Liselerin kayıt parası istemesi yasal mı?

blademasterkayle

Hectopat
Daha fazla  
Ben bu sene liseye geçtim ve kazandığım lise kayıt ederken 5 top A4 ve 400TL istiyormuş. 5 top A4'e lafım yok ama 400TL'yi vermek zorunda mıyım? Açıkçası vermeyeceğim ama bir yandan da sıkıntı çıkarırlar mı diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

Okulların da giderleri oluyor ve sandığınız gibi bunu devlet karşılamıyor. Karşılaması gerek ama hükümet birçok okula bu konuda destek sağlayamıyor. Okullar da kendilerini bir şekilde çevirmek durumundalar. Ben 2008'de liseye kayıt olduğumda yine aynı durumlar geçerliydi. Tabi ki A4 kağıtların haricinde istenen para yüksek bir miktar, her öğrenciye bu kadar yüklenilmemeli.

Bunu okul başında da sonunda da isterler. Mezuniyet parası o parası bu parası. Vermeyin istemeleri doğru değil, hatta bunu bağış olarak alıyorlar sizden öyle geçiriyorlar kayıtlara.

Bildiğim bütün liseler istiyor ve veren vermeyen not ediliyor. Hiç disiplinlik işim olmadı ama bu 'bağış' ın cezayı veya gidilecek gezi için sınırlı kontenjana etki ettiğini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı