Lise 3'e geçen birini tavsiyeleriniz nedir?

Chuck Norris

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bu sene lise 3'e geçiyorum. Sizlerden birkaç tavsiye almak istedim. Öncelikle çoğu kişinin dediği gibi yaşadığım 2 lise yılı çok hızlı geçti. 9 ve 10. sınıfım ders olarak çok az var. Temmuz ayında kurs başladı mat-FKB-Türkçe (TYT) görüyoruz. Orada bazı konuları tekrar edemedim araya hastalık girdi. Bugün tekrar başlıyor 2 haftalık bir araya girmiştik. Paragraf olarak düzenli olmasa da bazen çözüyorum. Genelde 20 soruyu 20-25 dakikada çözüyorum. En azından önümüzdeki sene için öğrenmem gereken hangi konular varsa onları öğrenmek istiyorum siz de bilgilendirirseniz sevinirim. Önümüzdeki seneye gelecek olursak herkes bu senede derslere asıl diyor klasik olarak. Ben de bunun farkındayım ama üzerimde bir erteleme bahane uydurma var. Ders çalışma alışkanlığını nasıl kazanabilirim? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
O üzerindeki erteleme, bahane uydurma hissi seni bir mezuna bırakır. İstemediğin halde hayata geç atılırsın. Bakacaksan sadece TYT matematiğe bak çünkü 11.sınıf AYT'nin kalesi bana göre. Kesinlikle bahane uydurmadan derslerine asılmalısın.

Eğer öyle görürsen 33 yaşında bir ağabeyin olarak sana verebileceğim en iyi tavsiye; o yaşlarının kıymetini bilmen ve hayatı kesinlikle kaçırmaman olacaktır. Zaman geçtikten sonra maalesef insan o zamanlarını arayabiliyor.

Allah yardımcın olsun, aynı sorun bir arkadaşımda vardı. Şu an kendisi sanayide çalışıyor, yakın zamanlarda da usta oldu. Üniversite okuyan benden daha iyi geliri var. Umarım iyi yerlere gelirsin. Yine de dersleri boşlama.

Kanka 11.sınıfta yat uyu boş geçir olm 12.sınıfta çalış ama yarına erteliğim falan filen dersen 12.sınıfta o zaman ayvayı yersin.
1 sene çalışmayla 2 sene çalışma arasında fark yok 1 senede anlamayan 2 senedede anlamaz.

Kanka 11.sınıfta yat uyu boş geçir olm 12.sınıfta çalış ama yarına erteliğim falan filen dersen 12.sınıfta o zaman ayvayı yersin.
1 sene çalışmayla 2 sene çalışma arasında fark yok 1 senede anlamayan 2 senedede anlamaz.

LGS'ye son 1 ay çalışırım diyen kafayla aynı kafa.

Arkadaşlar merhaba. Bu sene lise 3'e geçiyorum. Sizlerden birkaç tavsiye almak istedim. Öncelikle çoğu kişinin dediği gibi yaşadığım 2 lise yılı çok hızlı geçti. 9 ve 10. sınıfım ders olarak çok az var. Temmuz ayında kurs başladı mat-FKB-Türkçe (TYT) görüyoruz. Orada bazı konuları tekrar edemedim araya hastalık girdi. Bugün tekrar başlıyor 2 haftalık bir araya girmiştik. Paragraf olarak düzenli olmasa da bazen çözüyorum. Genelde 20 soruyu 20-25 dakikada çözüyorum. En azından önümüzdeki sene için öğrenmem gereken hangi konular varsa onları öğrenmek istiyorum siz de bilgilendirirseniz sevinirim. Önümüzdeki seneye gelecek olursak herkes bu senede derslere asıl diyor klasik olarak. Ben de bunun farkındayım ama üzerimde bir erteleme bahane uydurma var. Ders çalışma alışkanlığını nasıl kazanabilirim? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

Hocam siz uymayın yukarıdakine.
Sosyal hayatınızla eğitim hayatınızı dengede tutmaya çalışın.
Kendimden örnek vereyim okulum 09:00-16:00
16.30 ev 17'ye kadar üst değiştirme yemek.
20.00'a kadar ders çalışma.
20'den sonra akşam arkadaşlarla dışarı çıkma.
Kendine zaman ayırma-oyun oynama-kitap okuma gibi sevdiğiniz şeyleri yapabilirsiniz.
Ben bu şekilde yapıyorum ve oldukça başarılı buluyorum.

Kendi kurs ve okul programınızdan yola çıkarak kendinize göre daha güzel olduğunu düşündüğünüz bir program da hazırlayabilirsiniz tabii.

Geri
Yukarı