Okulun telefona el koyma hakkı var mı?

y1mus4

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şimdi öğle arasından 1 ders önceki teneffüsteyiz, arkadaşlarla ne sipariş verebiliriz diye bakınırken bir anda nöbetçi hoca geldi. Benim ve arkadaşımının telefonunu aldı. Çıkışta alabilir miyiz diye sorduğumuzda veliniz gelsin diğer türlü vermem dedi. Arkadaşımın babası geldi fakat benim annem ile babam çalıştığı için gelemedi. Yarın hafta içi olsaydı sorun olmazdı fakat yarın hafta sonu. Hocaların hafta sonu telefonu elinde tutma gibi bir yetkisi var mı? Yeni yönetmenliği pek bilmiyorum 9. sınıfım.

Hakları var, fakat işin içine hafta sonu girdiği için vermeleri gerekiyor. Her okul kendine göre kurallar da belirleyebiliyor. Telefon yasak diyorlarsa zaten teneffüste bile olsa bulundurman bile hata. Orası bir ortaöğretim kurumu. Ek olarak zaten telefon yasağı olan bir okulda sabahtan telefonlar toplanır, dolaba konulup kilitlenir.

Hakları var, fakat işin içine hafta sonu girdiği için vermeleri gerekiyor. Her okul kendine göre kurallar da belirleyebiliyor. Telefon yasak diyorlarsa zaten teneffüste bile olsa bulundurman bile hata. Orası bir ortaöğretim kurumu. Ek olarak zaten telefon yasağı olan bir okulda sabahtan telefonlar toplanır, dolaba konulup kilitlenir.
Çok emin yazmışsınız, yönetmeliği atar mısınız? Böyle bir kural mevcut değil çünkü. Üst arama ile el koyulan eşyaların bile el konulması normalde yasak iken bu kadar emin yazmanız şaşırttı.

Alıkoyma gibi bir hakkı yok. Okul sonunda vermek zorunda.

Tabii ki yok. Telefonun adınıza kesilmiş bir faturası ve size ait bir hattı var. En azından Milli Eğitime bir dilekçe verebilirsiniz. Kanunlara göre de buna hakkı yok ama uğraşmak istemeyebilirsiniz.

Adamın öğretmenliğini bitir. 😈 (!)

Geri
Yukarı