Lisede dil bölümü okumak mantıklı mı?

Quantum9

Decipat
Katılım
10 Kasım 2020
Mesajlar
3.925
Makaleler
7
Çözümler
9
Yer
Beşiktaş / İstanbul
Gerçekçi olalım, dil okumak Türkiye standartlarında maalesef başarı sağlayacağınız bir bölüm değil. Amacınız nedir? İleride kendinizi nerede görmek istersiniz? bilmiyorum. Dil eğitiminize devam edip başka alandan da ilerleme sağlayabilirsiniz. Yani sadece dil bölümü ile kısıtlamayın kendinizi.
Sevdiğiniz yoldan gidin fakat gerçekleri de unutmayın.
 
KS
KS
C

CovidTR

Picopat
Katılım
5 Ağustos 2021
Mesajlar
104
Yer
Mezarlık
Merhabalar. Eğer ki kendini dilde yeterli görüyorsan direk dil bölümünü seç, hiçbir şekilde diğer bölümlere bulaşma. Ailen istediği kadar istemediğin şey söylesin, hiçbir şekilde kararından dönme; boş ver onları. Bu bölüme mantıklı değil diyenleri de dinlemeni tavsiye etmiyorum.
Lakin, sana iki tane şeyden bahsedeceğim: Birincisi, bu bölümü seçmenin temel sebebi sayısal derslerden kaçmaksa hiçbir şekilde bu bölümü seçmemelisin, ileride çok üzülürsün. Ben lise hayatım boyunca beş tane okula okudum, gittiğim okullardaki dil bölümlerine gidenlerin büyük bir kısmı bu sebepten dolayı o bölüme geçmişti ve pek de iyi şeyler yapamadıklarını söyleyebilirim.
İkinci durumsa şu: İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanmak gerçekten çok zor, dil bölümünün en rekabetçi bölümlerinden bir tanesi. Yani, iyi bir yerde okumak istiyorsan kesinlikle ama kesinlikle çok iyi bir puana ve sıralamaya sahip olman gerekiyor. Ayrıca, her ne kadar saçma bir sınav olsa da TYT sınavına önem vermen gerekiyor. Sırf matematik yapıp da dil bölümünden çoğu dilcinin giremediği bölüme giren insanlar var, maalesef. Tabi, dilden aşırı iyi bir sonuç elde edersen ve 10-15 bin civarlarına girersen pek de problem yaşayacağını sanmıyorum.

Dedikleriniz için teşekkür ederim dili sevdiğim için seçeceğim kendimi dilde geliştireceğim.
Evet bazı aileler maalesef böyle. Anneme dil okumamı istediğimi söylediğimde çok olumlu bir cevap olmasa da en azından fikrime saygı duydu. Tek dediği kolaya kaçıyorsun dedi ama bende matematiği iyi kötü hallederim ama bende fizik bilgisi sıfır. Formüller ve şekiller işe girince yapamıyorum, kafam almıyor. Siz eğer dil okumaya benim gibi kararlıysanız vazgeçmeyin. İleride pişman olurlar belki başarılı olunca.

Dil okumaya kararlıyım.
Gerçekçi olalım, dil okumak Türkiye standartlarında maalesef başarı sağlayacağınız bir bölüm değil. Amacınız nedir? İleride kendinizi nerede görmek istersiniz? Bilmiyorum. Dil eğitiminize devam edip başka alandan da ilerleme sağlayabilirsiniz. Yani sadece dil bölümü ile kısıtlamayın kendinizi.
Sevdiğiniz yoldan gidin fakat gerçekleri de unutmayın.

Amacım İngilizce öğretmenliği ileride kendimi İngilizce öğretmeni olarak görmek istiyorum başka bölüm okuyun diyorsunuz da sayısalım iyi değil sayısalda matematik geometri ve fizik dersim iyi değil bu yüzden sayısal okumak istemiyorum sayısal yapamıyorum eşit ağırlıkta sevmiyorum biliyorsunuz sözel bölümde eskisi gibi iş yok gelecek yok bu yüzden sözel okumak istemiyorum ingilizcem iyi bu yüzden dil okumak istiyorum zaten okulumda eşit ağırlık sayısal ve dil bölümleri var İngilizce öğretmenliği okumak istiyorum bu yüzden dil seçeceğim ama ailem bana sayısal baskısı yapıyor zorla sayısal seçmemi istiyorlar bende sayısal yapamıyorum nasıl olacak bana göre en mantıklı dil bölümü olduğunu düşünüyorum çünkü hedefim dil bölümü benim bazı kuzenlerim lisede sayısal okudular şu an 4 yıldır üniversite sınavına hazırlanıyorlar ama 4 yıldır kazanamıyorlar hatta şu an kuzenlerim sayısal okudukları için çok pişmanlar keşke sayısal okumasaydım diyorlar kafalarını duvara vuruyorlar ağlıyorlar ama son pişmanlık fayda etmez kuzenlerim hep bana sayısal seçme yapamazsın pişman olursun biz kendimizden gördük sen o hatayı yapma diyorlar hep bana doğru söylüyorlar onlara hak veriyorum.
Seviyorsan üniversitede dil bölümü falan okumayı istiyorsan çok mantıklı.

Üniversitede dil bölümü okumak istiyorum.
 
Son düzenleme:
Yukarı