Linux'un Windows'tan üstün olduğu noktalar

GNOME temalarında, GTK ve Shell temaları bulunur genellikle. Eğer tema içinde Cinnamon teması yoksa, uyum sağlayacak başka bir tema bulman gerekecektir. Ama bu durum Shell için de geçerli, bazı GNOME temalarında Shell teması da yok. İşin GTK tarafında, Cinnamon ve GNOME açısından değişen bir şey olmaz, Cinnamon zaten GTK3 masaüstüdür, temanın GTK kısmında uygulamalar ile ilgili sorun yaşanmaz. Bazı temalarda ise, pencere kenarlığı bulunmayabilir, zaten pek çoğu birbirine benziyor; böyle bir durumda ben uyum sağlayacak başka bir pencere kenarlığı kullanıyorum, hatta bazıları otomatik olarak tema rengi ve açık koyu olmasıyla uyum sağlıyor.

Biraz önce yazdıklarından hareketle ilk defa Ant temasını denemek istedim, bu temada Cinnamon ile ilgili tema dosyaları da mevcut, Nemo ile ilgili CSS dosyası da bulunduğu için sorun yaşatmadı. Böyle sorun yaşatmayacak birçok tema mevcut aslında.

GTK, Cinnamon: Ant Nebula
Simge: Fluent

Eki Görüntüle 1124988

Eki Görüntüle 1124989

Ant temasında paneldeki uygulamalar çok büyük gözüküyordu. Ant teması ile Mint-Y teması arasında çok fark yok bence. Mint-y teması bayağı bir esinlenmiş. Başka bir pencere kenarlığı kullanmak pek de çözüm sayılmaz çünkü web tarayıcılarında sistemin pencere çubuğunu kullan seçeneğini kapatınca kullandığın diğer pencere çubuğu etkisiz oluyor. Cinnamon'un tema açısından gelişmesi gerektiğini düşünüyorum ben.

Ant temasında paneldeki uygulamalar çok büyük gözüküyordu. Ant teması ile Mint-Y teması arasında çok fark yok bence.

Cinnamon'un bir başka özelleştirme özelliğini burada kullanabilirsin. Cinnamon'da panelin sağ, orta ve sol kısımlarındaki renkli ve sembolik simge boyutlarını bağımsız biçimde ayarlayabiliyorsun. Hatta yazıtipi boyutunu bile panel kısımlarına göre değiştirmek mümkün oluyor.

cinnamon-panel-icon-size.png

Ant teması ile Mint-Y teması birbirinden oldukça farklı. Mint-Y, Arc (artık geliştirilmiyor) teması temel alınarak geliştirilmiştir, Ant ise farklı bir temanın devam eden şekli.

Başka bir pencere kenarlığı kullanmak pek de çözüm sayılmaz çünkü web tarayıcılarında sistemin pencere çubuğunu kullan seçeneğini kapatınca kullandığın diğer pencere çubuğu etkisiz oluyor. Cinnamon'un tema açısından gelişmesi gerektiğini düşünüyorum ben.

Bunun Cinnamon'la bir alakası yok, temanın geliştiricisi ile alakası var. Cinnamon pencere kenarlığı için, temalardaki metacity-1 dosyalarını kullanır, eğer bir temanın geliştirici temasına metacity-1 desteği eklerse bunu sorunsuz kullanabilirsin. Temanın Cinnamon teması içermesine bile gerek yok aslında. Bu açıdan Cinnamon'un bir eksikliği yok, olay temanın geliştiricisinde bitiyor, yoksa Cinnamon'un pencere yöneticisi Muffin'in CSD desteği dahi zaten mevcut.

Mesela yine bir çok GTK temasının Xfwm desteği de mevcut, bu eksikliği tutup Xfce'nin eksikliği olarak yorumlamak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Aynı şekilde metacity-1 teması eksik olan GTK temaları, MATE masaüstünde de tam olarak kullanılmaz.

Farklı bir açıdan bakarsak, Cinnamon'da herhangi bir GTK teması için farklı bir pencere kenarlığı kullanabilmemiz, Gnome kabuğuna göre bir avantaj da denilebilir ve daha fazla özelleştirme olarak da yorumlanabilir.

Gnome look sitesindeki en fazla puan alan temalara baktığımda, bir çoğunun bu desteğe sahip olduğunu gördüm, metacity-1 desteği olmayan temalar için, en yakın temanın pencere kenarlığı kullanılabilir. Mesela Arc tabanlı herhangi bir tema için, bunun pencere kenarlığı kullanılabilir.

GTK temasının pencere kenarlığı, diğerlerinden hiç birisine benzemiyorsa yapacak bir şey yok, ya farklı bir tema kullanmak gerekecek ya da temayı kullanmak her şeyin önündeyse senin yaptığın gibi farklı bir masaüstü ortamı kullanmak gerekecek.

Ya da Firefox gibi CSD etkinleştirilmiş bir uygulama aşağıdaki komutla çalıştırılabilir.

Kod:
GTK_THEME=tema-adı firefox

Son düzenleme:
Ant teması ile Mint-Y teması birbirinden oldukça farklı. Mint-Y, Arc (artık geliştirilmiyor) teması temel alınarak geliştirilmiştir, Ant ise farklı bir temanın devam eden şekli.

Arc ile karıştırmışım çok pardon :D.

Bunun Cinnamon'la bir alakası yok, temanın geliştiricisi ile alakası var. Cinnamon pencere kenarlığı için, temalardaki metacity-1 dosyalarını kullanır, eğer bir temanın geliştirici temasına metacity-1 desteği eklerse bunu sorunsuz kullanabilirsin. Temanın Cinnamon teması içermesine bile gerek yok aslında. Bu açıdan Cinnamon'un bir eksikliği yok, olay temanın geliştiricisinde bitiyor, yoksa Cinnamon'un pencere yöneticisi Muffin'in CSD desteği dahi zaten mevcut.

Mesela yine birçok GTK temasının Xfwm desteği de mevcut, bu eksikliği tutup Xfce'nin eksikliği olarak yorumlamak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Aynı şekilde metacity-1 teması eksik olan GTK temaları, Mate masaüstünde de tam olarak kullanılmaz.

Farklı bir açıdan bakarsak, Cinnamon'da herhangi bir GTK teması için farklı bir pencere kenarlığı kullanabilmemiz, GNOME kabuğuna göre bir avantaj da denilebilir ve daha fazla özelleştirme olarak da yorumlanabilir.

GNOME look sitesindeki en fazla puan alan temalara baktığımda, birçoğunun bu desteğe sahip olduğunu gördüm, metacity-1 desteği olmayan temalar için, en yakın temanın pencere kenarlığı kullanılabilir. Mesela Arc tabanlı herhangi bir tema için, bunun pencere kenarlığı kullanılabilir.

GTK temasının pencere kenarlığı, diğerlerinden hiçbirisine benzemiyorsa yapacak bir şey yok, ya farklı bir tema kullanmak gerekecek ya da temayı kullanmak her şeyin önündeyse senin yaptığın gibi farklı bir masaüstü ortamı kullanmak gerekecek.

Ya da Firefox gibi CSD etkinleştirilmiş bir uygulama aşağıdaki komutla çalıştırılabilir.

Hocam buna ben de katılıyorum GNOME kadar eklentisi ve teması olsa Cinnamon kullanabilirdim ilk kullandığım DE cinnamon zaten fakat bir şeyler eksik kalıyor bence. Bana kalırsa kullanılabilirlik açısından Cinnamon > GNOME > Xfce > Mate > KDE. Fakat temaları ve eklentileri için GNOME'u kullanıyorum. Tema geliştiricilerinin Cinnamon'a biraz daha önem vermesini isterdim.

Geri
Yukarı