Lisans mezunları askerlik erteleyebilir mi?

Flanqus

Kilopat
Daha fazla  
Ben 2001 Mart doğumluyum. 2019 yılında liseden mezun oldum. Mezun olduğum sene üniversiteye kayıt olmadım. 2020 yılında 2 yıllık ön lisans bölümüne kayıt oldum. Kayıt olduktan sonra askerliğim 31/12/2029'a kadar tecil edildi. Mayıs 2022'de bu bölümden mezun oldum. Mezun olmama rağmen tecilim hâlâ 31/12/2029 olarak gözüküyordu. Ben de askerlik şubesine gidip mezun olduğumu ve DGS sınavına hazırlandığımı belirttim. Sonrasında oradaki memur tamam hallettim dedi. e-Devlet'ten tekrar kontrol ettiğimde tecilimin mayıs 2025'e güncellendiğini gördüm. Akabinde DGS sınavına girdim fakat o sene tercih yapmadım. 2023 yılında dikey geçiş sınavı ile lisans bölümüne kayıt oldum. Ve şu anda okuyorum. 2025'in mayıs ayında mezun olacağım. Mezun olduktan sonra kaç sene daha askerlik tecili yaptırma hakkım var?

2020 mezunuyum, o zaman 2 yıl tecil ettirebilmiştim. Temmuz 2022 görünüyordu ancak tecil tarihi geldiğinde otomatik 31 Aralık tarihine atıyor. Daha fazla tecil ettirmek için yüksek lisans yapmak gerekiyor. Özet olarak celp dönemini de bekleyeceğinizi varsayarak 2 buçuk yılın üzerinde tecil edilebiliyor diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı