Çözüldü Lisede sınıfta kalma sistemi nasıl işliyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmet12421

Centipat
Daha fazla  
Mesela diyelim benim yıl sonu notum 50 zayıf dersim var diyelim, ortalamam 50 diye sorumlu mu geçerim? Yoksa tamamen sınıfta mı kalıyorum?

Nasıl işliyor bu sistem?

Çözüm
Basit maddeler hâlinde açıklayacağım:
  • Yıl sonu genel ortalaman 50 ve üzerinde olmalı. İki dönemin genel ortalamasını topla ve ikiye böl. 50 ve 50'nin üzerindeyse sorun yok, sınıfı geçebilirsin.
  • Özürsüz 10 gün, toplam 30 gün devamsızlık sınırını aşmamalısın. Not şartını sağlasan da devamsızlıktan kalırsan sınıfta kalırsın ve sınıf tekrarına düşersin.
  • Türk Dili ve Edebiyatı gibi geçilmesi zorunlu derslerin, yıl sonuna göre genel ortalaması 50 ve üzerinde olması gerekiyor. Anadolu liselerinde bu ders Türk Dili ve Edebiyatı, meslek ve imam hatip liselerinde bazı meslek dersleri, kesin geçilmesi zorunlu ders olabilir. Yıl sonuna göre 50'nin altında ortalama gelirse sınıfı sorumlu olarak geçiyorsun ve sonraki sene sorumluluk sınavına giriyorsun.
O değisti ya geçen sene bir çocuk ortalaması 55'di 4 dersten kalmış sınıf tekrarı yaziyordu karnesinde.

Evet pandemide o sistem vardı fakat geçen sene bir arkadaşım ortalaması 55 ama 4 dersten kaldığı için sınıf tekrarında kalmıştı.

Devamsizlik olabilir.

O değisti ya geçen sene bir çocuk ortalaması 55'di 4 dersten kalmış sınıf tekrarı yaziyordu karnesinde.

Evet pandemide o sistem vardı fakat geçen sene bir arkadaşım ortalaması 55 ama 4 dersten kaldığı için sınıf tekrarında kalmıştı.

O devamsizlik olabilir dedigim gibi gecen sene 7 dersten kaldim bu sene 5 dersten kaldim edebiyattan sorumlu gectim sinifi 🤣

Mesela diyelim benim yıl sonu notum 50 zayıf dersim var diyelim, ortalamam 50 diye sorumlu mu geçerim? Yoksa tamamen sınıfta mı kalıyorum?

Nasıl işliyor bu sistem?

Kanka buradaki yazdiklarimiz seni yaniltabilir en dogrusu okula gidnce ogretmenlere sorman olacaktir cunku her gün degisiyor bir şeyler.

Benim 4 zayıfım vardı edebiyattan sorumlu geçtim şimdi sınıfta kalma geri gelmiş.

Yani ben bu 4 dersten zayıfım olunca sınıftamı kalmış oluyorum?

Benim sormak istediğim bu

Basit maddeler hâlinde açıklayacağım:
  • Yıl sonu genel ortalaman 50 ve üzerinde olmalı. İki dönemin genel ortalamasını topla ve ikiye böl. 50 ve 50'nin üzerindeyse sorun yok, sınıfı geçebilirsin.
  • Özürsüz 10 gün, toplam 30 gün devamsızlık sınırını aşmamalısın. Not şartını sağlasan da devamsızlıktan kalırsan sınıfta kalırsın ve sınıf tekrarına düşersin.
  • Türk dili ve edebiyatı gibi geçilmesi zorunlu derslerin, yıl sonuna göre genel ortalaması 50 ve üzerinde olması gerekiyor. Anadolu liselerinde bu ders Türk dili ve edebiyatı, meslek ve imam hatip liselerinde bazı meslek dersleri, kesin geçilmesi zorunlu ders olabilir. Yıl sonuna göre 50'nin altında ortalama gelirse sınıfı sorumlu olarak geçiyorsun ve sonraki sene sorumluluk sınavına giriyorsun.

Sağ olun hocam çok güzel cevaplamışsınız.

Bu arada sınıfta kalma geri gelmiş o ne anlama geliyor? Artık zayıfım olursa kalıyor muyum?

@Ahmet12421 sınıfta kalma her zaman için vardı. Konu hakkında net bir bilgim yok da muhtemelen 12. sınıflar için diyorlar. 12. sınıflarda devamsızlık affı olayı vardı ve muhtemelen nottan da kalmıyorlardı. Herhalde söylenmek istenen şey bu olmalı.

@Ahmet12421 sınıfta kalma her zaman için vardı. Konu hakkında net bir bilgim yok da muhtemelen 12. sınıflar için diyorlar. 12. sınıflarda devamsızlık affı olayı vardı ve muhtemelen nottan da kalmıyorlardı. Herhalde söylenmek istenen şey bu olmalı.

Teşekkür ederim hocam.

@Ahmet12421 rica ederim. Üç zayıfın olunca sınıfta kalmıyorsun, demek istediğini anladım. Haber sitelerine bakma. Haber sitelerinin atladığı bir şey var ki o kural doğrudan sınıf geçemeyenler için geçerli. Yıl sonuna göre genel ortalaması 50 ve 50'nin üzerinde olan kişiler sınıfı doğrudan geçebiliyor.

@Ahmet12421 rica ederim. Üç zayıfın olunca sınıfta kalmıyorsun, demek istediğini anladım. Haber sitelerine bakma. Haber sitelerinin atladığı bir şey var ki o kural doğrudan sınıf geçemeyenler için geçerli. Yıl sonuna göre genel ortalaması 50 ve 50'nin üzerinde olan kişiler sınıfı doğrudan geçebiliyor.

Tamam hocam,Tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı