Lise hazırlık geçme sınavında edebiyat sınavı yapılıyor mu?

YeniHesapf

Hectopat
Daha fazla  
Liseye yeni geçtim ve hazırlık okumamak için sınava gireceğim. Annem liseye gidince İngilizce ve edebiyat sınavlarında 70 alınması gerektiğini söylemişler. Ardından edebiyata çalışmak için internete bakınca sadece 9. sınıf edebiyat 1. dönem yazılısına nasıl çalışılır gibi videolar gördüm.
Ancak aksine İngilizce için arama yapınca İngilizce hazırlık sınavına nasıl çalışılır gibi videolar görüyorum. Ve edebiyat ile alakalı çok az bilgim var. Acaba annem yanlış duymuş veya bir yanlışlık olmuş olabilir mi? Hazırlık geçilmesi için edebiyat sınavına girilmesi zorunlu mu?

Edebiyat ile alakalı hiç muafiyet sınavı duymadım. Okuduğun okul türü nedir. Sosyal bilimler mi?

Hazırlıkta baraj dersler İngilizce ve edebiyat diye hatırlıyorum. Doğru da olabilir. 🤔

Başka bir okulda da aynı derslerden bahsedilmiş:

Ben de okul türünü bu yüzden sosyal bilimler diye mi sormuştum ama fen lisesinde okuyormuş. En doğru şekilde okulu arayıp öğrenebilir galiba.

Hazırlık sınıfında okullar arası farklılık olacağını sanmıyorum ancak yine de aramasında fayda var dediğin gibi. ❤️

Hazırlık sınıfları okul türüne göre değişebilir. Fen lisesinde sözel veya eşit ağırlık bölümü olmadığı için edebiyat için hazırlık sınıfı açılacağını düşünmüyorum. Aynı şekilde sosyal bilimler türü okullarda da sadece eşit ağırlık ve sözel bölümleri var. Edebiyat ve İngilizce hazırlık olması normal.

Hazırlık sınıfları okul türüne göre değişebilir. Fen lisesinde sözel veya eşit ağırlık bölümü olmadığı için edebiyat için hazırlık sınıfı açılacağını düşünmüyorum. Aynı şekilde sosyal bilimler türü okullarda da sadece eşit ağırlık ve sözel bölümleri var. Edebiyat ve İngilizce hazırlık olması normal.
Edebiyat ve İngilizce için ayrı hazırlık sınıfları açılmıyor ki. İngilizce ve Edebiyat hazırlık sınıfındaki en önemli iki ders, değişiklik olmadıysa sadece bu iki dersi geçmen sınıfı geçmen için yeterli diye biliyorum. O yüzden bu iki dersin sınavı yapılıyordur diye tahmini ediyorum. 🤔

Yeni konular

Geri
Yukarı