Çözüldü Linux'ta Windows Boot Manager Açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MehmetE.

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Mersin/Deniz Mahallesi
Daha fazla  
Windows'un yanına Ubuntu kurmak için USB'yi Boot ettim "Windows Boot Manager'in yanına Ubuntu kur" dedim kuruldu. Fakat bilgisayar açılırken direkt Ubuntu açılıyor. Bilgisayarın disklerine baktığımda Windows'un kurulu olduğu disk ve dosyalar gözüküyor. Lütfen yardım edin. Cevap yazan herkese teşekkürler.

Çözüm
sudo rm -rf /boot/efi/EFI/ubuntu yaparsan başlangıçta otomatik Windows açılır. Ama ubuntu yükleyicisi gider. Ubuntuyu kullanmayacaksan bu şekilde çözüm üretebiliriz.
Ekran Görüntüsü - 2020-05-04 19-17-30.png

CTRL+X yaparak oradan çıkın. Tekrar uçbirime bu sefer sudo nano /etc/default/grub yazıp aynı dosyaya girin.

Yön tuşları ile GRUB_TIMEOUT= satırındaki 0'ı, istediğiniz geri sayım süresine ayarlayın.
GRUB_TIMEOUT_STYLE= satırındaki hidden yazısını silin. Ctrl+X ile çıkmaya basın, değişiklikleri kaydetmek için Y tuşuna basmanızı isteyecek, basın. En son dosya ismine ellemeden çıkın.

sudo update-grub komutunu çalıştırıp yeniden başlatın.

lsblk çıktısını atabilir misiniz? Ayrıca sudo apt install ntfs-3g ile bu paketi de yükleyiniz.

sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda1 /isodevice Kodunu yazacaksın ama dikkat. "sda1" yazan yere Windows'un kurulu olduğu bölümü yazman gerek.

Windows 244.4G (sda4) bölümünde mi, yoksa 113.1G (sda5) bölümünde mi? Ona göre sayıyı yazıp enterlamalısın. Hata vermezse:

sudo os-prober sonra sudo update-grub

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı