Lise 9.Sınıf Notlarım Düşük

kardeşim bende teogdan baya iyi bir not aldım ve iyi bir liseye gittim 9.sınıfta hiç ders çalışmazdım ortalamam 70 civarlarındaydı 10.sınıfta bazı ögretmenlerin beni küçük düşürmelerine dayanamayarak gaza geldim ve çok çalıştım şu anda 11. sınıftayım okulda ilk 5 in içindeyim demem o ki her şey sana kalmış kendini gaza getir hayallerinin sana uzak olmadıgını düşün.

Öncelikle yeni okulun hayırlı olsun. Fen lisesine Türkiye derecesi ile girmiştim ve ilk sınavımdan 50 almıştım. Bu benim için şok olmuştu. Diğer sınavlardan da yanılmıyorsam 60–70 arası almıştım. İlk yıl taktir alamadım. Sonraki yıllar ise hep takdir aldım. Sonradan toparlayacağına eminim. Asla moralini bozma. Ders çalışmaya gelince ömür boyunca ders çalışmış ve halen çalışan biri olarak diyebilirim ki ders çalışmak kimseye eğlenceli gelmez. Ders çalışmak bir alışkanlık ve sorumluluk bilincidir. İlk günler kendini zorlayarak 1 saat ders çalış. Burada hedefin devamlılık sağlamaktır, her gün çalışmaktır. Ardından bu süreyi günde 2 saate ve sonra da 3 saate çıkar. 3 saate çıkarmak belki 1 ayını alacaktır. Sabırlı ol ve her gün çalışmaya devam et. Ders çalışırken telefonunu kapat ve asla müzik dinleme. Ders çalışırken yemek yeme.1 saat ders 10 dakika ara şeklinde çalış ve ara verince telefonla, tabletle, tv ile uğraşma balkona çık hava al evde gezin, bacaklarını aç. Mola sürene riayet et' 10 dk yı geçirme. Sınavlara 2–3 gün kala çalışma süreni abartılı şekilde arttır gerekiyorsa 8–10 saat ders çalış. Çünkü yakın hafıza özellikle ezber derslerde çok önemlidir. Haftada 1 gün ise hiç ders çalışma. O gün senin günün gez eğlen. Diğer bir konu ise konuları anlamak. Sayısal derslerde özellikle mantığını anlamadığın formüller, sorular sana çok zor gelecektir. Hocalarından ders aralarında yardım al. Yine anlamazsan internette anlatan hocalar mevcut. Onları izle. Sayısal derslerde aklında kalması için çok soru çöz ve farklı soru bankaları kullan. Yapamadığın soruları işaretle ve hocalarından yardım al. Ezber dersleri ise bol tekrar et. Örneğin yazar-eser ezberi yaparken gün içinde ezberledim dediğin yazarları bile tekrar et. Tekrar edilmeyen ezber unutulmaya mahkumdur. Bir de gerçekten ezberlediğinden emin ol. Yani gözünü kapattığında kimseden yardım almadan sayabiliyor olman lazım. Ailen sendeki bu günlük çalışmayı görünce zaten sana saygı duyacak ve takdir edecektir. Dediğim gibi gençsin. Günlük hedefini tamamlayabileceksen okul çıkışı futbol, basketbol, yüzme gibi aktiviteler yapmak veya 2 saat arkadaşlarla cs go oynamaktan zarar gelmez. Seveceksin sevileceksin. Her şey zamanında güzel. Ama sorumlulukların olduğunu asla unutma. Başarı asla kolay değildir bunu unutma. Her şey gönlünce olsun genç arkadaşım yolun açık olsun.

Ortaokulda notların kaçtı? 71 düşük sayılmaz zira ben konuyu iyi anlasam bile hocaların sınavda sordukları boş sorular yüzünden düşük kalmıştım. Boşluğa düşmene gerek yok. Takdire dönüştürmek mümkün tabiki, sen 2. sınavlara iyi hazırlanırsan notların yükselir ve hocaların da senin bu performansını beğenip sözlüleri yüksek girer bu da ortalamanı çok kolay bir şekilde 85'e çıkarmanı sağlayabilir. Tabi hocalarla aran da iyiyse.

İlle de takdir alacağım diye gayret etme, konuları anladıktan sonra belge boştur, hiçbir anlam ifade etmez.

Bu sene 9.sınıfa geçtim güzel bir okul kazandım fakat şu an notlarım çok düşük ve bu beni boşluğa itiyor. 71 ortlamam var bu takdire dönebilir mi? Notlarım düşük olduğu için ailemle aram kötüleşiyor. Ders çalışaşım veya hicbir şey yapasım yok. Bu durumu nasıl atlatabilirim?
Hocam psikolojik sorunlarınız var galiba bizimkiler, 50 alınca tulumba oynuyor.

Bu sene 9.sınıfa geçtim güzel bir okul kazandım fakat şu an notlarım çok düşük ve bu beni boşluğa itiyor. 71 ortlamam var bu takdire dönebilir mi? Notlarım düşük olduğu için ailemle aram kötüleşiyor. Ders çalışaşım veya hicbir şey yapasım yok. Bu durumu nasıl atlatabilirim?
Lisede yenisin, alışman zaman alacaktır. Ortaokuldaki kadar kolay değil. İlk başta düşük puan almak seni üzebilir. Derslere alışmam zaman alabilir. Ailene liseye yeni alışmaya başladığını anlat ve daha sıkı çalışman gerektiğinin bilinçine vardığını anlat. Onlarda olumlu karşılayacaklardır.

Alışırsın. Bak üniversitede de böyle oluyor. Üniversite sınavında sıfır hata yaptığım matematiğin aynı konuları olmasına rağmen durum bu.
Yeteri kadar çalışınca atlatılamayacak şey değil.

Ekran Görüntüsü (1138).png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı