Makaleler
6
Yer
İstanbul
Bir yıl içerisinde özürsüz 10, toplamda 30 günü geçerseniz notlarınız ne olursa olsun sınıfta kalırsınız.
Bu şu demek oluyor: Toplamda 30 gün sorun değil, 30'dan sonrası sorun. 30,5 da olsa 31 de olsa sorun. Aynı zamanda 8 özürsüz 22 özürlü gibi toplamı 30'u aşmayan durumlar da sorun teşkil etmiyor, özürsüzü 10'u aşmadığı sürece.
29,5; 9,5 ya da 19,5 gibi günler bir şey teşkil etmemekte.
Nasıl bir sınavdan en fazla 100 puan alabiliyorsanız, onun sınırı 100 ise; devamsızlığın sınırı da toplamda 30'dur.
Size buçuklu sayılar ile sınıfta kaldığınızı söyleyenlere itibar göstermeyiniz.

Belge konusuna gelirsek: Belgenin diğer şartlarını sağladıysanız aynı zamanda 5 özürlü devamsızlığını da aşmamış olmamanız gerek. Bu da sınıfta kalmada olduğu gibi üst sınırdır. Ulaşılabilir, ama aşılamaz. 4,5 ya da 5 olması sorun değildir. 5,5 ya da fazlası olursa sorun olur.

Kaynak yönetmelik (1/9/2018): Mevzuat Bilgi Sistemi

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım bu bilgiyi biraz düşünen aklıyla bulabilir. Madem böyle bir bilgilendirme yapıyorsun 'Tayyip' ne alaka? Sistem her ne kadar kötü olsa da, herkese düşen görevler vardır. Örneğin alakasız konularda, alakasız örnekler vermeyerek çok basit bir 'gelişmişlik görevi'ni yapabilirsin @Vavien.

Neden bu kadar karıştırılıyor anlamıyorum.
  • 5,5 gün (ve sonrası) özürsüz devamsızlıkta belge alamazsın. 5 gün sorun teşkil etmez. Sınıfta kalmazsın.
  • 10,5 gün (ve sonrası) özürsüz devamsızlıkta sınıfta kalırsın. 10 gün sorun teşkil etmez.
  • 30,5 günde sınıfta kalırsın. 30 gün sorun teşkil etmez.
Çok basit bir şey.

Sistem o kadar çorba ki öğrenciler de ne yapacağını şaşırıyor.

Bir de her sene bir düzeni değiştirsen kafalarda hep soru işareti olur.
Sistemin düzgün olmaya nyanları olabilir fakat bu konuda kafa karışaca kbir şey yok. Lise öğrencisi şunu bile anlayamıyorsa zaten bir sorun var.

Öğrencinin kafasında "devamsızlık hakkı" diye bir şey varsa bu öğrenci büyüyüp iş güç sahibi olduğunda da hep bi yerlerden çalma çırpma yollarını arayacaktır (hırsızlık olarak algılamayın, örneğin mesai saatinden, işine ayırdığı vakitten ve emekten vs). Öğrencilik hayatım boyunca - hasta olduğum ve doktora gittiğim günler de dahil - okula gitmediğim gün sayısı 5'i (yazıyla beş) geçmez. Şimdi öğrenciler rapor almak için geliyorlar, burnum aktı okula gidemedim, sırtım kaşındı okula gidemedim vs, kendi kendime ülkemiz bu öğrencilerle mi daha iyi yerlere gelecek diye hayıflanıyorum. Dedelerimiz 14-15 yaşında ayaklarına giyecek doğru düzgün ayakkabıları bile yokken cephelere gidip şehid olmuşlardı. İnşallah aslını neslini hatırlayıp olması gerektiği gibi olan, okuyan, okuyan, okuyan, çalışan ve üreten bir nesil gelir.

Beyler geçen gün velim devamsızlıgımı sildirmek için okula gitti.Hoca devamsızlıgımı 4özürsüz 21 özürlü yapmış.Bende korkuyla internetten baktım ki internette kimse yönetmeliğe bakmadan cahilce konuşuyormuş.Hoca sıkıntı olmayacağını ikisinin toplamının maks 30 gün olması gerektiğini söyledi (özürsüz maks 10)

Beyler geçen gün velim devamsızlıgımı sildirmek için okula gitti.Hoca devamsızlıgımı 4özürsüz 21 özürlü yapmış.Bende korkuyla internetten baktım ki internette kimse yönetmeliğe bakmadan cahilce konuşuyormuş.Hoca sıkıntı olmayacağını ikisinin toplamının maks 30 gün olması gerektiğini söyledi (özürsüz maks 10)
Henüz karnemi almadım da benim de aynı sıkıntı çıktı mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı