Lisede telefona el koyma hakları var mı?

snowman0

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Anadolu lisesinde okuyorum. Bizim okulumuzda sınıfta bir kutu var sınıftaki herkes telefonunu okutuyor koyuyor. Sonra başkan alıp odaya indiriyor ve odanın kapısı kilitleniyor. Yarın telefonumu koymayacağım ancak bizim okulda şöyle bir şey var telefonunu yakalatırsan açık veya kapalı bir şekilde müdür yardımcısından velin alıyor ki velim alacak durumda değil. Alırken de bir kağıt imzalatıyorlar. Eğer bir daha yakalanırsa dönem sonuna kadar telefon verilmeyecek. Buna hakları var mı yasal mı?

Merhaba. Anadolu lisesinde okuyorum. Bizim okulumuzda sınıfta bir kutu var sınıftaki herkes telefonunu okutuyor koyuyor. Sonra başkan alıp odaya indiriyor ve odanın kapısı kilitleniyor. Yarın telefonumu koymayacağım ancak bizim okulda şöyle bir şey var telefonunu yakalatırsan açık veya kapalı bir şekilde müdür yardımcısından velin alıyor ki velim alacak durumda değil. Alırken de bir kağıt imzalatıyorlar. Eğer bir daha yakalanırsa dönem sonuna kadar telefon verilmeyecek. Buna hakları var mı yasal mı?

Bizim okulumuzda da bu sistem var
İnternette bulduğum bir kaynak doğruluğunu bilmiyorum:
Eğer okul yönetimi böyle bir cep telefonu yasağını okul yönetmeliğine koymuşsa, öğretmen telefona el koyabilir. Öğrencilerin dikkatlerini derse vermeleri için okul yönetmeliği bu tür bir yasağı koyabilir... Yani telefona el koyma süresinin amaca uygun olması gerekir, bu tedbirin uygulanmasında aşırıya kaçılmamalı.

Kardeşim bence şansını hiç zorlama derim ben. Yani sonuç olarak okula gidiyorsun ve telefon dikkat dağıtıcı araçlardan birisi. Yani her şeyden önce senin için ve diğer arkadaşların için okul içinde faydasız bir cihaz. Yani eve gittikten sonra zaten telefonlar kimsenin elinde düşmüyor orada kullanırsın bir zahmet.

El koyabilirler. Yakalatmazsan bir şey olmaz. 9. sınıfın ilk dönemi ve 8. sınıfta tamamen telefonu koymadım ve 9 da bir kez yakalandım. Ama el koyulmadı. Uyarı bile verilmedi. Tabii sen benim kadar şanslı olmayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı