Lise tavsiyesi

Fen lisesi şansım %25 sınava girersem.
Karne notuyla olmuyor bu işler. Fen lisesi kazanmak da o kadar kolay değil. Ben günde *okul dışı*
6-7 saat çalıştığımı hatırlıyorum. Bazen yemek yerken bile bir yandan soru çözmen gerekiyor.

10 saat çalışan deliler de kendini sorgulasın ne kadar verimli geçiyor. Önemli olan ne kadar çalıştığın değil, ne kadar verimli çalıştığın.

Hocam bence Ortlamaya'da ağırlık verin. Zira ben vermedim bu sene 85.7 ile bitirdim okulu fakat 6 ve 7.ci sınıf ortalamarım ile 88.7'lik okula girdim ki sınıfta en düşük ortalamalı'da benim. Yani diyorum ki hem okul sınavlarına da çalışın, hem de yakınınızda sınavsız ortalama (en az 85) ile alan okul varsa ona da bakın. LGS'de düşük not alırsanız diye. Bir de din ile fazla aranız yoksa Imamhatip'e girmeyin. Arapça, sure ezberleme size problem olabilir.

Sayısal dersleri yapamıyorsanız, anlamıyorsanız anlamında dedim. Siz iyi anlıyor muydunuz ortaokulda sayısal dersleri? Yoksa umursamadığınız için mi rezaletti?
Anlayıp çözemiyordum.

(Bu mesaj otomatik olarak birleştirildi.)

Hocam fen lisesini, Kabataş'ı ne bileyim Galatasaray'ı kazanan çocuklar zaten "kırık" çocuklar.

Anlayıp çözemiyordum.
O zaman ya tekniğiniz yanlıştı ya da başka bir sorun varmış sizde sorun anlamamanız değilmiş. Konu sahibindeki kişi eğer sayısalı anlamıyorsa, yapamıyorsa fen lisesine gittiğini bir düşünsenize :D. Ezilir öyle bir okulda altta kalır hep. Adı üstünde "fen" lisesi. Asıl amacı sayısalı iyi olan öğrencileri almak zaten.

Hocam bence Ortlamaya'da ağırlık verin. Zira ben vermedim bu sene 85.7 ile bitirdim okulu fakat 6 ve 7.ci sınıf ortalamarım ile 88.7'lik okula girdim ki sınıfta en düşük ortalamalı'da benim. Yani diyorum ki hem okul sınavlarına da çalışın, hem de yakınınızda sınavsız ortalama (en az 85) ile alan okul varsa ona da bakın. LGS'de düşük not alırsanız diye. Bir de din ile fazla aranız yoksa ımamhatip'e girmeyin. Arapça, sure ezberleme size problem olabilir.

Mesela karne notum 90 sınava girince karne notu ile alan bir liseye gidebiliyor muyum? Yoksa sınava girince illahi sınav puanı ile mi bir liseye giriyorum?

Ne istediğini bilmen lazım. Okuldan tek beklentin ders ise sabah akşam matematik çalışacaksın kardeşim. Ama hep zor soru çöz. Konunun sadece ilk haftası işlem ağırlıklı çöz birdaha konu bitene kadar işlem ağırlıklı çözme. İmkanın varsa özel derse git. 2 farklı yerden dinlemek ortak noktaları pekiştirmene öğretmen ekstra bir şey söylerse de yararına olur. Bak mesela ben 0.8 dilim ile Anadolu lisesindeyim. Çünkü fen lisesi sadece ders yapan asosyal insanlar ile dolu ( çoğunlukla). Ama puanlı bir Anadolu lisesinde hem daha sosyal bir ortamda olursun hem de yarışmalara projelere katılabileceğin bir ortam olur. Nerede yaşıyorsun?

Dostum, daha vaktin var. Çalışmalısın. Sence denizin hemen dibinde kurulu saray gibi olan Galatasaray Lisesi ya da Kabataş Lisesi gibi Fen'i Matematik'i en üst düzey ve diğer sözel dersleri de en üst düzey okutup senin doktorluğu ya da mühendisliği kazanmanı sağlayan bir lise mi? Yoksa sana Matematik ve Fen'i okutmak yerine sana Din öğretip müezzin olmanı sağlayan bir lise mi? Eğer ki yine tatmin olmadıysan gelecekte doktor olunca ya da mühendis olunca alacağın paraları düşün. İşleyen demir paslanmaz. Bu arada yanlış anlaşılmasın bu arada İmam Hatipleri kötülemiyorum.

Dostum, daha vaktin var. Çalışmalısın. Sence denizin hemen dibinde kurulu saray gibi olan Galatasaray Lisesi ya da Kabataş Lisesi gibi Fen'i Matematik'i en üst düzey ve diğer sözel dersleri de en üst düzey okutup senin doktorluğu ya da mühendisliği kazanmanı sağlayan bir lise mi? Yoksa sana Matematik ve Fen'i okutmak yerine sana Din öğretip müezzin olmanı sağlayan bir lise mi? Eğer ki yine tatmin olmadıysan gelecekte doktor olunca ya da mühendis olunca alacağın paraları düşün. İşleyen demir paslanmaz. Bu arada yanlış anlaşılmasın bu arada İmam Hatipleri kötülemiyorum.

Anadolu ya da imamhatipden mühendis olunamaz mı?

Geri
Yukarı