Lisede dil bölümünü seçersem işsiz mi kalırım?

Abibusted

Centipat
Daha fazla  
Yabancı dil öğrenmeye çok meraklıyım İngilizcem iyi. Almanca biraz biliyorum okul öncesi merak edip öğrenmeye çalıştım. (9.sınıfta ilk defa Almanca dersi gördüm) yurt dışını gezmek ve yurt dışında çalışmak çok istiyorum. Ama işsiz kalmaktan korkuyorum okulda sözel bölümü yok. Eşit ağırlık var matematiğim hiç yok sayısal derslerde başarısızım ama dersten kalacak kadar değil. Anadolu lisesine gidiyorum 9.sınıfa yeni geçtim yurt dışında akrabalarım var. Pek bilgim olmadığı için forumda bu konu hakkında bilgi sahibi olan insanlara danışmak istedim.

Dil bölümünde işsiz kalırsınız diye bir şey yok. Çünkü herhangi bir dil bölümünden mezun olduğunuzda çevirmenlik, turist rehberliği, editörlük veya yazarlık gibi birçok iş imkanınız olduğu gibi, "hiçbir şey olamazsam öğretmen olurum" diyebileceğiniz (İngilizce öğretmenliği dışındaki bölümlerde formasyon gerekir) bir alandır çünkü İngilizce öğretmenliği hem kamuda atanması en kolay olan hem de özel sektörde en kolay iş bulunabilen öğretmenlik alanıdır. Ancak bu olası meslekleri sevip sevmediğiniz sizin bileceğiniz iştir. Sadece iş bulabilmeniz değil ömrünüzü geçireceğiniz mesleğinizi sevmeniz de oldukça önemlidir.

Günümüzde dil alanından ilerleyip de iş bulamayan veya istediği gibi bir kariyere ulaşamayan birine rastlamadım aksine yurt dışına kapıları açan bir bölüm. Mutlaka arkadaşlarının arasından "Dilci olursan işsiz kalırsın." gibi söylemlerde bulunup konuya hakim olmayıp bilgisiz olanlar çıkacaktır, onlara sakın kulak asma.

Geri
Yukarı