Lise matematik olimpiyatları için ek kaynak ve konu anlatımı tavsiyesi

Hocam 9. sınıftaki bir çocuk mesela şu an balkanda falan olimpiyatlara girmiş ve biz daha işe yeni adım attık mesela. Ortaokulda imkanı olanlar çok şanslı bu konuda. Ayrıca her hoca olimpiyatla uğraşmak istemiyor. O yüzden ülkemizde katılım çok düşük. Hadi onu bunu geçtim medyada değerimiz yok resmen. Gram başarılarımızı göstermiyorlar. Ben bu seneye kadar olimpiyatı doğru düzgün bilmiyordun öyle düşünün. Rezalet yani maalesef. Algılama düzey konusunda da hocam çok bir şey değiştirmiyor. Şimdi zaten 12. sınıfta giremiyorsunuz. Sınav da Haziran'da. Yani 5 ayda yapmanız lazım. Bu da çok zor mantıken. Hadi bir şekilde yaptınız 1. aşamayı. 12 olduğunuzda 2. aşamaya giremeyeceğinizden sadece 1. aşamayı geçmiş olacaksınız. Yani YKS ek puan falan hikaye olacak. Benim bile 4 yılda 2. aşamayı geçmem çok zor. 3. aşamayı falan geçmek zaten düşünmüyorum bile. Bunun böyle böyle aşamaları var maalesef. Size önerim siz YKS çalışmaya devam edin. Bilgisayar konusunda da ortaokul olimpiyat soruları + C kodlama dili yapmışlar. Bilgisayar alanı da zor yani anlayacağınız. Lisenizde kurs yoksa geçmiş olsun.
Ben de lisede duydum olimpiyatları ama internette bile içerik az olduğundan sadece bilgisayarı doğru düzgün biliyordum. Diğerleri hakkında bilgim az. Kaynak önerisi yapan falan da az diğer olimpiyat alanlarında. En çok bilgisayar sonra matematik olimpiyatları geliyor kaynak bakımından.
Bilgisayar olimpiyatının şöyle bir güzelliği var. Matematiğe göre daha bağımsız ilerleyebiliyorsun.
Matematik olimpiyatında tek seferde 1. aşamayı 2. aşamayı geçip uluslararasında madalya almak çok çok zor olabilir ama bilgisayarda bu daha mümkün. Yakın zamanda yapan var. Matematikte çok daha zor tabii. O ayrı konu.
Tabii hocam benim istememin nedenlerinden biri yurt dışı üniversite başvurularında CV olsun diye. Çok avantaj sağlar. Zaten uluslararasına çıkabilirsem çıkarım ama çok zor. Kaynak oluşturmayı düşünüyorum şahsen başarabilirsem. Zaten baktık olmuyor matematiğimiz çok iyi olur en azından. Eşit ağırlıktan girmeyi düşünüyorum zaten. Aklımda başka bir şey var. Kurtarırız yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı