Lise'de Saç Serbest mi?

examplerns

Kilopat
Daha fazla  
Bizim öğretmenler okulda uzun saçı yasakladilar. Uzun saç serbest mi böyle bi kanun var mi? Eğer okullar açildiginda saçimi kestirmezsem ceza alir miyim ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Artık serbestleşti diye biliyorum. Sakal değil de saçın belirli bir uzunluğu serbest diye biliyorum.

Merkezde isen karışmıyorlar, hatta sivil bile(son sene) gidiyorduk 3 yıl oldu mezun olalı. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanunda birkaç sene önce yapılan değişiklik ile kısa saç uygulaması kaldırıldı. Ancak sakal ve bıyık ile okula gidemezsiniz.

Ben saçımı burnuma kadar uzatmıştım. İlker Ayrık'ın saçı gibi uzatacakdım. Ancak bazı mal ve geri kafalı kişiler yüzünden kestim. Hocalar bile dalga geçiyordu kestim geçtim. Bizim okulda 2 tane uzun saçlı adam vardı. Üst ve alt sınıflara bakmadım. Diğer arkadaşların dediği gibi saç ve sakalda direk uçuruyorlar. Ben uzatmadım.

O yasak kalktı mı bilmiyorum ama bizim okulda disiplin diğer okullara daha ağır olduğundan dolayı hiçbir şekilde taviz vermiyorlar kılık kıyafet ve saçlar için. Yani her gün sırada 15 dakika bekletip içeri teker teker alırlar ve erkeklerin saçına, sakalına (eğer sakalın varsa okulun pansiyonundaki berbere yolluyorlar anında kestiriyorlar yoksa okula giremiyorsun), okul kıyafetine; kızların ise etek boyuna, öje veya diğer makyaj malzemelerine, saçlarına filan bakıyorlar. Ancak 12. sınıfları daha serbest bırakıyorlar. Serbest kıyafetle gelenler bile oluyor ve saça takılmıyorlar ama sakalı kesinlikle kestiriyorlar. Bu bence okuldan okula değişir, müdür ve yardımcılarının bakış açısına göre değişiyor.

Ben saç konusunda çok direnmiştim zamanında.

Yönetmelikden "kısa" ibaresi kaldırıldığı haldeinatla saçları kestir kestir diye baskı yapan öğretmenlere inat. Hiç saçlarımı kestirmedim.

Milli Eğitim Bakanlığına, İl Eğitim'e heryere dilekçe yazdım, durumu anlattım.

Sonra vazgeçtiler zaten benimle uğraşmayı okulda ki en uzun saç benimdi.
(Şuan da saçlarım omuzlarımdan 2 karış kadar uzun. Bir topluyorum var ya :D)

---

Ek olarak müdürün veya bir öğretmenin saç,sakal,kıyafet sebebiyle öğrenciyi okula almama yetkisi yoktur. Sadece disiplin işlemi yapabilir. Git okula girme vs diyemez. Şikayet etme hakkın var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı