Lise hayatına geçiş

Daha çok erken TYT çalışman için. Böyle bir durumdayken kendini çok kasma derslerini dinle ve en azından her gün yapamasan bile her hafta sonu tekrar yap. Zaten 11'de falan unutucaksın çoğu konuyu ama çalışınca hatırlaman daha kolay olur.

Daha çok erken TYT çalışman için. Böyle bir durumdayken kendini çok kasma derslerini dinle ve en azından her gün yapamasan bile her hafta sonu tekrar yap. Zaten 11'de falan unutucaksın çoğu konuyu ama çalışınca hatırlaman daha kolay olur.
Şuanda tamamen ona odaklı çalışıyorum dediğiniz gibi zaten insan beyini maalesef çıkartılıp takılabilir bir şey olmadığı için unutmak çok kolay. Maalesef haftasonu bile dersler olduğu için haftalık tekrar yapamıyorum, sadece pazar günü ders yok ona da 10 ders birden sığdırmak zor oluyor, elimden geldiğince unutulması muhtemel konuları tekrar ediyorum. Zaten 15 tatilde 9.sınıf 1.dönem konularını tekrar edeceğim, 9.sınıf bittikten sonra da 9.sınıfı tekrar edeceğim. Aynı şekilde 10.sınıfda da ilerlemeyi düşünüyorum. 11.sınıfta TYT için konu çalışmak yerine hafif tempo ile TYT soruları çözerek 11.sınıf konularına çalışmayı tercih edeceğim.

Şu anda tamamen ona odaklı çalışıyorum dediğiniz gibi zaten insan beyini maalesef çıkartılıp takılabilir bir şey olmadığı için unutmak çok kolay. Maalesef hafta sonu bile dersler olduğu için haftalık tekrar yapamıyorum, sadece pazar günü ders yok ona da 10 ders birden sığdırmak zor oluyor, elimden geldiğince unutulması muhtemel konuları tekrar ediyorum. Zaten 15 tatilde 9.sınıf 1.dönem konularını tekrar edeceğim, 9.sınıf bittikten sonra da 9.sınıfı tekrar edeceğim. Aynı şekilde 10.sınıfda da ilerlemeyi düşünüyorum. 11.sınıfta TYT için konu çalışmak yerine hafif tempo ile TYT soruları çözerek 11.sınıf konularına çalışmayı tercih edeceğim.

Gayet iyi bir çalışma programı 11. ve 12. sınıfta AYT ağırlıklı çalışmalısınız zaten AYT TYT'den çok daha önemli.

Peki 9.sınıfta matematiğimi nasıl geliştirebilirim? Ebob-ekok'da yeni nesil sorularda ve kümeler konusunda zorlanıyorum. İleride sayısal seçeceğim çünkü hem matematik/geometri derslerinde zorlansam da dersleri seviyorum ve hayalimdeki mesleğin sayısal alandan alıyor olması.

YouTube'da çeşitli eğitim kanalları var, onları izleyebilirsin. Bol bol pratik bir de. Geometride bakmak değil görmek lazım.

YouTube'da çeşitli eğitim kanalları var, onları izleyebilirsin. Bol bol pratik bir de. Geometride bakmak değil görmek lazım.
Geometri konularına henüz gelmedik yıl sonuna denk geliyor sanırım, çoğu eğitim amacı ile kurulmuş youtube kanalına aboneyim. Ara sıra Matematiğin Güler Yüzü gibi hocaların kanallarına girip TYT tarzı sorulara bakıyorum, girmek istediğim bölüm KKTC ve Türkiye dahil olmak üzere 25 üniversitede var, bunların 15i ücretli geri kalanı ise burslu ve normal fakülteler. Allah'a şükür ki maddi durumumuz iyi ama bir ücretli üniversiteye girecek kadar iyi değil. Normal ve burslu fakülteler 2020 YKS'de en son 5000 civarından öğrenci almışlar. Yani TYT'de çoğu dersi fulleyip AYT'de sayısalı fulle yakın yapabilmem gerekiyor.

Geometri konularına henüz gelmedik yıl sonuna denk geliyor sanırım, çoğu eğitim amacı ile kurulmuş YouTube kanalına aboneyim. Ara sıra matematiğin güler yüzü gibi hocaların kanallarına girip TYT tarzı sorulara bakıyorum, girmek istediğim bölüm KKTC ve Türkiye dahil olmak üzere 25 üniversitede var, bunların 15I ücretli geri kalanı ise burslu ve normal fakülteler. Allah'a şükür ki maddi durumumuz iyi ama bir ücretli üniversiteye girecek kadar iyi değil. Normal ve burslu fakülteler 2020 YKS'de en son 5000 civarından öğrenci almışlar. Yani TYT'de çoğu dersi fulleyip AYT'de sayısalı Full'e yakın yapabilmem gerekiyor.

Burslu üniversiteleri bilmem ancak özel üniversite, ailenin durumu iyiyse gidilebilir sadece. Üniversite ailenin evinden ayrılmak demek, ihtiyaçlar ve keyfi şeyler derken aileni sıkıntıya sokar. Matematiği salma derim çünkü bazı sayısalcılar fiziği yapamadığı için eşit ağırlığa geçiyorlar ve matematikleri iyi oluyor.
Daha 9. sınıftasın kendini aşırı zorlama(ders çalışma, stres vs.) ileride patlarsın ve geri toplaması zor olabilir.

Burslu üniversiteleri bilmem ancak özel üniversite, ailenin durumu iyiyse gidilebilir sadece. Üniversite ailenin evinden ayrılmak demek, ihtiyaçlar ve keyfi şeyler derken aileni sıkıntıya sokar. Matematiği salma derim çünkü bazı sayısalcılar fiziği yapamadığı için eşit ağırlığa geçiyorlar ve matematikleri iyi oluyor.
Daha 9. sınıftasın kendini aşırı zorlama(ders çalışma, stres vs.) ileride patlarsın ve geri toplaması zor olabilir.
Maalesef özel üniversiteye gidebilmem gibi bir imkanım yok. Fiziğin şuanki konularında pek zorlanmıyorum hatta tam tersi fiziği seviyorum, matematiği salma hatasına 8.sınıfta LGS'ye çalışırken düştüm bir daha düşeceğimi sanmıyorum. Şu sıralar biraz fazla çalışıyorum ama bunun ileride ders çalışma isteğimi söndüreceğini bilip kontrol altına almaya çalışıyorum. Ders çalışmaktan kastım test çözmek vs. değil, işlediğimiz konuları tekrar edip o konuyla ilgili 2-3 test çözüp bırakıyorum.

Ben şu an 11 deyim unuttum mesela kümeyi ve mantığı yandım onları bu yaz bitirmeye çalışıcağım. Kalan konuları geçen sene yaz tatilinde tekrar etmiştim ve çözmüştüm hatırlıyorum denklemler olasılık fonksiyon gibi konuları hatırlıyorum üslü ifadeler falan bir de polinomlar biraz yarım yani, kısaca zor konular pandemide beni bekliyor.😟
Ben de arkadaşla aynı durumdayım hatta benimki daha kötüydü en son ortaokul 8.sınıfta ortalamam 96 falandı 3 yıl önce ildeki en iyi Anadolu liselerinden birini kazanmıştım ilk matematik sınavından 30 almıştım bir de hoca bildiğiniz 30 aldın otur demişti.
Travmaydı bildiğiniz bu olaydan sonra 9.sınıfı saldım tamamen 🤦‍♂️. Pişmanım sadece en azından kümeleri unutmasaydım keşke 10.sınıftada saldım sadece 2.dönem sınav falan derken çalışmaya başladım bayağı fonksiyonları çok iyi yaptım doğal olarak polinomları da ve bu konuları çok sevmiştim canım sıkıldıkça çözüyordum zaten sayısal seçmememin de temel nedeni matematikte eğlenmemdi fakat o yıl yaz tatilinde yine saldım oyun bağımlılığı falan şu an 11 bitecek ben daha bu sene oyun bağımlılığımı kapatmayı ve TYT bitirip seneye AYT bitirmeyi düşünüyorum. öğretmenlerimizde o yönde tavsiye verdi ekstradan pandemi bizi zorluyor tabii ki. Hatta okuldaki en iyi yıl olan 11.sınıfı evde geçiriyoruz şu an okulca performansımız düşük.Okul birincileri bile durumdan şikayetçidir.
Son olarak en memnun olduğum kararlarımdan bir tanesi sadece dersleri her zaman dinlemem oldu çünkü okuldaki hocalarımız çoğu hocadan daha hafızaya kazılabilir ve daha akılda kalıcı anlatıyorlardı YouTube'deki videolar onların yerini alamıyor maalesef onu da söylemeden geçemeyeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı