Lisanslı Driver Booster kullanmak zararlı mı?

Virtuosossa

Decapat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Merhabalar,

2021'de Driver Booster uygulaması ile sürücüleri güncellemek hala zararlı mı?
Zararlı ise hangi zararsız ve en iyi sürücü uygulamasını kullanmalıyım?

Zararlı olmasından ziyade gereksiz, işlevini yerine getiremeyen bir uygulama. Yanlış driver kullandınız diye bilgisayarınız bozulmaz yani.
Parçaların kendi sitesinden indirin driverlarını, her gün güncelleme yapmıyorsunuz sonuçta. Gereksiz.

Birçok anakart ve ekran kartı üreticisinin kendine ait yazılım güncelleme uygulamaları bulunurken neden bu tür programlara ihtiyaç duyuyorsunuz? Sisteminize sıfır kurulum yapıp gerekli sürücüleri üreticinin sitesinden indirip el ile kurduktan sonra Driver Booster programından sisteminizi taratırsanız en güncel sürümünü yüklediğiniz sürücülerin güncel olmadığını söyleyip güncellenmesi gerektiği uyarısında bulunacaktır.

Özet olarak bu tür programları kullanmak sık sık mavi ekran hatalarına sebep olabiliyor.

Bu programların zararlı olup olmadığı bilgisayardan bilgisayara değişiyor. Tam anlamıyla bilgisayardan bilgisayara. Tek bir bileşen değişse bile o "sistem" için programların daha önce aldığı hata raporları, güncelleme bilgileri, kullanıcı sayısı değişiyor. Hataları sürücü yüklemesinin en büyük nedeni o sistemi kullanan kişi sayısının az olması veya o kişilerden aldığı hata raporunun az olmasından kaynaklıdır. Ben şahsen yıllardır drp.su kullanıyorum. Ekran kartını elle, diğerlerini programla güncelliyorum. Bir sıkıntı yaşamadım (7 yıldır).

Güncelleme yapmadan sistemde tutmak belki işe yarar. Ama pek bir anlamı da olmuyor o şekilde. Fakat DirectX, Net Framework tarzı yazılımlar için tutmak ister misiniz bilmem. Eskiden ufak tefek şeyler için kullanırdım. Zaman zaman sistemi bozardı (özellikle ses sürücüleri) ama düzeltirdim hemen. Kontrollü kullanıyordum yani.
Şahsi fikrim ise, kullandığınız anakartın "Live Update" tarzı yazılımları varsa onlardan şaşmayın.

Ekleme: Zararlı demem asla. Nasıl kullandığınızla alakalı bir şey biraz. O yüzden zararlı yerine faydalı değil diye yorum yapabilirim. Şahsi fikrim...

Yeni konular

Geri
Yukarı