Lisanslı teknisyen avantajları

Anlck

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar lisanslı uçak bakım teknisyeninin avantajları nelerdir? A lisansına sahip ve B lisansına sahip teknisyeninin farkları nelerdir?

SHGM'nin sitesinde soru cevap olarak bu konu detaylıca incelenmiş. Aşağıya bıraktığım linkten incelersen lisans farkları, sınavlar, geçme notları gibi konularda bolca bilgi bulabilirsin.

Ayrıca EASA olarak lisans almak isterim dersen de şu aşağıdaki EASA sitesindeki bilgilendirme kısmını okuyarak bilgi edinebilirsin.

Sorumluluk almaya başlıyorsun B lisans ile. Yani imza yetkin oluyor ilgili uçak tipinde. A lisansa boş lisans deriz biz.

Bunun dışında para ve şartlar yükseliyor tabii ki. B almak için de tecrübe, task, modül sınavlarını vermen gerekir. Şirket seni hangi uçaktan ihtiyacı varsa onun tıp eğitime yollar daha sonra.

Orası B lisans vermiyor. Modul sınavlarının hepsini gecersen A lisans alırsın. Daha sonra ise girersen 2-3 yıl A lisansta calısacaksın. B icin tecrübe dolduracaksın ve task/modul sınavlarını gececeksin. A'dan sonra B almak yaklasık 4-5 yıl suruyor. Yani bu lisans isleri uzun ve mesakkatli isler. En onemlisi de modul sınavları, 100 uzerinden 75 almak gerekiyor gecmis sayılmak icin.

Turkiye'de lise bazından B1.1 lisans veren sadece Bağcılar Meslek lisesi var lise bazında. Üniversite olarak aklımda değil ama Fırat Üniversitesinin vermediğinden eminim.

SHGM fake atıp duruyor bana :D Güncellemişler demek ki, doğrudur kardeşim.
Bende başkasından aldım umarım doğrudur. Eskişehir Üniversitesi'ni filan görmeyince korkmadim değil :)
Ve A lisansla B lisansa sahip bir kişinin maaş farkı çok fazla mı?
son olarak :D SHGM tarafından yetkilendirelen okullar kaç yılda bir değişiyor @Jira

Son düzenleme:
O zaman Fırat Üniveristesinde bu bölümü okumak gayet mantıklı
Sana en uygun yerde okuman en iyisi aslında. Çünkü havacılık lisanslarında okul veya kurs adı yazmaz. Sadece lisans bilgileri, geçerlilik tarihi ve yetkileri yazar. Şu aşağıdaki gibi galiba yanlış hatırlamıyorsam:

uç9.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı