Lise için staj tavsiyesi

3 haftalık bir staj süreci onu rakiplerinden geri planda bırakmaz.

Yanlış bir düşünce.
Mercedes'te staj görmüş birisinin CV'sine yazdıktan sonra açılmayacak bir kapı yok. İçinden geçsinler ne olacak?
Sallamazlar bile. Ne alakası var? İnsan staj yaparken iş yerinden ne öğrenirim, ne koparırım ona bakmalı. Öyle şirket ismiyle her kapı açılmıyor. Ayriyeten büyük bir örnek gibi vermişsin ama Mercedes Türkiye şirketinde yazılım stajı yapmak da öyle çok zor bir şey değil.

Sallamazlar bile. Ne alakası var? İnsan staj yaparken iş yerinden ne öğrenirim, ne koparırım ona bakmalı. Öyle şirket ismiyle her kapı açılmıyor. Ayriyeten büyük bir örnek gibi vermişsin ama Mercedes Türkiye şirketinde yazılım stajı yapmak da öyle çok zor bir şey değil.
Arkadaşa ben de onu anlatmaya çalıştım ama umarım anlar :)

Merhaba, dönemin bitmesi ile 12. sınıfa geçmiş bulunmaktayım, meslek lisesi öğrencisi olduğumdan 12. sınıf boyunca haftanın 3 günü staj yapmam gerekiyor bunu okul istiyor diye değil, aslında bende çok istiyorum kendimi geliştirebileceğim yazılım şirketleri arıyorum fakat bulamıyorum bulduklarımdan da dönüş alamıyorum 2 aydır çabalıyorum yaz stajı da yapmayı çok isterim ama zaman çok hızlı ilerliyor CV doldurmak için en son hiç alakam olmayan site tasarımına kadar gittim. Kendi sitemi açtım ama staj için başvurabileceğim şirket bulamıyorum en ufak bir tecrübeniz varsa bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim gerçekten zaman geçip gidiyor ve her gün aşırı stres yapıyorum hiç istemediğim bir şirkette çalışacağım konusunda...
Lise de öyle yazılım alanında staj yapabileceğin bir yer bulman çok zor. Zaten öyle bir yer bulsan bile çay getir, paspas çek, orayı burayı süpür, şunu getir şunu götür diyecekler, ne ara nerede yazılımını geliştireceksin. Bence rahat staj yapabileceğin bir yer ayarla, boş vakitlerinde sınava çalış. Üniversite'de yazılıma git orada kendini geliştir. Yani yazılım geliştirme hakkında bir çok konu başlıkları açıldı. Oraları bile araştırıp evde kendi kendine yazılımını geliştirebilirsin, ama staj yerlerinden bu konu hakkında çok ümit bekleme bence.

Ben de meslek lisesi bilişim mezunuyum. Grafik tasarım alanında çok iyiydim. Kendimi geliştireceğim bir yer aradım bulamadım. Sonra staj seçiminden birkaç gün önce, bölüm şefiyle aramız iyiydi, rica ettim. Ben grafik işiyle uğraşan bir yerde staj yapmak istiyorum. Matbaa'da bile staj yaparım dedim. Neyse adam sağ olsun reklamcı ayarlamış, çok iyi ben burada istediğimden daha fazlasını öğrenirim kesin dedim. İlk gün gittim tanışma faslını geçtik. Oradaki grafiker hangi programları kullandığını gösterdi. Corel, Illustrator, InDesign, Photoshop falan tam kendimi geliştirmek istediğim alanla, ben burada kesin seviye atlarım diye düşünüyordum. 8 ay haftada 3 gün staj yaptım. İlk ve son kez onda oturdum bilgisayar başına da zaten. :) İlk ay getir götür. Sonra yavaştan baskı makinasını öğrettiler. 2. aydan sonra sağa sola tabela asmaya gittim. :) Sabit bir geliş gidiş saatim yoktu. Bazen sabah altıda gidip sabaha karşı 3'te eve geldiğimde oldu. İtiraz edip çıkmadım. Çünkü 3 gün eşek gibi çalıştırırlardı. Stajyer ücreti asgari ücretin 3'te 1'iydi. Ben asgari ücretten bile fazla para kazanıyordum. İşime geldi bırakmamıştım. Ha tabi grafik tasarımı olayını da bırak kendimi geliştirmeyi 8 ay boyunca bir tane bile tasarım programı açacak fırsatım olmadı. Hazır bildiğim şeyleri de unuttum. Diğer bir arkadaşım yazılımda çok iyiydi. Bölgedeki en iyi yazılım firmasına stajyere verdiler. Çocuk sevinçten oynaya oynaya gitti. Çocuğa 8 ay boyunca sürekli çay getir götür yaptırmışlardı. Çayın şekerle olan algoritmasını kodlayıp durdum derdi. Bırak yazılımı Visual Studio'yu bile açmayı unutmuştu adam :)

Yani kısacası kendini bu alanda geliştirmek istiyorsan lise stajına çok güvenme. Bak hiç belli olmaz belki bir yer çıkar, gidersin sana dört dörtlük öğretirler. İmkansız demiyorum. Ama çok çok düşük ihtimal. Biraz şans işi.
Diğer arkadaşların dediği gibi yazılım geliştirme işini üniversitede yapsan senin için bence daha iyi olur.
En azından yazılım bölümüne gidip orda denesen daha rahat olur. Temelin sağlam olduğu için ve yaşın büyük olduğu için üniversite stajında da gerçekten işini yaptırıyor sana. Hatta üniversite de benim bir kaç arkadaşım yazılım şirketine gitmişlerdi. Gittiği yerler onlardan çok memnun kalmış. Staj yerlerinden çıkmayıp normal şekilde çalışmaya başlamışlardı.

Geri
Yukarı