Lise 1'de Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

9. sınıfta günde 3-4 saat ders çalışmak nedir yapmayın gençler. İlk 2 sene 1-1.5 saat yeterli, sınav geceleri 3-4 saat çalışırsınız. YGS LYS için paragraf, mat1 ve geometri çözün yeter, bunlar size ilerisi için ciddi hızlı soru çözme yeteneği kazandırır. Diğer derslerinizde de konu eksiğiniz olmasın yeter. Peki geri kalan zamanda ne yapacağız diyorsanız, İngilizce dizi film izleyin, kitap okuyun, National Geographic gibi yayınlar takip edin, spor yapın, bir müzik aleti çalmayı öğrenin, sosyal ilişkilerinizi geliştirin. Okul dersleriniz mükemmel olmaz ama 20 yaşından sonra bu yaptıklarınızın faydasını çok görürsünüz. Üniversite sınavı zaten okuldan bağımsız sistemli çalışma isteyen bir sınav. Ben lise hayatımda bir kez bile taktir alamamış olmama rağmen, 9 aylık bir çalışmayla ilk 5000'e girmiştim. Yani ilk iki sene kişisel gelişiminize öncelik verin, dersleri de çok boşlamayın yeter :)

Sizce günde mesela kac saatlik çalışma idealdir genelleme yapacak olursak ? Ben çalışmaya pek alışık olmadığımdan 2 saatle başlarım daha sonra 3 saat sonra 4 saat ve hep 4 saat çalışsam günde 4 saatimi ya tek bir derse veririm ya da 2 ders yaparım ben böyle bir sistem hazırladım kendime. Sizce nasıl ?

Başlangıç için 2 saat iyi, 2 saatin altına düşürmemeye çalış. Okulda işlediğin konuların tekrarını yapsan yeter. Anlamadığın bir konu varsa süreyi arttırıp o konuya fazladan çalışmalısın. Konuları anlamadan geçmemeye özen göster. Geride konu kalırsa 10 ve 11'de sıkıntı çekebilirsin. Günlük konuların yanında düzenli olarak paragraf soruları çözmen ve kitap okuman da yararına olur. Sadece sözel derslerde değil, okuduğunu anlama yönünden tüm derslerde işine yarar.

Ders işini rayına oturttuktan sonra bilgisayar konusunda kendini geliştirmeye başlayabilirsin. Gelişmiş ülkelerde öğrenciler bu yaşlarda hedeflerine göre eğitilirler, fakat bizim ülkemizde böyle bir durum yok. Bu yüzden kendi başına bir şeyler yapmaya başlasan iyi olur.

Ben lise 1 de ödevlerimi yaptıktan sonra pc de oyun oynardım. Sadece sınav haftaları açmazdım ve teşekkür aldım. Şuan lise 2'ye geçtim. Ama sen bence diğer arkadaşların dediğini yap. Benden sana tavsiyeler. Dersler de aktif olmaya çalış. Uslu, dürüst ve sakin öğrenci olmaya çalış. Kendi kafa dengine göre arkadaş bulmaya çalış. Özellikle dersler de aktif olmaya çalış. Hocalar ona göre performans notu veriyorlar.

Sana şu kadar diyeyim çok çalış ben 9.sınıfı çok zor geçtim bu sene. Dersleri iyi dinle arkadaşlarına uyma ne yaparlarsa yapsınlar sen önüne bak sınavlara 1 gün öncesinden çalışırsan lisede düz duvara çarparsın. Bende 8 deyken öyle yapıp sınavdan 80 alır geçerdim ama lisede o mantıkla ilerlersen sınıfta kalırsın bilmiş ol.

Öncelikle merhaba, aynı durumu ben de yaşamıştım. Fakat 8. Sınıf hariç çünkü bizde OKS vardı ve bütün yılı o sınav için harcıyorduk ki bu bize kat be kat yetiyordu. 8. Sınıfta nasıl çalıştığımı söylemeyeceğim direk başlayacağım konuya. 9. Sınıf zor gelebilir baştan söyleyeyim. İşin sırrı düzenli çalışmakta. Öyle 3-4 saat diyenlere bakma. Günde en fazla 2 saat. Whatsapp denen bir icat var bu uygulamayı arkadaşlarınla soru - cevap alışverişinde bulunmak için kullanabilirsin :) Ama tabii ki de dersine çalıştıktan sonra. Çünkü whatsapp'a takılırsın ve bu senin derse konsantre olmanı önler. 2 saati de molalı olarak çalış. Kendini aralıksız yapacağım diye kasma çünkü sıkılırsın. Ama molada bilgisayar başına asla geçme, çünkü tekrar dersin başına oturunca aklın bilgisayarda kalır. Haftasonu ise ödev dışında başka bir şey yapma. Haftasonu senin eğlence günlerin. En fazla 2 saat dediğim de günlük tekrarlardır. Günlük tekrar dışında başka bir şeye ihtiyacın yok. Arada kitap okumayı ihmal etme. Paragraflar çok uzun gelebilir sonra :) Okulda ise hocalarına sorular sorabilirsin. Bu da seninle öğretmenin arasında sıkıntı yaşamamanı sağlar. Örneğin kanaat notu verirken seni hatırlar ve performansından dolayı yüksek kanaat notları verebilir. Notların senin için çok önemli, çünkü ygs - lys'de diploma notun hesaba katılıyor bu da lise 1, 2, 3 ve 4 ten aldığın ortalamaya bağlı. Kafanda kalan sorular olursa çekinmeden sorabilirsin. Hem şu an ben de bilgisayar mühendisiyim. Meslek ile de aklında sorular varsa sorabilirsin :) Sevgilerle

Dersleri boş ver git daha mantıklı şeylerde ustalaşmaya çalış git internetten ingilizceni geliştir, seviyorsan git yazılım öğren, bol bol oku. Eline bir şey geçmiş olur okumak çok boş iş.

Dersleri boş ver git daha mantıklı şeylerde ustalaşmaya çalış git internetten ingilizceni geliştir, seviyorsan git yazılım öğren, bol bol oku. Eline bir şey geçmiş olur okumak çok boş iş.
Okulu bırakıp milyarder olan birkaç insanın hayatına heves edip gelenler şurda öneri vermesin rica ediyorum. Konu sahibi ne yapmamalıyım değil ne yapmalıyım demiş. Dediğin şey her koşulda saçma ama en saçma olduğu koşul birinin doktorluk gibi bir meslek sahibi olmak istediği koşul. Okumayıp o çok geliştirdiği İngilizcesini, çok iyi bildiği yazılım dillerini nerede kullanacak o da ayrı bir mevzu zaten ;) İş hayatına atıl, senin önüne kimlerin geçtiğini önce bir gör sonra gel burda tavsiye ver. Amerikan filmlerinde seyrettiğin gibi değil hayat.

Okulu bırakıp milyarder olan birkaç insanın hayatına heves edip gelenler şurda öneri vermesin rica ediyorum. Konu sahibi ne yapmamalıyım değil ne yapmalıyım demiş. Dediğin şey her koşulda saçma ama en saçma olduğu koşul birinin doktorluk gibi bir meslek sahibi olmak istediği koşul. Okumayıp o çok geliştirdiği İngilizcesini, çok iyi bildiği yazılım dillerini nerede kullanacak o da ayrı bir mevzu zaten ;) İş hayatına atıl, senin önüne kimlerin geçtiğini önce bir gör sonra gel burda tavsiye ver. Amerikan filmlerinde seyrettiğin gibi değil hayat.
4 yıl oku makine mühendisi ol 2.500 TL maaşla işe başlarsın öyle bir paraya 4 yıl okuyacağına 1-2 yıl dandik bir iş de çalışıp dil öğren daha çok para kazanırsın. Benim bir arkadaşım var dediğim gibi yaptı 10-15 bin TL ye profesyonel bir aşçılık okudu hem öğrenip hem çalışıyor ilk başlarda oradan sonra ilerlemesi çok kolay otellerde, gemilerde çalışıyorsun. Arkadaşım otelde çalışıyor hem kendi çalışıp biriktirdi birazda ailesi destek verdi şu an 5000 Tl ye yakın alıyor.

4 yıl oku makine mühendisi ol 2.500 TL maaşla işe başlarsın öyle bir paraya 4 yıl okuyacağına 1-2 yıl dandik bir iş de çalışıp dil öğren daha çok para kazanırsın. Benim bir arkadaşım var dediğim gibi yaptı 10-15 bin TL ye profesyonel bir aşçılık okudu hem öğrenip hem çalışıyor ilk başlarda oradan sonra ilerlemesi çok kolay otellerde, gemilerde çalışıyorsun. Arkadaşım otelde çalışıyor hem kendi çalışıp biriktirdi birazda ailesi destek verdi şu an 5000 Tl ye yakın alıyor.
Benim asıl amacım çok para kaldırmak değil. Evet,para da önemli. Ama benim hedefim var. Eğer her kafadan bir ses çıkarsa yumruk yemişe dönerim. Yukarılarda yazdığım gibi bilgisayar mühendisi olmak istiyorum yani çok parası var diye aşçılığa kayma gibi bir niyetim yok ve hepinize teşekkürler arkadaşlar. Ve birşey soracağım;gerçekten 2 saat yetiyorsa günde 2 ders çalışsam ? Yani atıyorum bir gün bazı molalarla 4 saat çalıştım ve ilk 2 saat geo son 2 saat başka ders. Nasıl olur ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı