Lise istemiyorum ve soru çözmeye motive değilim

Bu mesajını sonradan gördüm. Dostum sen depresyondasın. Bu durumu gidip ailene anlat ve bir psikologtan destek al.
Öyle mi diyorsun? bilemiyorum. şu zamana kadar 90 altı almayan bir öğrenciydim ve artık soru kitabına bakarak dakikalarca hayallere dalıyorum, sonra kendimi zorlayarak bir iki işlem yapıp tekrar dalıyorum hem de ne kadar tekrarlarsam kendimi zorlayıp fazladan işlem yapmam zorlaşıyor..

Şaka bir yana, hayatın belirli dönemlerinde böyle düşünmen normal. Daha ergenlik çağındasın olur böyle şeyler(Bende daha 10 sınıfım zaten). Sırf bu yüzünden gençliğini harap etme, daha 13-14 yaşında sanayide çalışmaktan iyidir. Orada sabahtan akşama kadar çalışacağına derslerde uyu daha iyi bence. Ne yaşadın bilmiyorum ama içini rahatlatacaksa anlatabilirsin.

Sakin ol biraz kanka bende 15 yaşındayım liseyi açık okuyorum 7/24 evdeyim sakın açığa alma veya okulu bırakma hayat düzenin kontrol edilemez şekilde bozuluyor
İstemem zaten. tek sorunum herhangi bir hayatta isteğim olmayınca zorlasam bile çalışmaya devam edemiyorum. isteğim liseye gitmemek değil ona çözüm bulmak.

İstemem zaten. Tek sorunum herhangi bir hayatta isteğim olmayınca zorlasam bile çalışmaya devam edemiyorum. İsteğim liseye gitmemek değil ona çözüm bulmak.

Git çıraklığa kaydol bir iş bul çalış.

İstemem zaten. Tek sorunum herhangi bir hayatta isteğim olmayınca zorlasam bile çalışmaya devam edemiyorum. İsteğim liseye gitmemek değil ona çözüm bulmak.

Yaşamak için illa bir amaca ihtiyacın yok, benim de öyle yapamazsam içimde kalır diyebileceğim bir şey yok ama yaşıyorum. Her şeye bir amaca bağlamanın mantığı yok kafana estiği gibi yaşa işte.

Bende yeni geçtim liseye, sabahın köründe kalkıp akşam eve dönüp üstüne bir de akşamda ders çalışmak berbat, ailene bu durumu anlatıp açığa geçebilirsin, ama önce bu duruma alışmaya çalış, yapamazsan açığa geçersin, açıkta günde 3 saat çalışsan ortalaman 85 üstü olur zaten, hocalar hiçbir şey anlatamıyor.

Öyle mi diyorsun? bilemiyorum. şu zamana kadar 90 altı almayan bir öğrenciydim ve artık soru kitabına bakarak dakikalarca hayallere dalıyorum, sonra kendimi zorlayarak bir iki işlem yapıp tekrar dalıyorum hem de ne kadar tekrarlarsam kendimi zorlayıp fazladan işlem yapmam zorlaşıyor..
Dostum öyle olduğunu düşünüyorum çünkü derslerle bir problemin yok anladığım kadarıyla kendin söylüyorsun zaten. Senin sorunun derslerle değil genel olarak hayatın kendisine karşı bir motivasyonsuzlukla ilgili gibi. Geleceğini planlama konusunda bile boşvermiş düzeydesin hatta hiç gelmesin istiyorsun falan filan. Ben buradan teşhis koymuş olmayayım ama kendim de yaşadığım için söylüyorum depresyon belirtisidir bu. Bu durumu ciddiye almalısın. Bence bir profesyonelle çözmeyi denemelisin.

Dostum burası gerçek dünya. Burası bir savaş meydanı değil, bir oyun masası. Oyunun kurallarına göre oynarsan; rahat edersin. Oyunu kurallarına göre oynarsan, ergen psikolojisinin yan etkisi olan böyle saçma dertler ile uğraşmana gerek kalmaz. İyi bir lise, iyi bir çalışma ortamı demek. İyi bir çalışma ortamı, iyi bir üniversite demek. İyi bir üniversiteden çıkan kişi, kendini geliştirdiği sürece rahat eder. Gelecek 50 yılını nasıl inşaa edeceğin, bugün bu saçma psikolojiden çıkıp hayatın gerçeklerinin yüzüne ıslak mermer gibi çarpması ile mümkün olabilir. Hayatın gerçekleri ile yüzleşmek, seni rahat ettirmez. Sana motivasyon da vermez. Hayatın gerçeklerinin farkına varmak; maddi olarak sana hiçbir şey katmaz. Ama hayatın gerçeklerini öğrenmek; geleceğini inşaa etmek yolunda kullanacağın araçları (Örneğin akşam annen ders çalış dediğinde masaya oturup boş boş baktığın test kitabı gibi.) kullanman için seni güdüler. Bu araçları kullanmak; bir seçenek değil. Beğensen de beğenmesen de; motivasyonum yok diye ağlasan da bir zorunluluk. Oynadığımız oyunun kuralı, içinde bulunduğun zamanda kullanman gereken araçları (Bu gün test kitabı, yarın başka bir şey.) ne kadar etkili bir şekilde kullandığına göre sana avantaj sağlar. Oyunu kuralına göre oynarsan, seneye bu zamanlar konu dışı kategorisine gelip "Sınıfımdakiler çok aptal" gibi başlıklar açarak bizim göz zevkimizi bozmazsın. Seni önemsediğim için veya sana yol göstermek için bu mesajı yazmıyorum. Lütfen ders çalışma ve kötü bir liseye gidip sınıfındakilerin aptallığına kafanı bozunca burayı meşgul etme.

Yeni konular

Geri
Yukarı