Lisede ani düşüş normal mi?

Liseye geçiş sınavından sonra bir rahatlama gelir, derslere tam odaklanamaz, dinlediğini anlamaz hale geliyor çoğu öğrenci. Bir de şöyle bir şey var ki lisede ortam değişiyor, insanlar çevre edinmek için lise 1 ilk dönemi biraz boş geçiriyorlar. Eğer 2.dönem toparlar isen lise hayatın güzel geçer. 1.dönemde biraz çevre edinmeye insanlarla takılmaya bak. Notlarım iyi olsun diye asosyal olmak hayatının 4 senesini sana zehir eder. Zaten lise 1 konuları basit, 2.dönemde takdir alır isen 10 ve 11. sınıfta ortalama çalışma ile sınıfı her türlü geçer hatta belge alırsın. 12.sınıf çok ayrı bir seviye zaten o sene hiç ortam arkadaş dememen lazım o yüzden lisenin ilk 3 senesi hiç bir şey içinde kalmasın, şunu yapmadım diye pişmanlık duyma çünkü lise 4 te her şeyi çok özleyeceksin, sınav baskısı olacak. Umarım başarılı olursun lise de hayatın bir evresidir kendini notlar ile sınırlamak mantıksız.

Aslında 8. Sınıf'ı 97 ortalama ile bitirdim fakat liseye geçtiğimde artık tek amacım 50'nin üzerinde alıp kalmamak oldu. Bugün din sınavından bile 35 gibi bir not aldım. Bunlar normal mi? Yoksa ben mi boşluyorum? Aslında dinliyorum ve ödev yapıp sınavlara çalışıyorum. Neden oluyor anlamıyorum.
Hocam 10. sınıfım. 10 dakikalık çalışma ile 48 aldım. Çalışma fırsatım olmamıştı. Olsaydı en az 70 alırdım.

Din matematik gibi dersleri görüyordun zaten biyoloji fizikten düşük aldım desen anlarızda dinden 35 almak çalışmadığınızı gösteriyor hocam.
Din sınavına sadece bir ders önce birkaç deftere baktım gerçekten çalışmadım.

Liseye geçiş sınavından sonra bir rahatlama gelir, derslere tam odaklanamaz, dinlediğini anlamaz hale geliyor çoğu öğrenci. Bir de şöyle bir şey var ki lisede ortam değişiyor, insanlar çevre edinmek için lise 1 ilk dönemi biraz boş geçiriyorlar. Eğer 2.dönem toparlar isen lise hayatın güzel geçer. 1.dönemde biraz çevre edinmeye insanlarla takılmaya bak. Notlarım iyi olsun diye asosyal olmak hayatının 4 senesini sana zehir eder. Zaten lise 1 konuları basit, 2.dönemde takdir alır isen 10 ve 11. sınıfta ortalama çalışma ile sınıfı her türlü geçer hatta belge alırsın. 12.sınıf çok ayrı bir seviye zaten o sene hiç ortam arkadaş dememen lazım o yüzden lisenin ilk 3 senesi hiç bir şey içinde kalmasın, şunu yapmadım diye pişmanlık duyma çünkü lise 4 te her şeyi çok özleyeceksin, sınav baskısı olacak. Umarım başarılı olursun lise de hayatın bir evresidir kendini notlar ile sınırlamak mantıksız.
Çok teşekkürler konunun en güzel mesajı oldu bu.

Ders olsun hocam bundan sonra sınavlarınıza çalışın. Örneğin şu an bu konuyu açmak yerine yarınki sınavınıza çalışabilirdiniz.
Üzerimde büyük bir isteksizlik var fakat konu sayesinde motive olmuş ve ders çalışma isteğim yerine gelmiş bi şekilde şimdi matematik sınavıma çalışmaya gidiyorum konuya yazan her arkadaşa en içten teşekkürlerimi iletiyorum.

Dinden çalışmasak bile en az 50 almak lazım bence

Dinden çalışmasak bile en az 50 almak lazım bence
Din sınavı burdan sorarız şurdan sorarız dedikleri yerler dışında heryerden sordukları için şuanda bütün okul tekrar istiyor bizim sınıfta en yüksek not 47

Gayet normaldir çünkü sınavından sonra dersleri boşlarsın üstüne yeni insanlar ile tanıştığın için kafan derste kalmayabilir fakat bu puanlarının üniversite sınavında sana katkısı olacağı için 4 ve 6 derslik derslere sıkı çalışmanı öneririm gerisini 1-2 saat çalışma ile de yapabilirsin.

Aslında 8. sınıf'ı 97 ortalama ile bitirdim fakat liseye geçtiğimde artık tek amacım 50'nin üzerinde alıp kalmamak oldu. Bugün din sınavından bile 35 gibi bir not aldım. Bunlar normal mi? Yoksa ben mi boşluyorum? Aslında dinliyorum ve ödev yapıp sınavlara çalışıyorum. Neden oluyor anlamıyorum.

Kankam aynı tayfadanız fen lisesiysen normal hocalar zor sorar. Ben anadoludayım ama yine de kolay değil. Ben 85 ortalama bekliyorum ilk sınavlardan. Şöyle söyleyeyim hedefin ilk 20- 30 bin falansa fazla kasmana gerek yok bence. Ama ilk 1000 gibi uç hedeflerin varsa affına sığınarak söylüyorum hayvan gibi ders çalışman lazım. Mesela ben kümelerde problemleri 2-3 hafta öncesine kadar yapamıyordum artık millet bana soru getiriyor. Yalnızca pratik ve pes etmemek. Merak etme ilk sınavlarda olur öyle bir dahaki sınavlarda daha istikrarlı olursun OBP batmadı yani:)

Geri
Yukarı