Lisede dil bölümünü seçersem işsiz mi kalırım?

Yabancı dil öğrenmeye çok meraklıyım İngilizcem iyi. Almanca biraz biliyorum okul öncesi merak edip öğrenmeye çalıştım. (9.sınıfta ilk defa Almanca dersi gördüm) yurt dışını gezmek ve yurt dışında çalışmak çok istiyorum. Ama işsiz kalmaktan korkuyorum okulda sözel bölümü yok. Eşit ağırlık var matematiğim hiç yok sayısal derslerde başarısızım ama dersten kalacak kadar değil. Anadolu lisesine gidiyorum 9.sınıfa yeni geçtim yurt dışında akrabalarım var. Pek bilgim olmadığı için forumda bu konu hakkında bilgi sahibi olan insanlara danışmak istedim.

En kötü müşteri temsilcisi olursun İngilizce projeler şunda ortalama 15-18 bin arası maaş alıyor. Eğer Almanca biliyorsan backoffice Almanca temsilcileri ortalama 20-22 bin arası maaşla çalışıyorlar.

Dostum hiç öyle düşünme. Özel sektörde bile iş bulursun rahatlıkla. Dil herkeste olmaz.

Sağ olun teşekkürler.

Sanmıyorum, kendinizi geliştirdiğiniz sürece bunun imkansız olduğunu düşünüyorum.

Dil bölümünden hiçbir zaman aç kalmazsınız. Her zaman ekmeğini yersiniz. Mesela öğretmen olabilirsiniz, öğretmenlik istemiyorsanız özel sektörde de tonla iş var.

Hayır. Hatta okulumuzdaki hocalarımız, dil bölümünde daha kolay iş bulunduğunu; alanının çok geniş olduğunu söylemişlerdi.

Dil bölümünde işsiz kalırsınız diye bir şey yok. Çünkü herhangi bir dil bölümünden mezun olduğunuzda çevirmenlik, turist rehberliği, editörlük veya yazarlık gibi birçok iş imkanınız olduğu gibi, "hiçbir şey olamazsam öğretmen olurum" diyebileceğiniz (İngilizce öğretmenliği dışındaki bölümlerde formasyon gerekir) bir alandır çünkü İngilizce öğretmenliği hem kamuda atanması en kolay olan hem de özel sektörde en kolay iş bulunabilen öğretmenlik alanıdır. Ancak bu olası meslekleri sevip sevmediğiniz sizin bileceğiniz iştir. Sadece iş bulabilmeniz değil ömrünüzü geçireceğiniz mesleğinizi sevmeniz de oldukça önemlidir.

Üniversite'de İngiliz dil ve edebiyatı okursan veya başka bir dilde olabilir. Birçok sektörde tercüman veya çevirmen olarak çalışabilirsin ilk akla gelen.

Yapmadığım için pişman olduğum şeylerden biri. Bir de iyi bir üniversiteye gidersen "iyi ki" dersin.

Aynı odada kaldığım üniversiteli dilci bir arkadaş vardı, dile o kadar hakimdi ki sürekli bir yerden para alabileceği iş buluyordu. Sen de öyle olacaksın, iş kapıları açık olur çoğu zaman.

Hocam ağır hata yapmış olursun ben seçtim pişman oldum.

Günümüzde dil alanından ilerleyip de iş bulamayan veya istediği gibi bir kariyere ulaşamayan birine rastlamadım aksine yurt dışına kapıları açan bir bölüm. Mutlaka arkadaşlarının arasından "dilci olursan işsiz kalırsın." gibi söylemlerde bulunup konuya hakim olmayıp bilgisiz olanlar çıkacaktır, onlara sakın kulak asma.

En kötü müşteri temsilcisi olursun İngilizce projeler şunda ortalama 15-18 bin arası maaş alıyor. Eğer Almanca biliyorsan backoffice Almanca temsilcileri ortalama 20-22 bin arası maaşla çalışıyorlar.

Dostum hiç öyle düşünme. Özel sektörde bile iş bulursun rahatlıkla. Dil herkeste olmaz.
sağol teşekkürler.
Sağ ol teşekkür.

Geri
Yukarı