaklık.

Var mıdır bir uygulama veya komut?

Dostum Windows sürücülerinde, Linux sürücülerine kıyasla birçok oyun için ekstra optimizasyonlar var. Ayrıca wine bir uyumluluk katmanı bu da işlemci üzerinde ekstra overhead yaratır. DXVK bir API çevirici bu işlemleri GPU'ya yükler bu da performans kaybına sebep olur. Bunca etkene rağmen wine ile Windows'tan daha fazla FPS alıyorsan bence Windows konfigürasyonun problemlidir. Çünkü buna teorik olarak imkan yok.

@350070 muhtemelen senin henüz farketmediğin bir sürü eksik şey vardı. Böyle iddialı sözlere gerek yok.
Bir eksiklik göremiyorum şu an. Olmaz inşallah. Yani istediğim gibi şu an.
Dostum Windows sürücülerinde, Linux sürücülerine kıyasla birçok oyun için ekstra optimizasyonlar var. Ayrıca wine bir uyumluluk katmanı bu da işlemci üzerinde ekstra overhead yaratır. DXVK bir API çevirici bu işlemleri GPU'ya yükler bu da performans kaybına sebep olur. Bunca etkene rağmen wine ile Windows'tan daha fazla FPS alıyorsan bence Windows konfigürasyonun problemlidir. Çünkü buna teorik olarak imkan yok.
Xanmod kernel, readeon aco, gamemode ve Wineprefix yapılandırması yaptım. Gayet güzel performanslar alıyorum. Şu an deneyim ettiğim oyunlar ETS2, LoL.

Son düzenleme:
Bir eksiklik göremiyorum şu an. Olmaz inşallah.

Xanmod kernel, readeon aco, gamemode ve Wineprefix yapılandırması yaptım. Gayet güzel performanslar alıyorum. Şu an deneyim ettiğim oyunlar ETS 2, LoL.

Xanmod kernel oyun performansını etkilemiyor. Gamemode oyun performansını etkilemediği gibi oyunlarda stuttering e sebep oluyor. Radeon Aco'nun kazandırdığı %1 %6 performans farkı Wine'ın kaybettirdiği Minimum %15 performansı kurtarmaz. Eğer öyle olduğunu düşünüyorsan ya perofrmansı yanlış ölçüyorsun ya da Windows konfigurasyonun yanlış. Oynadığın oyunlar native oyunlar olsa Windows'tan daha hızlı olma ihtimali var ancak bahsettiğin konfigürasyonla mantıken imkansız. Bu arada diğer kernelleri ve feral Gamemode'u istersen test edebilirsin sonuçlar bahsettiğim gibi olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı