Lisede üniversiteye hazırlık

scorpion75

Hectopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafiker, fotoğrafçı
Oğlum bu sene lise 1'e başlayacak. Maalesef LGS de yeterli bir puan alamadı. Bu pandemi denen lanet şeyden sonra derslerdeki başarısı ciddi düzeyde düştü. Normalde onun seviyesindeki birçok arkadaşı 420-460 arası puanlar aldılar. Neyse LGS geçti gitti ama lisede de aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. Artık işi sıkı tutacak. Merak ettiğim okuldaki eğitimi haricinde nasıl destekleyebilirim? Kitap okumaktansa bilgisayada çalışmayı daha çok seviyor. LGS'den 5-6 ay önce Doping Hafıza almıştım fakat sanırım çok geç kalmışız. Lise için tavsiyelerinize ihtiyacım var. Matematik fen için özel hocada düşünüyorum fakat dün bir arkadaş saati 1000-2000 aralığında deyince pek karşılayabileceğim bir şeye benzemiyor. Şimdiden yorum yapacak herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence dershaneye yazdır. Her akşam okuldan gelince etüte gitsin. Haftasonları da ders çalışsın.
Dershaneyi tavsiye etmem hocam. Çoğunlukla hepsi para tuzağı işletmelerden başka bir şey değil.

Oğlum bu sene lise 1'e başlayacak. Maalesef LGS de yeterli bir puan alamadı. Bu pandemi denen lanet şeyden sonra derslerdeki başarısı ciddi düzeyde düştü. Normalde onun seviyesindeki birçok arkadaşı 420-460 arası puanlar aldılar. Neyse LGS geçti gitti ama lisede de aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. Artık işi sıkı tutacak. Merak ettiğim okuldaki eğitimi haricinde nasıl destekleyebilirim? Kitap okumaktansa bilgisayada çalışmayı daha çok seviyor. LGS'den 5-6 ay önce Doping Hafıza almıştım fakat sanırım çok geç kalmışız. Lise için tavsiyelerinize ihtiyacım var. Matematik fen için özel hocada düşünüyorum fakat dün bir arkadaş saati 1000-2000 aralığında deyince pek karşılayabileceğim bir şeye benzemiyor. Şimdiden yorum yapacak herkese teşekkürler.

Evet arkadaşında dediği gibi dershaneye verin (eğer gerçekten ders çalışıyorsa ve bir üniversite hayali varsa) ve ek olarak her gün veya 2 güne bir paragraf ve problem çözsün. Özellikle 9. ve 10. sınıf matematiğin temellerini çok iyi atsın.

Evinize yakın bir dershaneye gitmesini sağlarsanız işini görecektir ama evinize uzak bir dershane seçmemeye çalışın yoksa aylarca otobüslerde servislerde sürünecek en iyisi evinize yakın bir dershaneye yazdırmak ücreti de özel hoca lar gibi absürt rakamlar değil aylık 3000 TL civarında onları araştırabilirsiniz

Lise 1 için çok erken biraz lise eğitimine kendi alışmaya çalışsın çocuğu daraltmak psikolojik olarak bir faciaya neden olabilir eğer fazla zorlarsanız ve birde üniversite sınavıda kötü geçerse intihar edebilir siz iyi bir sonuç istediğiniz için çocuğun hayatını zindana çevirkek aptallık olur.
Hayat onun hayatı ona sadece tavsiye verin, elinden tutun ama o eli sıkmayın, daraltmayın.

Öncelikle dışarıdan destek almanız gerektiğinde tabii ki alın fakat paranızı da eğitim adı altındaki işletmelere kaptırmayın. Eğer zamanınız varsa siz takip edin. 9 ve 10. sınıfta okuldan geldikten sonra örnek olarak 1 saatlik bir konuyu maksimum 15 dakika olacak şekilde tekrar etsin. Ekstra olarak üzerine soru çözsün. Haftalık tekrarını yapsın bu şekilde devam etsin. 11 ve 12.sınıfta dışarıdan bir koça yardımıyla bu işi çözebilirsiniz. Ek olarak paragraf-problem gibi uyduruk palavralara kanmayın. Çocuğunuzun vakti boşa gitmesin. Öneri olarak düzenli deneme kitaplarını özümseyerek okusun.

Öncelikle dışarıdan destek almanız gerektiğinde tabii ki alın fakat paranızı da eğitim adı altındaki işletmelere kaptırmayın. Eğer zamanınız varsa siz takip edin. 9 ve 10. sınıfta okuldan geldikten sonra örnek olarak 1 saatlik bir konuyu maksimum 15 dakika olacak şekilde tekrar etsin. Ekstra olarak üzerine soru çözsün. Haftalık tekrarını yapsın bu şekilde devam etsin. 11 ve 12.sınıfta dışarıdan bir koça yardımıyla bu işi çözebilirsiniz. Ek olarak paragraf-problem gibi uyduruk palavralara kanmayın. Çocuğunuzun vakti boşa gitmesin. Öneri olarak düzenli deneme kitaplarını özümseyerek okusun.
O yaşlardaki çocuklarda ders çalışma bilinci çok gelişmemiş oluyor. Eğer dershaneye giderse en azından zorunluluk sebebiyle bir disiplin elde eder ve derslerden geri kalmaz. Her konuya aşinalığı olur ve not ortalamasını 85 üzeri tutar.

O yaşlardaki çocuklarda ders çalışma bilinci çok gelişmemiş oluyor. Eğer dershaneye giderse en azından zorunluluk sebebiyle bir disiplin elde eder ve derslerden geri kalmaz. Her konuya aşinalığı olur ve not ortalamasını 85 üzeri tutar.
Yazılıya son hafta kala çalışsan zaten notunu 85 üzeri tutarsın. Buradaki amaç okul puanı değil isınav senesinde bu konularda eksiği olmadan denemelere geçebilmesidir. Ders çalışma bilinci için ise babasının zamanı müsaitse takip etmesini söyledim. Dershaneler için ise öyle çok övülenilecek herhangi bir kurumun Türkiye sınırları içinde olduğunu sanmıyorum. Paranızı boşuna harcamayın kolay kazanılmıyor. İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı