MSI G244pf E2 monitör ayarları nasıl olmalı?

Mete Kunteper

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba.

20240503_153237.jpg

Response Time hangi değerde olmalı ve neyi etklier tam olarak?
Fastest seçeneğinde UFO testinde beyaz bir hare gibi ghosting oluyor simgenin arkasında. O yüzden Fast seçeneğine aldım.
---

20240503_153248.jpg

Görselde gözüktüğü gibi bu ayarı aktif edince Adaptive Sync ve HDCR kapanıyor; parlaklık ayarlanamıyor ve response time ayarlanamıyor. HDCR ne zaten bilmiyorum.
MPRT ayarı ne işe yarıyor anlayamadım. Bu seçeneklerin kullanımını kısıtlaması karşılığında ne veriyor?
---

20240503_153305.jpg

HDCR ne işe yarıyor bunu da tam anlayamadım. Kontrastı artırıp görüntü kalitesini iyileştiriyor denmiş fakat böyle bir şey gözlemleyemedim ben. Parlaklık artıyor sadece.
---

20240503_153346.jpg

Monitörde Power button yok zaten. Arkada 1 tane joystick var basılı tutunca monitörü açıp, kapatabiliyorsun. Bu ayar da ne işe yarıyor anlamadım.

Monitör tepki süresi, fast olarak kalabilir.

Bir nevi karanlık(siyah) bölgelerde ekranda ki ledleri değil de monitör parlaklığını kısıyor. Tam tersi de olabilir. Kapatabilirsiniz ya da kullanımını severseniz açabilirsiniz. Ben gereksiz buluyorum.
Galiba off yapınca ekran joystik tuşuna uzun basılı tuttuğunuzda kapatabiliyorsunuz ekranı. Standby beklemeye alıyor.

Response Time hangi değerde olmalı ve neyi etklier tam olarak?
Fastest seçeneğinde UFO testinde beyaz bir hare gibi ghosting oluyor simgenin arkasında. O yüzden Fast seçeneğine aldım.
Demek ki "Fastest" seceneginde overshoot problemi yasiyormussun. "Fast" modunda bir problem yoksa oyle kalsin.

Response Time dedigimiz sey adi ustunde gecikme suresi demektir. Ne kadar dusukse o kadar iyi. Gecikme suresi yukseldikce ghosting artar, dustukce azalir.
Görselde gözüktüğü gibi bu ayarı aktif edince Adaptive Sync ve HDCR kapanıyor; parlaklık ayarlanamıyor ve response time ayarlanamıyor.
MPRT ayari kapali kalsin. Cogu monitorde kotu calisan, laf olsun diye konulan bir teknoloji. Amaci hareket bulanikligini azaltmaktir. Hareket bulanikligini azaltmanin iki yolu vardir, birisi yuksek yenileme hizina sahip bir monitor almak, ikincisi MPRT'ye katkida bulunacak bir Backlight Strobing ayarini monitore eklemek. Sizdeki MPRT ayari da Backlight Strobing teknolojisi yani. Cogu monitorde parlakligi fazla dusurur, CrossTalk isminde probleme yol acar, overshootu arttirabilir ve flickering-tearing problemlerine yol acabilir.
HDCR ne zaten bilmiyorum.
High Dynamic Contrast Range. Arka aydinlatmanin parlakligini anlik goruntuye bagli olarak kisip kontrast oranini arttirmayi hedefler. Ornegin bir dizi/film actiginda siyah bir sahnede siyahlar daha siyah gozukur lakin MiniLED monitorlerdeki gibi Local Dimming bulunmayan monitorlerde parlak olmasi gereken yerleri de dolayli yoldan kisacagi icin goruntu kalitesine olumsuz etki eder, yani bu ayar da Edge-LED arka aydinlatmaya sahip monitorlerde pek tatmin etmez. Sizdeki monitor Edge-LED arka aydinlatmaya sahip.
MPRT ayarı ne işe yarıyor anlayamadım. Bu seçeneklerin kullanımını kısıtlaması karşılığında ne veriyor?
Bunun aciklamasini ustte yaptim.

Bunlarin disinda renk ayarlamasi istiyorsan soyleyebilecegim iki sey var, eger dogrulugu amacliyorsan test pattern bulunduran siteler var, oradaki patternlara bakarak monitor arayuzunden ayarlama yapabilirsin, yok ben kendi goz zevkime gore ayar yapmak istiyorum dogrulukla falan isim yok diyorsan kendi zevkine gore ayarlari kurcalayabilirsin.

Galiba off yapınca ekran joystik tuşuna uzun basılı tuttuğunuzda kapatabiliyorsunuz ekranı. Standby beklemeye alıyor.
İkisini de denedim. Bir fark olmadı.

Response Time dedigimiz sey adi ustunde gecikme suresi demektir. Ne kadar dusukse o kadar iyi. Gecikme suresi yukseldikce ghosting artar, dustukce azalir.
Sizin dediğinize göre fastest seçeneğinde gecikme en düşük olduğu için ghostingin azalması gerekiyor. Fakat fastesta alınca ghosting oluşuyor. Yani gecikme süresini fastest'tan fast'e alıp uzattığımda ghosting yok oluyor. Dolayısıyla gecikme süresi yükseldikçe değil düştükçe ghosting artar diyebiliriz sanırım. Doğru mu?

Sizin dediğinize göre fastest seçeneğinde gecikme en düşük olduğu için ghostingin azalması gerekiyor. Fakat fastesta alınca ghosting oluşuyor.
En iyi mod en iyi performansi verecek diye bir sey yok. Evet, monitor gercekten response time bakimindan gercekten hizlanmistir "Fast" ayarindan "Fastest" ayarina gecince lakin bu sefer response time icin overshoot problemini edinmis oluyorsun. Ikisini birden dengede tutan en iyi ayar ne ise o ayar kullanilmalidir.

Ozet;
Fast: Overshoot yok, response time iyi.
Fastest: Overshoot var, response time biraz daha iyi.
Kazanan: Fast
Dolayısıyla gecikme süresi yükseldikçe değil düştükçe ghosting artar diyebiliriz sanırım. Doğru mu?
Degil, yanlis anlamissin ve aciklamasini yukarida yaptim.

Yeni konular

Geri
Yukarı