Liselerin kayıt parası istemesi yasal mı?

Şikayet il ilçe eğitim müdürlüğüne. Bu nasıl bir istek ben 3 top A4 ve 20 TL'likte posta pulu almıştım. Resmen soygun.

400 lira mı? 2 sene önce kaydolurken 5 tahta kalemi 20 tanede posta pulumu ne istemişlerdi bizden. Şikayet ette alsın eline 400 lirayı. 50 lira vs olsa neysede 400 ne arkadaş? Herkesin durumu iyi mi yani bu kadar?

Edeceğim ama bu seferde liseye almazlar falan ?
Öyle bir hakları yok gerekli merciilere şikayette bulunursanız hiçbir şey yapamazlar. Eğitim ücretsizdir ve sizin anayasal hakkınızdır. Ayrıca emin olun kimse sizin vereceğiniz parayı doğru yerlere dürüst bir şekilde harcamaz. Bu kadar söz sizi ikna etmediyse bir de yasaları görün. Buyrun:
Kanun değişikliğiyle zorunlu eğitim süresinin sekiz yıldan kesintisiz 12 yıla çıkarıldığı ve bu bağlamda Anayasa'nın 42'nci maddesinde "İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır" hükmünün yer aldığı hatırlatılarak, şöyle denildi:
"İlgili yönetmeliğin Birlik Gelirleri başlıklı 15'inci maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez' hükmü ve ilgili genelgede de 'Okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır' hükmü yer almaktadır.
Hakkınızı arayın ve sıradan "ver kurtul" kafasında olmayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı