Linux'un Windows'tan üstün olduğu noktalar

Ant temasında paneldeki uygulamalar çok büyük gözüküyordu. Ant teması ile Mint-Y teması arasında çok fark yok bence. Mint-y teması bayağı bir esinlenmiş. Başka bir pencere kenarlığı kullanmak pek de çözüm sayılmaz çünkü web tarayıcılarında sistemin pencere çubuğunu kullan seçeneğini kapatınca kullandığın diğer pencere çubuğu etkisiz oluyor. Cinnamon'un tema açısından gelişmesi gerektiğini düşünüyorum ben.

Ant temasında paneldeki uygulamalar çok büyük gözüküyordu. Ant teması ile Mint-Y teması arasında çok fark yok bence.

Cinnamon'un bir başka özelleştirme özelliğini burada kullanabilirsin. Cinnamon'da panelin sağ, orta ve sol kısımlarındaki renkli ve sembolik simge boyutlarını bağımsız biçimde ayarlayabiliyorsun. Hatta yazıtipi boyutunu bile panel kısımlarına göre değiştirmek mümkün oluyor.

Ant teması ile Mint-Y teması birbirinden oldukça farklı. Mint-Y, Arc (artık geliştirilmiyor) teması temel alınarak geliştirilmiştir, Ant ise farklı bir temanın devam eden şekli.

Bunun Cinnamon'la bir alakası yok, temanın geliştiricisi ile alakası var. Cinnamon pencere kenarlığı için, temalardaki metacity-1 dosyalarını kullanır, eğer bir temanın geliştirici temasına metacity-1 desteği eklerse bunu sorunsuz kullanabilirsin. Temanın Cinnamon teması içermesine bile gerek yok aslında. Bu açıdan Cinnamon'un bir eksikliği yok, olay temanın geliştiricisinde bitiyor, yoksa Cinnamon'un pencere yöneticisi Muffin'in CSD desteği dahi zaten mevcut.

Mesela yine bir çok GTK temasının Xfwm desteği de mevcut, bu eksikliği tutup Xfce'nin eksikliği olarak yorumlamak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Aynı şekilde metacity-1 teması eksik olan GTK temaları, MATE masaüstünde de tam olarak kullanılmaz.

Farklı bir açıdan bakarsak, Cinnamon'da herhangi bir GTK teması için farklı bir pencere kenarlığı kullanabilmemiz, Gnome kabuğuna göre bir avantaj da denilebilir ve daha fazla özelleştirme olarak da yorumlanabilir.

Gnome look sitesindeki en fazla puan alan temalara baktığımda, bir çoğunun bu desteğe sahip olduğunu gördüm, metacity-1 desteği olmayan temalar için, en yakın temanın pencere kenarlığı kullanılabilir. Mesela Arc tabanlı herhangi bir tema için, bunun pencere kenarlığı kullanılabilir.

GTK temasının pencere kenarlığı, diğerlerinden hiç birisine benzemiyorsa yapacak bir şey yok, ya farklı bir tema kullanmak gerekecek ya da temayı kullanmak her şeyin önündeyse senin yaptığın gibi farklı bir masaüstü ortamı kullanmak gerekecek.

Ya da Firefox gibi CSD etkinleştirilmiş bir uygulama aşağıdaki komutla çalıştırılabilir.

Kod:
GTK_THEME=tema-adı firefox

Son düzenleme:
Ant teması ile Mint-Y teması birbirinden oldukça farklı. Mint-Y, Arc (artık geliştirilmiyor) teması temel alınarak geliştirilmiştir, Ant ise farklı bir temanın devam eden şekli.

Arc ile karıştırmışım çok pardon .

Hocam buna ben de katılıyorum GNOME kadar eklentisi ve teması olsa Cinnamon kullanabilirdim ilk kullandığım DE cinnamon zaten fakat bir şeyler eksik kalıyor bence. Bana kalırsa kullanılabilirlik açısından Cinnamon > GNOME > Xfce > Mate > KDE. Fakat temaları ve eklentileri için GNOME'u kullanıyorum. Tema geliştiricilerinin Cinnamon'a biraz daha önem vermesini isterdim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…