Linux'u USB'ye kurma

Merhaba,
Sorunuzu gördüğümde harici disk üzerine Linux kurmayı denemek istedim.
İzlediğim yöntem.
1 Linux isosunu USB belleğe yazdırdım (elementary OS Linux kullandım)
2-Gparted diks yönetim aracı bootable USB üzerinden kullandım.
3-Harici diske 100MB FAT32 partisyon oluşturup Boot EFI olarak bayrakladım.
4-Harici diske 50GB ext4 partisyon oluşturdum + 4 GB'lık swap partisyonu oluşturdum.
5-Sistemi Linux ISO'su içeren USB bellek üzerinden Boot ettim.
6-Linux kurulum adımlarını takip ettim.
7-Kurulacak Linux'un bilgisayardaki yerleşik diskin EFI bölümünü kullanacağını bildiğim için, kurulum aşamasından kendi elimle harici disk üzerine oluşturduğum 100 MB'lık FAT32 EFI bölümünü kullanması için tanım yaptım.
8-Ext4 formatlı partisyonu root olarak atadım.
9-Linuxswap partisyonunu, swap alanı olarak atadım.
10- kurlum gerçekleşti. Ancak bir sorun oluştu. Linux Boot sektörünü benim oluşturduğum EFI'ye yazmamış. Yerleşik disk üzerinde bulunan EFI bölümüne yazmış. Halbuki bunu tanımladım. Yerleşik harddikin EFI bölümünü kullanma, sana yeni EFI açtım EFI olarak yani Boot sektörü olarak burayı kullan dememe rağmen bu emri pas geçip yerleşik diskin EFI bölümüne kendini yazdı.
11-sistem gayet güzel çalıştı. Sorun çıkmadı Linux stabil çalışıyor.

YERLEŞİK HARDDİSKE HİÇ BİR ŞEKİLDE VERİ YAZDIRMADAN KURULUM İÇİN
12-yerleşik disk üzerinde bulunan EFI bölümünü kullanmadan nasıl kurarım diye düşündüm. Çünkü kullanmamaması için tanım yapmama rağmen kullanmaya devam etti. Bunu aşmanı iki yöntemi var.
12-a yerleşik disk üzerindeki Boot partisyonunun bayrağındaki esp yi kaldırıp diagnostik olarak bayrak atamak. Ki o zaman EFI tespit edemeyeceği için mecburen benim atadığım EFI'yi kullanacaktır.
12-b yerleşik diski bilgisayardan söktükten sonra kurulum işlemini gerçekleştirmek.
12-C yerleşik diski unformatted hale getirmek.
13- elimde mevcut Windows'umun yedeği olduğundan 12C maddesşndeki yerleşik diski unformatted hale getirdim.
14-bilgisayarı Linux ISO'su içeren USB bellek ile Boot ettim.
15-Linux kurulum aşamasına geçtim.
16-kurulum adımlarını takip ettim.
17-Linux kurulacak diski sorduğunda disk olarak harici diski seçti. Diski sil ve Linux kur seçeneğiyle devam ettim. Elimle de bölümleme yapabilirdim ancak zaten disklerimin tamamı boş olduğu için işlemi hızlandırmak istedim.
18- kurulum işlemi başladı 15 dakika kadar sürdü.
19 Linux kurulum işlemi bitti. Sistemi restart ettim.
20- bilgisayarın açılışında Boot menüsünü F10 ile aktif ederek Linux kurulu USB'yi seçtim.
21- USB disk üzerinden çalışan Linux sorunsuz şekilde çalıştı.
22- baya kurcaladım hiçbir sorun yok stabil çalışıyor.
23- bu mesajı USB hard disk üzerinden çalışan Linux üzerinden yazıyorum.
24- olmuyor diyenlere olmaz diyenlere selam olsun.
25- bu yöntemle bilgisayarın EFI / Boot bölümüne hiçbir şekilde veri yazmadan yüzde yüz tamamen tüm veriler USB hard disk üzerinde olamak üzere Linux stabil şekilde çalışıyor.

26-Linux usb harici diske nasıl şekil vermiş incelemek için Gparted ile sistemi başlattım
Harici diski GPT tablosu ile formatlamış. = UEFI modu
512MB Fat32/ Boot-esp partisyon oluşturmuş
diskin geri kalanını ext4 olarak formatlayıp /root olarak atamış.
Linux için 50GB alan yeterli olacağından dolayı, ext4 partisyonunu 50GB ile sınırlandırarak. Diskin arta kalanını NTFS olarak yedek alanı olarak üçüncü partisyon oluşturdum. Böylece harici diski diğer bilgisayar işlemlerimde kullanmaya devam edebilirim.
27- işlemleri yaparken video kaydı aldım. Zamanım olursa YouTube üzerine yüklerim?
Eki Görüntüle 576455
Abi eline ayağına neyin varsa hepsine sağlık, video atarsan ona da like atarım, videosuz yapsam da .D Helal olsun, teşekkürler.
Merhaba,
Sorunuzu gördüğümde harici disk üzerine Linux kurmayı denemek istedim.
İzlediğim yöntem.
1 Linux isosunu USB belleğe yazdırdım (elementary OS Linux kullandım)
2-Gparted diks yönetim aracı bootable USB üzerinden kullandım.
3-Harici diske 100MB FAT32 partisyon oluşturup Boot EFI olarak bayrakladım.
4-Harici diske 50GB ext4 partisyon oluşturdum + 4 GB'lık swap partisyonu oluşturdum.
5-Sistemi Linux ISO'su içeren USB bellek üzerinden Boot ettim.
6-Linux kurulum adımlarını takip ettim.
7-Kurulacak Linux'un bilgisayardaki yerleşik diskin EFI bölümünü kullanacağını bildiğim için, kurulum aşamasından kendi elimle harici disk üzerine oluşturduğum 100 MB'lık FAT32 EFI bölümünü kullanması için tanım yaptım.
8-Ext4 formatlı partisyonu root olarak atadım.
9-Linuxswap partisyonunu, swap alanı olarak atadım.
10- kurlum gerçekleşti. Ancak bir sorun oluştu. Linux Boot sektörünü benim oluşturduğum EFI'ye yazmamış. Yerleşik disk üzerinde bulunan EFI bölümüne yazmış. Halbuki bunu tanımladım. Yerleşik harddikin EFI bölümünü kullanma, sana yeni EFI açtım EFI olarak yani Boot sektörü olarak burayı kullan dememe rağmen bu emri pas geçip yerleşik diskin EFI bölümüne kendini yazdı.
11-sistem gayet güzel çalıştı. Sorun çıkmadı Linux stabil çalışıyor.

YERLEŞİK HARDDİSKE HİÇ BİR ŞEKİLDE VERİ YAZDIRMADAN KURULUM İÇİN
12-yerleşik disk üzerinde bulunan EFI bölümünü kullanmadan nasıl kurarım diye düşündüm. Çünkü kullanmamaması için tanım yapmama rağmen kullanmaya devam etti. Bunu aşmanı iki yöntemi var.
12-a yerleşik disk üzerindeki Boot partisyonunun bayrağındaki esp yi kaldırıp diagnostik olarak bayrak atamak. Ki o zaman EFI tespit edemeyeceği için mecburen benim atadığım EFI'yi kullanacaktır.
12-b yerleşik diski bilgisayardan söktükten sonra kurulum işlemini gerçekleştirmek.
12-C yerleşik diski unformatted hale getirmek.
13- elimde mevcut Windows'umun yedeği olduğundan 12C maddesşndeki yerleşik diski unformatted hale getirdim.
14-bilgisayarı Linux ISO'su içeren USB bellek ile Boot ettim.
15-Linux kurulum aşamasına geçtim.
16-kurulum adımlarını takip ettim.
17-Linux kurulacak diski sorduğunda disk olarak harici diski seçti. Diski sil ve Linux kur seçeneğiyle devam ettim. Elimle de bölümleme yapabilirdim ancak zaten disklerimin tamamı boş olduğu için işlemi hızlandırmak istedim.
18- kurulum işlemi başladı 15 dakika kadar sürdü.
19 Linux kurulum işlemi bitti. Sistemi restart ettim.
20- bilgisayarın açılışında Boot menüsünü F10 ile aktif ederek Linux kurulu USB'yi seçtim.
21- USB disk üzerinden çalışan Linux sorunsuz şekilde çalıştı.
22- baya kurcaladım hiçbir sorun yok stabil çalışıyor.
23- bu mesajı USB hard disk üzerinden çalışan Linux üzerinden yazıyorum.
24- olmuyor diyenlere olmaz diyenlere selam olsun.
25- bu yöntemle bilgisayarın EFI / Boot bölümüne hiçbir şekilde veri yazmadan yüzde yüz tamamen tüm veriler USB hard disk üzerinde olamak üzere Linux stabil şekilde çalışıyor.

26-Linux usb harici diske nasıl şekil vermiş incelemek için Gparted ile sistemi başlattım
Harici diski GPT tablosu ile formatlamış. = UEFI modu
512MB Fat32/ Boot-esp partisyon oluşturmuş
diskin geri kalanını ext4 olarak formatlayıp /root olarak atamış.
Linux için 50GB alan yeterli olacağından dolayı, ext4 partisyonunu 50GB ile sınırlandırarak. Diskin arta kalanını NTFS olarak yedek alanı olarak üçüncü partisyon oluşturdum. Böylece harici diski diğer bilgisayar işlemlerimde kullanmaya devam edebilirim.
27- işlemleri yaparken video kaydı aldım. Zamanım olursa YouTube üzerine yüklerim?
Eki Görüntüle 576455
Evet kurulumu bitirdim dediğiniz gibi bootu ssdye kurdu, diski başka pcde takınca ubuntu olarak görmüyor.
Rica edersem windowsu nasıl unformattable yapabileceğimi söyleyebilir misiniz ?

Son düzenleme:
ben bu olayı denedim 1tb 3.0 seagate hdd içerisine kurmaya çalıştım ancak hata veriyordu bi türlü çözememiştim usb ile bilgisayarda bi işletim sistemi başlatmak pek mantıklı değil şunu yapabilirsin ama rufus ile bootable usb oluştururken kalıcı hafıza ayarlama olayı var bu şekilde yapıp kullanabilirsin

Abi eline ayağına neyin varsa hepsine sağlık, video atarsan ona da like atarım, videosuz yapsam da .D helal olsun, teşekkürler.

Evet kurulumu bitirdim dediğiniz gibi Boot'u SSD'ye kurdu, diski başka PC'de takınca Ubuntu olarak görmüyor.
Rica edersem Windows'u nasıl unformattable yapabileceğimi söyleyebilir misiniz?

Diski unformated yaptığın zaman disk içerisindeki tüm veriyi kaybedersin. Sisteminin yedeğini almadan bu işlemi yapma.

Diskteki verini kaybetmeden de yapabilirsin. PC'yi Gparted ile Boot et. Yerel disk üzerindeki Boot partisyonunu diagnostik + Hidden olararak bayrakla. Böylece yerel diskinin Boot sektörünü kullanmayıp harici disk üzerine kendisi Boot oluşturacak diski sil seçeneğini kullanırsan. Eğer harici diskinde veri varsa diski sil seçeneğiyle kurulum yaparsan harici diskteki verileri kaybedersin. Verini korumak istiyorsan g parted ile 512MB Boot partisyonu oluştur, Boot ve esp olarak bayrakla, 50-60 GB'lık ext4 partisyonu oluştur. Belleğin kadar da swap alanı oluştur. Sonra kurulum yapabilirsin.

Kurulum yaptıktan sınra yerel diskindeki boot partisyonunu eski haline getirmek için boot ve esp bayrağını tekrar aktive et.

Gparted nedir nasıl kullanılır bu video yardımcı olur.

.

Son düzenleme:
Merak edip Kali'yi harici SSD'ye kurmaya giriştim. Boot disk repair programı sağlıklı çalışsaydı tam istediğim gibi olacaktı ama program düzgün çalışmıyor. Yine de istediğime yakın birşey oldu. Yapmaya çalıştığım şey şu:

-- Laptopda windows kurulu olacak
-- harici SSD'de Kali kurulu olacak ve Kali'nin EFI bölümü bu SSD'de olacak. Laptopa takılıyken dual boot şeklinde açılış seçeneği çıkacak. Usbden çıkardığımda sadece Windows açılacak.

Bu kurulumu yaptım. Tek sorun Boot disk repair programı fazladan boot seçenekleri oluşturdu. Açılışta windows ve Kali seçeneklerinden 2şer 3er tane çıkıyor. Herhangi birini seçtiğinizde istediğiniz sistem açılıyor. Bu şekilde de kullanılabilir.

Geri
Yukarı