Lisede dil bölümü

master5555

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben ortaokuldan bu sene mezun oldum. dil için bir merakım var ve lisede dil bölümü okumak isterdim ama benim gideceğim lisede dil sınıfı yok. İngilizcemi gelistirip dil sınavına girebilir miyim hangi bölümü seçmeliyim?

Merhaba arkadaşlar, ben ortaokuldan bu sene mezun oldum. Dil için bir merakım var ve lisede dil bölümü okumak isterdim ama benim gideceğim lisede dil sınıfı yok. İngilizcemi gelistirip dil sınavına girebilir miyim hangi bölümü seçmeliyim?

Dostum zaten bölümleri 10 sınıf sonunda seçiyorsunuz. Eğer matematik ile aran iyiyse ama fizik kimya yapamıyorsan eşit ağırlık seç ha ben çalışırım fizik kimyada yaparım diyorsan sayısal seç. Eğer dile merakın varsa kesinlikle seç ama zordur hani bayağı yoğun dil göreceksiniz ben gitmeyi çok istedim ama sayı yetersiz olduğundan açmadılar bu yüzden gidemedim :/ ama şunu sakın ama sakın ihmal etme eğer dilde iyiysen dil git çünkü ileride seçtiğin bölüm seni çok etkiliyor. Şunu da unutma dilci bile olsan matematiği boş verme rakiplerine bayağı fark atarsın arkadaş dilden girdi ve matematiğide iyi olduğundan şu an ODTÜ de İngilizce öğretmenliği okuyor.

Girebilirsin sınava okulda dil sınıfı olma imkan yoksa bile. TM veya TS seçebilirsin dil bölümü yoksa. Maddi imkanların yeterliyse dil kursuna kayıt olabilirsin. Ben TMciyim ve dilden gireceğim sınava bizim okulda da yok dil bölümü maalesef.

Merhaba arkadaşlar, ben ortaokuldan bu sene mezun oldum. Dil için bir merakım var ve lisede dil bölümü okumak isterdim ama benim gideceğim lisede dil sınıfı yok. İngilizcemi gelistirip dil sınavına girebilir miyim hangi bölümü seçmeliyim?
Ben bu yıl 12'ye geçiyorum ve dil bölümündeyim. Çevremdekiler "meslek az, başaramazsan mesleğin olmaz" tarzında yorumlar yaptı fakat ben istediğim bölümü seçtim ki diğer bölümlerde de (sayısal hariç) pek garantili iş olduğunu duymadım iş bulma anlamında, varsa da az. Bu durumda ikisi de aynı yola çıkıyordu, hatta dil bölümü olduğunu bile bilmiyordum okulumda sayı yetmezse açılmaz falan diyorlardı o da bir umuttu benim için. Neyse ki açılmıştı ve okulun son aylarında bile gelenler vardı sınıfa çünkü bir sınıf vardı okulda. Her neyse soruna geleyim: Bildiğim kadarıyla hangi bölümü seçersen seç Yabancı Dil Sınavı'na girebiliyorsun. Sadece eğitim görmemiş olacaksın işte, kendi kendine çalışmalısın.

Ben bu yıl 12'ye geçiyorum ve dil bölümündeyim. Çevremdekiler "meslek az, başaramazsan mesleğin olmaz" tarzında yorumlar yaptı fakat ben istediğim bölümü seçtim ki diğer bölümlerde de (sayısal hariç) pek garantili iş olduğunu duymadım iş bulma anlamında, varsa da az. Bu durumda ikisi de aynı yola çıkıyordu, hatta dil bölümü olduğunu bile bilmiyordum okulumda sayı yetmezse açılmaz falan diyorlardı o da bir umuttu benim için. Neyse ki açılmıştı ve okulun son aylarında bile gelenler vardı sınıfa çünkü bir sınıf vardı okulda. Her neyse soruna geleyim: Bildiğim kadarıyla hangi bölümü seçersen seç yabancı dil sınavı'na girebiliyorsun. Sadece eğitim görmemiş olacaksın işte, kendi kendine çalışmalısın.

Ya bize de aynısı dediler hani öğretmenlik falan ataması zor ve evet öyle ama kesinlikle ingilizceyi cidden iyi biliyorsan işsiz kalmazsın. Ama ingilizcenin yanında bir dil daha öğrenirsen seni havada kaparlar.

Ya bize de aynısı dediler hani öğretmenlik falan ataması zor ve evet öyle ama kesinlikle ingilizceyi cidden iyi biliyorsan işsiz kalmazsın. Ama ingilizcenin yanında bir dil daha öğrenirsen seni havada kaparlar.

Öğretmenliğin ataması genel olarak düşük olsa da İngilizce öğretmenliği onlara nazaran daha yüksek atanıyor. Yani ülkede dil bölümünü okuyan çok kişi olmadığı için bu böyle diye tahmin ediyorum. Fakat dediğin gibi ekstra dil öğrenmek her türlü her alanda bu benim alanım olmasa dahi sizin ekstra dil öğrenmeniz bile iş bulma konusunda büyük bir adım atılmasını sağlar. Keşke dil bölümü de diğer bölümler kadar ilgi duyulsaydı, kim bilir kaç kişi ileride sırf bu kadar saçma bir olay yüzünden iş bulamayacak veya yaptığı işten zevk almayacak. Gerçi İngilizce konuşan birini gördüğünde gülen, kahkaha atan bir toplumda yaşıyoruz. Çok sorgulamamak lazım, insanlar yönelmeye korkar oldular bu alana.

Geri
Yukarı