Çözüldü Lisede Türkçe 50'nin altında gelirse sınıfta kalınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

denizgumus1

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 7 3700x işlemci/EVGA GeForce GTX 970 XC3 HYBRID GAMING(EVGA GTX 970 FTW ACX 2.0/HYPER-XTeam T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 2x8 DDR4 3200 MHZ CL 16/ASUS PRİME B450M-K II/MLD M300 3300 mb/s okuma 3100 mb/s yazma SSD/Everest 750 watt 80+ BRONZE PSU
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba, benim Türkçe ortalamam 1. dönem Türk dili ve edebiyatı dersi ortalamam 60 ve bu dönem Türkçe ortalamamın 50'nin altında gelme olasılığı var. Eğer bu dönem 50'nin altında gelirse ama yıl sonu ortalamasında 50'nin altında gelmezse ben yine de sınıfta kalıyor muyum? Yani Türkçe bir dönem ortalaması 50'nin altında olursa sınıfta mı kalırım?

Yıl sonuna göre 50 düştüğü için hayır, yıl sonu ortalaması baz alınır çünkü sadece zayıfı olduğu için dönemlik belge alamaz.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma
MADDE 56
- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

Yıl sonuna göre 50 düştüğü için hayır, yıl sonu ortalaması baz alınır çünkü sadece zayıfı olduğu için dönemlik belge alamaz.

Peki benim Türkçe dersimin yıl sonu ortalaması 50'nin altında gelirse ben sınıfta mı kalırım veya ne olur?

Sorumluluk sınavına kalırsınız. Bir de dersin adı Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe ortaokulda var. Sorumluluk sınavından da bir sefer 50 puan almanız beklenir, mezuniyetinize kadar hak tanınır. Alamamanız durumunda da lise diplomasını alamıyorsunuz.

Sorumluluk sınavına kalırsınız. Bir de dersin adı Türk dili ve edebiyatı, Türkçe ortaokulda var. Sorumluluk sınavından da bir sefer 50 puan almanız beklenir, mezuniyetinize kadar hak tanınır. Alamamanız durumunda da lise diplomasını alamıyorsunuz.

Hocam hala çok endişe ediyorum İzmir Atatürk lisesindeyim bu durum aynı değil mi? Yani sınıfta sadece Türk dili ve edebiyatı notu 50'nin altında geldi diye kalmam değil mi?
Sorumluluk sınavına kalırsınız. Bir de dersin adı Türk dili ve edebiyatı, Türkçe ortaokulda var. Sorumluluk sınavından da bir sefer 50 puan almanız beklenir, mezuniyetinize kadar hak tanınır. Alamamanız durumunda da lise diplomasını alamıyorsunuz.

Bu her okul için geçerli değil mi? Yani benim yıl sonu genel not ortalamam 50'nin üzerindeyse %100 geçiyorum sınıfı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı